• ben artık izmiri konyadan ayırmıyorum her il de her bölgede insanların büyük çoğunlugu artık kötüleşmiş...

en atatürkcü geçineninden en dincisine insanlarda artık ne saygı kalmış ne sevkat nede birbirine tahamül.

ekonomik kriz tüm ülke insanını çok değiştirdi.. çok trajik bir değişim bu..
    ne motorları maviliklere sürebildik nede inancımız kaldı yarınlara.

aslında bu ülke 23 haziran 2018 de durdu... yüzmeyi bıraktı.. akıntıya kapılmış gidiyoruz... şelaleye doğru...
  • yapısal sorunlar ve hatta direk yapının ta kendisi.arkadaş siz buna ev mi diyorsunuz.5 metre kare oda yapıyorlar 50 metrekare salon var.bu odaya dolap yatak masa konmayacak mı.küçücük odalarda yaşamak size gecekondu hayatının verdiği bir miras mı ? yoksa kollektif hayatı bu kadar benimsediniz de salon dışında hiç vakit geçirmiyor musunuz ?

insanlarının düşünce yapısına da değineceğim.bazı şeylerin reklamını yapmaktan mı hoşlanıyorlar yoksa bir şeye odaklanırken diğer önem taşıyan konuları unutuyorlar mı bilmiyorum.bunu çözecek kadar çok kalmadım izmir'de.örneğin; sokaklarda çöp kutusu bulamazsınız ama her yer köpek maması kabı dolu.ve sadece köpek maması kabı, kediler için bile değil.çöplerin sokaklara atılıp belediye hizmetlilerinin insan üstü çalıştırılmasına mı yanayım,kedilerin hiç planlarına dahil edilmemesine mi yoksa amaçsız köpek sevgilerine mi ?

arkadaş birde çok kozmopolit.tamam eyvallah bu güzel bir şey fakat bu kozmopolit yapıyı oluşturan ve yerli olmayan bireylerin yüzde 99'u illegal işlerle o kadar ilişkili ki.ya hırsız ya zamanında adam yaralamış ya dolandırıcı.bütün yabancıların en sivri en sıkıntılıları bu izmir'i mesken etmiş gibi.ben uzun süre hatay'da yaşadım.oranında kozmopolit bir yapısı var ama bu kadar sorun çıkarmıyorlar.

son olarak ta yemek kültürleri o kadar boş ki bir şeylerde ünleneceğiz diye sadece pastanecilikte bir şeyler yapabilmeyi başarmışlar.sadece poaça türü hamur işlerinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar fakat onuda belli başlı yerler yapabiliyor sadece.arkadaş bomba diye bir şey yapmışlar, kapital sistemin çağdaş insanlığın önüne kahvaltılık diye iteleyip cebindeki parayı en az maliyetle sömürdükleri nutella çikolatasını hamurun içine koymuşlar onuda kültürel bir nesne olarak kendilerini pohpohlayıp kandırıyorlar.düşündünüz mü hiç neden izmir'deki simit ve gevrek arasındaki ilişki tartışılıp duruluyor ? çünkü başka bir şey yapamıyorlar.sadece hamur işi.

sonuç olarak izmir hayal kırıklığı.memlekette türkiye'nin incisi olarak anılacak çok daha fazla güzel şehir var.

edit: buca göksu'da yüksek gerilimli elektrik direğinin cadde yolunun tam ortasında olduğunu gördüm.bildiğiniz korkuluk gibi duran o kocaman elektrik direği 1 metre yüksekliğindeki beton temeliyle beraber yolun ortasında duruyor.belediyeciliğide çok kötü.
  • başta yadırgıyor fakat bir süre sonra gevrek ismine alışıyorsunuz . doğru yerde yediğiniz zaman simide neden gevrek dendiğini de pekala anlıyorsunuz.

ama dogru yerleri söylemem sonra çok sıra oluyor*
  • tamamen asparagas olan gerçeklerdir.

izmir böyle miydi sanıyorsunuz?

1960'larda falan şiirlere, şarkılara konu olacak kadar büyüleyici ve gelinlik kız kadar güzel bir şehirdi.

harika koyları, masmavi suları, bitki örtüsü, binbir çeşit deniz mahsülleri, az sayıda olan ve rumların da içinde bulunduğu yerel halkı ile şaheserdi.

emekli tsk mensupları, öğretmenler falan yazı tatili için kısa süreliğine gelirler ve medeni şekilde tatillerini yapıp giderlerdi.

şimdi öyle mi?

zamanla kontrolsüz bir göçün, çarpık kentleşmenin, arsa rantçılarının, doğa katillerinin mabedi olmuştur izmir.

hangi partiye oy verdikleri benim için ikinci plandadır. birinci planda olan ise mahvedilmiş tarihi bir şaheserdir.

izmir'de izmirli kalmamış herif de bu durumdan ötürü resmen tecavüze uğrayıp talan edilmiş kenti suçluyor.

pes doğrusu...
  • hala daha anilarin sehirleri ozel kildigini, kimisine gore malatya'nin kimisine gore izmir'in bu dunyada o kisiye en cok mutlulugu hissettiren yer oldugunu anlayamayan okuzler sayesinde sayfalarca tartisilan baslik.

benim hayatimin ilk 23 yilini yasadigim sehir isterse lagim cukuru olsun, cok ozeldir. cok guzeldir benim icin. boyoz cok ozeldir cunku onunla ettigim kahvaltilari, ailemi, dershane zamani alsancak'i hatirlatir. "cigdem" ayridir, cunku yaz aksamlari mahallede toplastigin geceleri, sahili, cardagi hatirlatir. gun batimi en guzel orada izlenir cunku hayatimin en heyecanli gun batimlarini orada izlemisimdir. her gun batimi bana belki de o gunleri hatirlatir. ilk sigarami ictigim, ilk birami ictigim, ilk kez el ele tutustugum vs.

bu kadar zor mu bunu anlamak? cidden tam olarak bu neyin kavgasi ben de onu anlayamiyorum.
  • rahat rahat bisiklete binebildiğim tek şehirdi.. artık ne mümkün..

türkiye'nin her yerinden geldiler.. ne kural biliyorlar ne görgüden haberleri var.. trafikte bisikletimle kenardan giderken bile arabalarıyla çok yakınımdan hayvan gibi geçiyor yabancı plakalı araçlar.. çünkü görmemiş ki doğup büyüdüğü köyde, bilmiyor ne kadar hassas bi konu olduğunu.. sürücülerin en ufak bir dikkatsizliğinde ya ömür boyu sakatsın yada direkt mezara.. ayrıca birçoğunun elinde telefon bi gözleri instada, gelişigüzel gaza basıyorlar.. primatlar gibi düşünmeden özensiz yaşıyorlar.. olan hep iki tekerlilere oluyor.. mutsuz son!
  • sen gelme ulan hayvan.

hacı yağı kokan , ayak kokulu camilerinizde, dergahlarınızda oturun.bir tane sikime kurma kolu olmayacak adam yazmış.”gusto” sahibiymiş.senin gustona sokayım.

gidin dergahlarda badeletin kendinizi.beğenmiyorsanız da izmire gitmeyin.birisi de yazmış antalya gibi rekabet ortamı olsaydı diye.o öyle değil aslanım antalya gibi yanar dönerr,kaypak, dansöz olsaydı diyeceksin.insanın bir duruşu olur.

antalyaymış o maganda esnafınızla yine iyi kazanıyorsunuz yıllardır.
  • kızları, en az ankara kızları kadar abartılmış bir balondur.
  • (bkz: ya sev ya terk et) felsefesini benimsemiş milyonlarca insan barındıran, yukarıda belirtilen gerçekleri düzeltmeyi geçtim konuşmaya dahi tahammülü olmayan yobazlarla dolu olması.
  • izmir güzeldir. izmir izmirdir..
hesabın var mı? giriş yap