1. acemi kisa donem erleri 305 307 309 ve 311. dönemlerde buca kiriklar cezaevi ve komando bolugunde egiten alay. egitim oldukca rahat olmakla beraber ozellikle komando bolugunde kalanlar genelde 30 gün boyunca 2 yatakta 3er kisi yatarak ve banyo yapamayarak sefil bir hayat sürmektedirler. egitim sonunda kisa donem cavuslar izmirin butun karakollarina dagitilirlar. izmir disina cikan veya disaridan izmir karakollarina gelen olmaz(en azindan 309dan sonra olmadi).
    ------
    birlige teslim olacaklar icin adres: izmir il jandarma komutanligi esrefpasa yaghanaler mevkii. konak merkeze yakın. kolay gelsin.
    ------
  2. benim dönemimde (287.) bornova'daki bakım onarım komutanlığına göndermişlerdi acemi eğitimi için.bornova'daki 10.jandarma alayı ile bir çit ile ayrılan bütün izmir'deki jandarmanın araç tamiratına bakan şirin mi şirin bir bölük komutanlığı idi bakım onarım komutanlığı.eğitim gayet rahattı, usta askerler gün boyu tamirle uğraştıkları için 24 saat sıcak su ve açık alanda duş kabinleri vardı ve banyodan yana hiç sorunumuz yoktu.şimdi bakıyorumda eğitim yerleri değişmiş kısa dönem askerler perişan olmuşlar.
  3. kendisi merkeze çok yakın olmasına rağmen kısa dönem erbaş eğitimi verdiği yerler merkezden çok uzak olan jandarma komutanlığı.

kısa dönem askerler ya buca-kırıklar asayiş komando birliğine, ya havalimanı birliğine, ya bornova'ya ya da buca kapalı cezaevine gönderilmektedirler. eğitim çok hafiftir. spor yaptırmazlar. bir ay boyunca "çök", "kalk", "sağa dön" ve "sola dön"den başka bir şey değildir.

havalimanı ve kırıklar komando birliklerine düşenler diğer yerlere nazaran daha rahat bir acemilik dönemi geçirirler; ancak buca kapalı cezaevinde durum tek kelimeyle içler acısıdır.

bir aylık eğitim sonunda kısa dönemlerin hepsi izmir içine dağıtılırlar ve asıl dert tasa o zaman başlar. mümkünse kırıklar komando'da kalmaya çalışın çünkü izmir'deki jandarma birliklerinin içinde en iyisi orasıdır. kıymetini ayrıldıktan sonra anlarsınız.
  4. buradaki askerler eğitimin rahatlığından ötürü "mehmetçik" değil de "mehmet beyler" olarak anılmaktadır.

izmir il jandarma komutanlığı hakkında bilgi verin