şükela   tümü | bugün
  • acemi kisa donem erleri 305 307 309 ve 311. dönemlerde buca kiriklar cezaevi ve komando bolugunde egiten alay. egitim oldukca rahat olmakla beraber ozellikle komando bolugunde kalanlar genelde 30 gün boyunca 2 yatakta 3er kisi yatarak ve banyo yapamayarak sefil bir hayat sürmektedirler. egitim sonunda kisa donem cavuslar izmirin butun karakollarina dagitilirlar. izmir disina cikan veya disaridan izmir karakollarina gelen olmaz(en azindan 309dan sonra olmadi).
    ------
    birlige teslim olacaklar icin adres: izmir il jandarma komutanligi esrefpasa yaghanaler mevkii. konak merkeze yakın. kolay gelsin.
    ------
  • benim dönemimde (287.) bornova'daki bakım onarım komutanlığına göndermişlerdi acemi eğitimi için.bornova'daki 10.jandarma alayı ile bir çit ile ayrılan bütün izmir'deki jandarmanın araç tamiratına bakan şirin mi şirin bir bölük komutanlığı idi bakım onarım komutanlığı.eğitim gayet rahattı, usta askerler gün boyu tamirle uğraştıkları için 24 saat sıcak su ve açık alanda duş kabinleri vardı ve banyodan yana hiç sorunumuz yoktu.şimdi bakıyorumda eğitim yerleri değişmiş kısa dönem askerler perişan olmuşlar.
  • kendisi merkeze çok yakın olmasına rağmen kısa dönem erbaş eğitimi verdiği yerler merkezden çok uzak olan jandarma komutanlığı.

kısa dönem askerler ya buca-kırıklar asayiş komando birliğine, ya havalimanı birliğine, ya bornova'ya ya da buca kapalı cezaevine gönderilmektedirler. eğitim çok hafiftir. spor yaptırmazlar. bir ay boyunca "çök", "kalk", "sağa dön" ve "sola dön"den başka bir şey değildir.

havalimanı ve kırıklar komando birliklerine düşenler diğer yerlere nazaran daha rahat bir acemilik dönemi geçirirler; ancak buca kapalı cezaevinde durum tek kelimeyle içler acısıdır.

bir aylık eğitim sonunda kısa dönemlerin hepsi izmir içine dağıtılırlar ve asıl dert tasa o zaman başlar. mümkünse kırıklar komando'da kalmaya çalışın çünkü izmir'deki jandarma birliklerinin içinde en iyisi orasıdır. kıymetini ayrıldıktan sonra anlarsınız.
  • buradaki askerler eğitimin rahatlığından ötürü "mehmetçik" değil de "mehmet beyler" olarak anılmaktadır.
  • hakkında bu kadar az bilgi girildiği için özel bir zümrenin askerliğini yaptığı ya çok iyi ya çok kötü bir yer olduğunu düşündüğüm 18 aralık'ta teslim olacağım komutanlık.hem acemi hem usta da burada olacak.son 2 yıl içinde giden o kadar az kişi var ki döndüğüm zaman bu entryi editleyip her türlü bilgiyi yazmak kutsal görevimdir eyy ahali.

(bkz: buraya edit gelecek)

editto : evet gençler bu kadar güzel olacağını beklemediğim çok değişik anılar ve süper dostlar kazandırdı burası bana.adamın hası komutanlarından atışlara eğitimden sporuna ve törenine 155 kişinin nasıl bir dayanışma gösterebileceğine tanık oldum.öncelikle uçakla gelecekler için indiğiniz adnan menderes hava limanı çıkışındaki izban'a binerek önce şirinyer'e oradan 2dk yürüyerek ulaşacağınız tansaş'ın önünden geçecek 866 eshot'a binmelerini söylemek isterim.buca'daki merkez binasına gelince "burası nere böyle lan buz gibi" ve "her yer rütbeli" diye geçireceksiniz ama üzülmeyin geldiğiniz gibi sizi otobüslere doldurup aliağa'ya gönderecekler.2 saate yakın bir yol burası ve kapalı açık kadın erkek her çeşitten cezaevinin bulunduğu bir kampüs ve 4 haftalık eğitiminizi burada geçireceksiniz.

ilk gün deli pişmanlıklar geçecek aklınızdan ama sizi ciddi şekilde uyarıyorum boşa üzülmeyin gerçekten çok güzel geçecek zaman.yanınıza askercell ve dandik telefon da alabilirsiniz ya da bizim gibi ptt'yle sonradan getirmemek istiyorsanız kendi telefonlarınızı da alabilirsiniz.yine de saklayın getirirken risk almayın.gözlerine sokmadığınız sürece sorun değil yeter ki şımarıp saygısızlığı elden bırakmayın.üstteğmen sayın gürkan gürbüz adamın hammadesi ve kral bir adamdır.onu sevmeyenler genelde diğer rütbelilerdir ve sike sürülecek akılları yoktur.bu adam sizin hakkınızı sonuna kadar korur ve savunur.çok ciddi görünse de spor yaptırırken şınav çekenlere bakıp güldüğü de çok görülmüştür.evet spor da var ama illa da yapacaksın diye bir zorlama yok kimse 1 haftada şınav çekmeye başlayamaz vahiy mi bu olm.tim komutanları ve yardımcıları olacak başınızda en fazla 40 olan 4 time bölecekler sizi ve komutanlar rastgele geliyor hep aynı kişiler değil.kiraz'dan gelenler kraldır ama özellikle ismi ömer olan bir tim komutanı vardı adamı giderken hediyelere boğdular öyle bir adamdır.ayrıca idari işlerdeki şahin komutan gerek zafer algöz'ü andıran tipi ve efendiliğiyle adamlık dersi verirken önder aktaş adında efsanevi bir komutana ev sahipliği yapıyor burası.eğer timinize denk gelirse aşırı eğleneceksiniz yürüyen makara adam hafif çatlak ağzı bozuk ama tüm tsk'nın başına geçse galaktik krallık kurar öyle yerinde duramayan biri.bir de bizim ömer vardı 3. timden seveni yoktur pek gereksiz bağırır çağırır neyse.geldikten 1 hafta sonra aşı olacak 92 sonrası doğanlar için 2 aşı öncesi için 3 aşı acı yok hissetmiyorsunuz bile.ağlayıp bayılmayın taşak oğlanlığı yapmayın.

2 hafta içinde kura çekeceksiniz usta için karakolara cezaevlerine ya da aliağa'da da kalabilirsiniz belli olmaz.askere ilk kayıt olduğunuz gün dil bildiğinizi belirtirseniz turistik-kıyı karakollara düşersiniz ama uyarıyorum mülteciler ve portakal ağaçlarından bitmeyen bir mıntıkanız olacak inanın çok yorucu.eğitimdi sporuydu derken zaman su gibi akacak.törene 1 hafta kala g3 ile atışlara götürecekler foça komando birliğine ve ordunun has elemanlarını göreceksiniz.ranger dedikleri bu abilere bakıp biz de asker miyiz amk diyeceksiniz evet.son hafta provalar olacak ve tören günü geldiğinde lan ne çabuk bitti olm ya diyeceksiniz.özellikle koğuş arkadaşlarınızı deli özleyeceksiniz.yılmaz bir muhalif cehape zihniyetli olarak bir akpli ile bu kadar dost olabileceğimi inanın hiç düşünmezdim askerlik böyle bir yer işte.neyse siyaset yassah gardaşım.

acemiliği bitirmiş ve selçuk'taki 6.günümde çıktığım çarşıdan girdiğim bu editi tüm izmir il jandarmadaki silah arkadaşlarıma armağan ediyorum.hepinizi selamlıyorum. 361'e 2 kısa dönemler dikkat*

ayrıca bir arkadaşımın ısrarı üserine bir kaç bkz vermek istiyorum öhüm:

(bkz: gün doğdu hep uyandık)
    (bkz: olmuyor olmuyor)
    (bkz: dostum avuç için gözüküyor)
    (bkz: arka taraf sesim geliyor mu)
    (bkz: oğlum ben konuşurken yüzüme bak)
    (bkz: pim çek bomba at)
    (bkz: dj sezo)
    (bkz: odalarınızı gezdik rezalet)
    (bkz: yatak düzenleri dolap düzenleri yine berbat)
    (bkz: beyler koridorda içtima)
    (bkz: soulağğ çaaaaakk)
    (bkz: bunlar sizin istihkakınız)
    (bkz: devletin verdiği beyaz çorap)
    (bkz: ordu jimnastiği koordinasyon hareketi 12)

3.tim 14. koğuş 85. adam ve ceza olarak koğuşta selena'yı çağırıp duvara tekmil vermiş biri* olarak ağlamıyorum gözüme portakal kaçtı olm ya.