şükela:  tümü | bugün
 • çok uzun yıllar önce yapılıp bitirilmiş olması gereken ancak hala sürüncemede olan proje. izmir istanbul karayolunun, türkiye'nin en fazla yolcu taşıyan hattı olduğu düşünüldüğünde ve her yıl bu yl üzerindeki kazalar incelendiğinde ne kadar geç kalındığı ortaya çıkıyor.

  (bkz: geç olsun güç olmasın)
 • 2001 ekonomik krizinde rafa kaldırılmış olan proje.
 • bursa çevre yolu bu otoyolun bir alt projesi olarak yapılmıştır. gerisi de artık önümüzdeki elli yüzyıl içinde yapılacaktır.
 • 2007 yılı için raftan indirilmeye hazırlanan otoyol. bir parçası olan ama bağımsız inşaası ile bütünden ayrılan bursa çevre otoyolu 2005 yılı sonunda bitirilmişti. karadeniz otoyolu'nun bitmesine az kaldığı için yüksek maliyetine rağmen halka büyük proje göstermek zorunda hükümet tarafından 2007 yılında ihale edilecektir. toplam 450 km. lik otoyol sırası ile dilovasına kadar mevcut otoyolu kullanacak, dilovası - hersek burnu arasında yapılacak 2.3 km.lik köprü ile izmit körfezini geçip yaovanın doğusundan geçerek bursa'ya inecek, bursa çevre otoyolu'na bağlandıktan sonra uluabat gölünün güneyinden ( mevcut karayolu kuzeyden geçer ) dolanarak mustafakemalpaşanın ve susurluğun doğusundan geçecek, balıkesiri kuzeyden dolanıp batısından devam ederek savaştepe ve soma yakınlarından saruhanlıya ulaşacak, ( mevcut yolun batısından) oradan hafif güneydoğuya dönüp manisaya uğramadan turgutlunun batısından gecerek ( mevcut yolun doğusundan) spil dağının güneyine sarkacak, oradan batıya bir dirsekle dönüp belkahve'de izmir'e ulaşacaktır.

  izmir istanbul arasını 8+ saatten 4 saate indirecektir.

  toplam maliyeti 1.8 milyar doları köprü olmak üzere 4-4.5 milyar dolar olacak. yap-işlet-devret modeli ile inşa edilecek. italya autotrade'in ilgilendiği söyleniyor.
 • yapılabilecek en gerizekalı projedir. doğrusu izmir-bursa yada izmir-yalova yada izmir-izmit otoyoludur.

  not: körfeze köprü yapmak pek akıl karı gelmiyor bana ondan gerizekalıca. hani deprem bölgesi filandı buralar ya hatırlayan varsa. ayrıca hala otoyol hala otoyol. tren yolu yapın allahsızlar.
 • (bkz: raylı sistem)
 • gazetede exponun kaybedilmesiyle suya düştüğünü gördüğüm plan..