şükela:  tümü | bugün
  • kordonda çimlerde oturup bira keyfi yaparken basıma gelen olay. karakola basvurmaya gittiğimde öğrendim ki her gün en az 20 telefon çalınıyormuş. burdan gidecek arkadasları uyarayım, izmir'e gezmeye gelen ya da izmirde yasayıp da kordona gideceklere uyarımdır, cantalarını ve telefonlarını gözlerinin önünden ayırmasın.
  • benim de başıma gelmek üzereyken son anda kurtulduğum durumdur. bisikletle gelen bir çocuk sizi bir şeyler isteyerek oyalarken, diğer taraftan başka bir tanesi takılıp düşme, boş şişe alma gibi bahanelerle iyice dibinize girip telefon-cüzdan çalmaya çalışıyor. benim telefonumu aldı ancak tam bisikletine binerken bir anda farkedip peşinden koştum. ya yakalanmamak için attı ya da aceleden dolayı yere düşürdü. dikkatli olmakta fayda var.
  • yakıştı mı şimdi izmirinizin elit kordonuna
  • özellikle yanınıza gelen küçük cocuklara dikkat edin. para isteyip git dediğiniz halde gitmeyip ağlamaya başlıyorlar. çevredekiler filan size bakınca o sırada telefondan olabilirsiniz.
  • geçen sene arkadaşın arkadaşının yeni aldığı iphone 7 telefonunu çalmışlardı.
    geçen günlerde ise arkadaşlarımla otururken biralarımız bitmişti, almak için civardaki tekele doğru yürürken bir kız bekçileri sıkıştırdı ''telefonum çalındı yardımcı olur musunuz '' diyerekten. her zaman yaşanıyor yani.
  • kordon eskiden kordondu,simdi yarrak gibi bir yer oldu,eşinizle sevgilinizle gitmek gibi bir hata yapmayın.her gün kavga,her gün bi dünya hırsızlık,bazı malûm semtlerin picleri her gün huzur bozmada.gerci izmirli adam zaten biliyordur artık nerenin ne olduğunu da dışardan gelcek olan varsa diye soyluyorum
  • basima gelmis elim olay. gercekten insanin kordon da yasadigi tum anilar ihanet bir olay. gerçekten kordon eskiden kordondu. ınsanlar değişmiş, tipler değişmiş, olaylar değişmiş. başınıza gelirse pek ugrasmamanizi oneririm. giden gittigiyle kaliyor.
  • malesef benim de başıma gelmiş olan olay. kordona gidecekler mutlaka dikkatli olsunlar. genelde sigara, 50 kuruş ya da boş şişe isteme bahanesiyle yanınıza yaklaşıp kaşla göz arasında telefonunuzu alıp gidiyorlar. telefonum çalındıktan sonra karakola gittiğimde benim gibi bir sürü mağdurun olduğunu gördüm.
  • kitap almak için çıktım, sonrası tek başıma otururken 3 çocuk sigara istemeye geldi, anlamadım bile. karakol pek ilgilenmedi. çocuklar muhtemelen biliniyor ama çocuk diye alınamıyor. 2 gün olacak ses yok. sanırım giden gittiğiyle kalıyor. ekranım çatlaktı. iphone 7 plus. bir şekilde yardımcı olabilecek olursa, yeşillendirsin lütfen. verilerim çok önemli, icloud dolu olduğu için son 6 ay oraya aktarılmamış.
  • yaşanan hırsızlık olayları sıradan hale gelmiş ve kolluk kuvvetleri tarafından ne tedbir ne de çözüm üretilmektedir. günde defalarca yaşanan ve birçok kişinin başına gelen hırsızlık olayları için çözüm ne yazık ki kordona gitmemektir. belli ki ortada ciddi bir sektör oluşmuş, yazar arkadaşlardan gelen bilgilere göre çankaya'da çalıntı telefon pazarı bile kurulmaktadır.

başınıza geldiyse ve henüz polise gitmediyseniz alacağınız karşılığı şimdiden yazayım ki şaşırmayın. telefonunuzu mu çaldırdınız? geçmiş olsun.

üst edit:
    benzeri bir olay başına gelebilecek olanlar için yapılması gerekenler:
    1. öncelikle doğrudan operatörünüzü arayarak simkartınızı iptal ettirin.

2. e-devlet üzerinden telefonunuzun imei bilgisi ile çalıntı ihbarında bulunun. imei bilgisine fatura veya telefonun kutusu aracılığıyla ulaşabilirsiniz. telefon android ise gmail üzerinden de ulaşmak mümkün.

3. polis karakoluna gidip tutanak tutturabilirsiniz. burada normal şartlarda ilk yapılması gereken budur ama bunu seçimlik olarak ekledim çünkü bizim sürecimizin sonunda anladım ki hiçbir anlamı yokmuş.
    alt bir bilgi kordonun bir bölümü alsancak polis merkezinin bir bölümü de kantar polis merkezinin mıntıkası. arada bir metre de olsa doğru karakola gitmezseniz işlem yapılmıyor. sınırın gündoğdu olduğu bilgisi tarafımıza aktarıldı.
    polise gitmeden şunu kabullenin. siz onlar için mağdur ve yardımcı olunması gereken vatandaş değil iş yüküsünüz.

4. hesaplarınızın bulunduğu bankaları arayarak hesaplarınızı bloke ettirin. telegram kullanıyorsanız web üzerinden bağlanarak mesajları silme imkanınız var. gmail üzerinden de telefonunuzdan çıkış yapabilirsiniz.

5. (buradan sonra tamamen isteğe bağlı.) normal şartlarda bunu yapın yapmanız gerekiyor diyecektim fakat biz yaptık ve umudumuz hüsranla bitti. hırsızlar telefonu seri bir şekilde el değiştiriyor. buradan yardımcı olan bir yazar arkadaş sayesinde letgo üzerinden satışa çıkarttıklarını öğrendik. telefonunuz çalındıktan sonraki gün yüksek ihtimalle letgo, dolap, sahibinden ve diğer ikinci el satış sitelerinde izmir konumlu olarak satışa çıkabilecektir. bunu tespit edip polise ulaştırabilirseniz bir buluşma ayarlanıp telefona ulaşılabilme imkanı olabiliyor. bizim bu yola başvurup yaşadıklarımız ise şöyle:
    - letgodan ilgili ilanı bulduk ve doğrudan bunu polise ilettik. ilan üzerinden herhangi bir işlem yapılamayacağını. letgonun kullanıcı bilgisini vermeyeceğini söyleyip işlem yapılmadı.
    -bir polis memuru rica ile letgodan yazıp buluşma ayarlamaya çalıştı. ayarlayamadı.
    -biz letgo üzerinden buluşma ayarlayıp polise götürdük. polis fiili buluşma sonrasında hırsızı gözaltına aldı (sağ olsunlar.)
    -hırsızlar telefon imeisini değiştirmiş. bu yüzden imei eşleşmesi sağlanamadı. telefon elimizde, en küçük çiziğine kadar aynı ve eminiz fakat kanıtlamamız gerekiyormuş. elimizdeki telefonumuz imeisi değiştiği için hırsıza verildi ve tutanak tutulup salındı.

bu süreçte emeği dokunan, uykusundan feragat edip bize yardımcı olmaya çalışan @bungo baggins @father spearl @bobmyler @dionysos583 @aborjinim e ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum.

maalesef bir saat kadar önce kardeşimin de başına gelmiş olaydır. sigara isteme bahanesiyle gelip telefonu aldıkları gibi kaçmışlar. alsancak polis merkezi konuya sıradan ve ilgisiz bir dönüş sağlamış ve tutanak bile tutmamıştır. çalınan telefonun maddi değeri bir kenara içerdiği kişisel ve önemli bilgilerin pahası yoktur. bu konuda bir şekilde yardımcı olabilecek birileri olursa ulaşabilirse çok sevinirim

hesabın var mı? giriş yap