şükela:  tümü | bugün
  • gündemde tutulması ve herkesin bilinçlenmesi gereken olay. her gün en az 30-40 telefon çalınıyor. kordonda otururken kimseyi yanınıza yaklaştırmayın, eşyalarınızı çime koymayın, ısrarla bir şey satmak isteyen ya da sigara, 50 kuruş vs. istemeye çalışan olursa bağırarak uzaklaştırın. çocuk bile olsa bunu yapın çünkü çocuklar dahi telefon çalıyor.
    hatta daha da iyisi kordona gitmeyin.
  • başınıza geldiği takdirde, vermiş olduğum bu e-devlet linkinden telefonunuzun imei numarasını ihbar edebileceğiniz olay. böylece telefonunuz kullanılmaz hale gelir ve herhangi bir sim kart takıldığında, sim kart sahibinin bilgileri emniyete gider. fakat imei numaranızı ihbar ettiğinizde, hırsızların telefonunuzu parça olarak satma ihtimalleri yahut telefonunuza sahte bir imei numarası çakarak satma ihtimalleri yükselir. böyle bir durumda üstteki entrylerde belirtildiği gibi telefonun size ait olduğunu kanıtlamakta zorlanabilirsiniz. ihbar edip etmemek size kalmış. belki birine faydası dokunur diye paylaşıyorum. telefonunuzu letgo, sahibinden gibi ikinci el satış platformlarında konumu izmir seçerek aratmayı unutmayın. yapmanız gereken diğer şeyler için:

(bkz: #125375030)

not: başvuru esnasında telefonun içinde halihazırda takılı olan sim kartın numarası isteniyor. bu yüzden ihbarı hat sahibinin e-devletinden yapmalısınız. ayrıca eğer sim kartınızı telefonunuzun çalınmasından dolayı pasif konuma aldıysanız, hat sahibinin e-devletinde bu numara görünmeyecektir. bu yüzden ihbar etmek istiyorsanız bir an önce yeni sim kart çıkarıp ihbar etmelisiniz.
  • 2 kuzenim ve arkadaşı bana gelip "abi olay istiyoruz" dediklerinde bu hırsızlık olayını anlattım. ne olur ne olmaz diye de yem için bunlara bozuk bir samsung galaxy s3 verdim. bunlar biralarını açıp telefonu yanlarına koymuş. kekolardan oluşan bir gruptan iki kişi kalkıp bunların yanına gelmiş. çakmak var mı sigara var mı ayağına bunların yanına oturmuş. sonra bozuk telefonu ceplemiş. bizimkiler de aradıklarını bulup bunları bir güzel kevgire çevirmiş. sonra bekçi falan gelmiş ayırmış bu kekoları karakole götürmüş. bizimkiler de eve geldi. bu olay olduğundan beridir aynı telefonla ara ara stres atma amacıyla kordona giderim. bir türlü denk gelmedi piçler.

siz de bu yöntemle krizi fırsata çevirebilirsiniz. hatta burada bir fight club bile kurabiliriz.

edit : kevgire çevirmek terimini biraz anlamı dışında kullanmışım. delik deşik etme gibi bir durum yok. sadece temiz bir dayak atma durumu var. tabi ağız göz çevresinde patlaklar oluşmuştur muhakkak.
  • izmir’de sürekli türeyen suriyeli ve çingene canlılarının, ayrıca aşırı hümanist izmirli kardeşlerimizin sebep olduğu vahim olaylardan sadece bir bölümü. hırsızların %99.9'u suriyeli ve çingene canlılardan oluşmaktadır. bana kimse ırkçılık, faşizm filan demesin; hem komik duruma düşersiniz, hem de zaten bunu kimse yemez, çünkü bunu hepimiz biliyoruz;)

olaki kordondasınız telefonunuzu bi çingene dızlarken suçüstü yakaladınız. haliyle sinirlenip hırsıza birkaç tokat attınız. bu aşamadan sonra ne oluyor biliyor musunuz? evet bildiniz:) izmirli aşırı hümanistler sizi hemen protesto ediyor. evet evet durum aynen böyle. hırsızı sizin elinizden alıp para verenler bile oluyor. şimdi kendinizi hırsızın yerine koyun bir: hukuken zaten bi yaptırım yok, e halk da hırsızı destekliyor, ne yaparsınız.

not: hayatı boyunca temiz ve dürüst yaşantıdan ayrılmayan çingene ve suriyelilere en küçük bir lafım yok, onlar baş tacıdır.
  • izmir genelinde hızla yükselişe geçen dızo popülasyonunun sonuçlarıdır. uzun zamandır sırf bu yüzden alsancak'a, özellikle de kordon'a gitmiyorum.

her gün yaşanan bıçaklanma, hırsızlık, gasp olayları yüzünden şehirden soğuttular.

kürt mafyası bir yandan sokağa saldıkları dızolar bir yandan bezdirdiler insanları

herkesi sindirmişler kimse sesini çıkaramıyor. birileri tarafından kollanıyorlar mı diye şüphe ediyor insan.

zaten insanların kordon'da oturup rahatça eğlenmeleri malum zihniyete batıyordu şimdi bazı "dostlarımızın" kırılgan ittifakları iyice elini kolunu bağladı milletin.

edit: göztepe sahil de aynı durumda. yetkili bir abi olsam alayını sabun yaparım öyle kuruluyum piçlere.

edit2: bazı arkadaşlar anlatılanları şaka sanıyor heralde. arkadaşlar izmir brezilya ile yarışır durumda şu an. bu amk dızoları gece gündüz, ıssız kalabalık farketmeksizin işlerini görüyor. korktukları çekindikleri hiçbir şey yok. öyle patlatın 1-2 tane diye bir şey söz konusu değil, elemanlar çete. sen elini kaldırdığın anda mantar gibi çoğalıyorlar. daha geçen bir genci önce bıçaklayıp sonra gasp ettiler. ulan eskiden hiç değilse istediklerini vermezsen takıyorlardı bıçağı.

karşılık verdiğiniz zaman da arkanız da kimse durmuyor herkes topuk. izmir'in insanı kadar vurdum duymaz, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı, bireyci, kolpa bir toplum yoktur. birlik beraberlik hak getire.
  • kordona gidin. çimlere de oturun. bira da için.

ama yazarın söylediği gibi, eşyalarınız yanınızda olsun. bir şeyler satmak için yaklaşanları kovun yanınızdan.

bu kadar basit denklem.

ayrıca bonus olarak, grupların yakınlarına oturmayın, bir kısmı hırsız. uzanıp alıverirler eşyalarınızı. aranızda 5 metre mesafe koyun en az ve birbirinizin arkasını görebilecek şekilde daire falan kurun. götü kollayın.
  • pandemiden önce bizzat şahit olduğum olay.

çimlere oturmuş, kitap okurken birkaç kişi gelip yanıma oturdu. muhabbete dalıp telefonlarını yere bıraktılar. derken üç dört küçük çocuk çıkageldi. sanki uzanıyormuş gibi yapıp bir telefonu aşırdılar. şaka yok, kitapla müdahale edip aldım telefonu ellerinden.

gidip adama telefonunuzu çaldılar haberiniz olsun dedim, öylece baktı, belki de turistti bilmiyorum. olaylara şahit olan bir abla kaçıp giden çocukları neden polise vermedin diye bana çıkışmıştı. oysa kendisi de hırsızlığı görmüş, hiç müdahale etmemişti.

velhasılı kelam dikkatli olmakta fayda var. hırsızlık bu ülkede çok revaçta.
  • polislerin devriye olarak gezip "telefonlarınıza sahip çıkın" diye anons geçmelerine kahkaha attığım olaylardır. henüz başıma gelmedi ama gelirse yaşanacak diyalogdan adım gibi eminim:

--- spoiler ---

+ memur bey kordonda oturmuş dinlenirken kaşla göz arasında telefonum gitti.
    - kardeşim sen salak mısın niye bakmıyorsun telefonuna
    + özür dilerim :(
    - ne şaşkın insanlarsınız be. olum sizin cebinizden de yürütürler bak dikkatli olun
    + :(
    +peki ne olacak şimdi?
    - al. her gün 50 tane senin gibi sazan geldiği için buraya indirimdeki telefonların katoloğunu koyduk. seç beğen al yenisini bir daha da dikkatli ol.
    --- spoiler ---

ya mesela bu sivil polis kavramı niye var kardeşim?
    mesela nispeten çelimsiz bir polis memuru giyinecek gömlek pantolon yayılacak çayıra. telefonu da koyacak bir metre yakınına. ekip de uzaktan izleyecek. o hırsız oç telefonu eline aldığı an yakalayıp götürecekler.
    bunu zaten yapan bir örgüt ya da belirli birkaç kişidir. yani sen bir-iki kere suç üstü yapsan zaten bıçak gibi kesilir bu olaylar.

ama çözüm ne? millete telefonlarınızı yanınızdan ayırmayın demek :). ama bence bu kesin çözüm değil. mesela evden çıkmamamız gerekiyor bence bizim. sadece işten eve, evden işe. öyle hem polis kardeşlerimize de ekstra iş çıkarmamış oluruz.

ya sırf kanunlarda bir karşılığı yok diye; ikindi vakti güneşin batışını izlemek için oturan bir insanın başına, her iki dakikada bir, birilerinin gelip bir şey satmaya çalışmasına ya da ya da o kişiye rahatsızlık vermesine izin verilmemeli. bir insan sırf birileri rahatsızlık verecek diye, bir kız, sırf birileri laf atacak diye çıkıp kordonda oturamıyorsa, birilerinin şapkasını önüne alıp bi düşünmeleri lazım.
  • yaşanan hırsızlık olayları sıradan hale gelmiş ve kolluk kuvvetleri tarafından ne tedbir ne de çözüm üretilmektedir. günde defalarca yaşanan ve birçok kişinin başına gelen hırsızlık olayları için çözüm ne yazık ki kordona gitmemektir. belli ki ortada ciddi bir sektör oluşmuş, yazar arkadaşlardan gelen bilgilere göre çankaya'da çalıntı telefon pazarı bile kurulmaktadır.

başınıza geldiyse ve henüz polise gitmediyseniz alacağınız karşılığı şimdiden yazayım ki şaşırmayın. telefonunuzu mu çaldırdınız? geçmiş olsun.

üst edit:
    benzeri bir olay başına gelebilecek olanlar için yapılması gerekenler:
    1. öncelikle doğrudan operatörünüzü arayarak simkartınızı iptal ettirin.

2. e-devlet üzerinden telefonunuzun imei bilgisi ile çalıntı ihbarında bulunun. imei bilgisine fatura veya telefonun kutusu aracılığıyla ulaşabilirsiniz. telefon android ise gmail üzerinden de ulaşmak mümkün.

3. polis karakoluna gidip tutanak tutturabilirsiniz. burada normal şartlarda ilk yapılması gereken budur ama bunu seçimlik olarak ekledim çünkü bizim sürecimizin sonunda anladım ki hiçbir anlamı yokmuş.
    alt bir bilgi kordonun bir bölümü alsancak polis merkezinin bir bölümü de kantar polis merkezinin mıntıkası. arada bir metre de olsa doğru karakola gitmezseniz işlem yapılmıyor. sınırın gündoğdu olduğu bilgisi tarafımıza aktarıldı.
    polise gitmeden şunu kabullenin. siz onlar için mağdur ve yardımcı olunması gereken vatandaş değil iş yüküsünüz.

4. hesaplarınızın bulunduğu bankaları arayarak hesaplarınızı bloke ettirin. telegram kullanıyorsanız web üzerinden bağlanarak mesajları silme imkanınız var. gmail üzerinden de telefonunuzdan çıkış yapabilirsiniz.

5. (buradan sonra tamamen isteğe bağlı.) normal şartlarda bunu yapın yapmanız gerekiyor diyecektim fakat biz yaptık ve umudumuz hüsranla bitti. hırsızlar telefonu seri bir şekilde el değiştiriyor. buradan yardımcı olan bir yazar arkadaş sayesinde letgo üzerinden satışa çıkarttıklarını öğrendik. telefonunuz çalındıktan sonraki gün yüksek ihtimalle letgo, dolap, sahibinden ve diğer ikinci el satış sitelerinde izmir konumlu olarak satışa çıkabilecektir. bunu tespit edip polise ulaştırabilirseniz bir buluşma ayarlanıp telefona ulaşılabilme imkanı olabiliyor. bizim bu yola başvurup yaşadıklarımız ise şöyle:
    - letgodan ilgili ilanı bulduk ve doğrudan bunu polise ilettik. ilan üzerinden herhangi bir işlem yapılamayacağını. letgonun kullanıcı bilgisini vermeyeceğini söyleyip işlem yapılmadı.
    -bir polis memuru rica ile letgodan yazıp buluşma ayarlamaya çalıştı. ayarlayamadı.
    -biz letgo üzerinden buluşma ayarlayıp polise götürdük. polis fiili buluşma sonrasında hırsızı gözaltına aldı (sağ olsunlar.)
    -hırsızlar telefon imeisini değiştirmiş. bu yüzden imei eşleşmesi sağlanamadı. telefon elimizde, en küçük çiziğine kadar aynı ve eminiz fakat kanıtlamamız gerekiyormuş. elimizdeki telefonumuz imeisi değiştiği için hırsıza verildi ve tutanak tutulup salındı.

bu süreçte emeği dokunan, uykusundan feragat edip bize yardımcı olmaya çalışan @bungo baggins @father spearl @bobmyler @dionysos583 @aborjinim e ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum.

maalesef bir saat kadar önce kardeşimin de başına gelmiş olaydır. sigara isteme bahanesiyle gelip telefonu aldıkları gibi kaçmışlar. alsancak polis merkezi konuya sıradan ve ilgisiz bir dönüş sağlamış ve tutanak bile tutmamıştır. çalınan telefonun maddi değeri bir kenara içerdiği kişisel ve önemli bilgilerin pahası yoktur. bu konuda bir şekilde yardımcı olabilecek birileri olursa ulaşabilirse çok sevinirim
  • bir kaç hafta önce kafası güzel arkadaşlarımızla çimlerde oturduğumuz sırada yanımıza 2 tane velet geldi ve saçma sapan muhabbetler ederek iyice dibimize sokuldular. gerek tecrübeler olsun gerek gördüğümüz olaylar olsun bir kaç dakika sonra telefonların gideceğini anladım ve hiç müdahale etmeden izledim. velet elindeki ceketi yere(telefonların üstüne) bırakıp almak için eğildiğinde bileğini yakaladım ve geri ittim. hiçbir şey demeden yanımızdan uzaklastılar büyük ihtimal yeni kurban aramaya gitmislerdi. işin komik tarafı kafası güzel gerizekalı arkadaşlarım hala neler olup bittiğinin farkında değildi.. eğer bu kadar safsanız kordon çimlerinde oturmayın pls.

özetle: telefonları çimlere koymayın ve göremeyeceğiniz bir yerde olmasın.

hesabın var mı? giriş yap