şükela:  tümü | bugün
  • gündemde tutulması ve herkesin bilinçlenmesi gereken olay. her gün en az 30-40 telefon çalınıyor. kordonda otururken kimseyi yanınıza yaklaştırmayın, eşyalarınızı çime koymayın, ısrarla bir şey satmak isteyen ya da sigara, 50 kuruş vs. istemeye çalışan olursa bağırarak uzaklaştırın. çocuk bile olsa bunu yapın çünkü çocuklar dahi telefon çalıyor.
    hatta daha da iyisi kordona gitmeyin.
  • kordona gidin. çimlere de oturun. bira da için.

ama yazarın söylediği gibi, eşyalarınız yanınızda olsun. bir şeyler satmak için yaklaşanları kovun yanınızdan.

bu kadar basit denklem.

ayrıca bonus olarak, grupların yakınlarına oturmayın, bir kısmı hırsız. uzanıp alıverirler eşyalarınızı. aranızda 5 metre mesafe koyun en az ve birbirinizin arkasını görebilecek şekilde daire falan kurun. götü kollayın.
  • başınıza geldiği takdirde, vermiş olduğum bu e-devlet linkinden telefonunuzun imei numarasını ihbar edebileceğiniz olay. böylece telefonunuz kullanılmaz hale gelir ve herhangi bir sim kart takıldığında, sim kart sahibinin bilgileri emniyete gider. fakat imei numaranızı ihbar ettiğinizde, hırsızların telefonunuzu parça olarak satma ihtimalleri yahut telefonunuza sahte bir imei numarası çakarak satma ihtimalleri yükselir. böyle bir durumda üstteki entrylerde belirtildiği gibi telefonun size ait olduğunu kanıtlamakta zorlanabilirsiniz. ihbar edip etmemek size kalmış. belki birine faydası dokunur diye paylaşıyorum. telefonunuzu letgo, sahibinden gibi ikinci el satış platformlarında konumu izmir seçerek aratmayı unutmayın. yapmanız gereken diğer şeyler için:

(bkz: #125375030)

not: başvuru esnasında telefonun içinde halihazırda takılı olan sim kartın numarası isteniyor. bu yüzden ihbarı hat sahibinin e-devletinden yapmalısınız. ayrıca eğer sim kartınızı telefonunuzun çalınmasından dolayı pasif konuma aldıysanız, hat sahibinin e-devletinde bu numara görünmeyecektir. bu yüzden ihbar etmek istiyorsanız bir an önce yeni sim kart çıkarıp ihbar etmelisiniz.
  • geçen haftalarda is dolayısı ile 1 hafta kaldım izmir'de... direkt sahile, kordona bakıyor diye izmir palas'ta kaldım... kalmaz olaydım.. balkondan bakıyorsunuz.. bağıranlar çağıranlar, kadınlara laf atanlar, denize bira şişesi atanlar... bütün çöpleri yere bırakanlar.. bunları yapanlar sadece bu apaci. sürüsü de değil... üniversiteli görünümlü beyinsiz tiplerin büyük çoğunluğu da yapıyor... siz siz. olun kesinlikle kordonda uzak durun.. ankara cincin mahallesi bile bile elit kalır izmir kordonun yanında..

edit:denizden bahsetmeyi unutmuşum.. grinin 50 tonu beyaz kalıyordu.. hayatımda gördüğüm en berbat deniz rengiydi muhtemelen...
  • pandemiden önce bizzat şahit olduğum olay.

çimlere oturmuş, kitap okurken birkaç kişi gelip yanıma oturdu. muhabbete dalıp telefonlarını yere bıraktılar. derken üç dört küçük çocuk çıkageldi. sanki uzanıyormuş gibi yapıp bir telefonu aşırdılar. şaka yok, kitapla müdahale edip aldım telefonu ellerinden.

gidip adama telefonunuzu çaldılar haberiniz olsun dedim, öylece baktı, belki de turistti bilmiyorum. olaylara şahit olan bir abla kaçıp giden çocukları neden polise vermedin diye bana çıkışmıştı. oysa kendisi de hırsızlığı görmüş, hiç müdahale etmemişti.

velhasılı kelam dikkatli olmakta fayda var. hırsızlık bu ülkede çok revaçta.
  • hırsızlardan telefonu ve çantayı korursunuz da sürekli bir şeyler satmaya gelenler, fal bakmak isteyenler, dilenenler aşırı rahatsız ederler gittiginize pişman olursunuz. gitmeyin pişman olursunuz.
  • bekçiler, polisler ısrarla uyarıyorlar ve kalabalık devriyeler halinde geziyorlar bu konu için.
    hırsızı da gördük zaten çevremizi uyardık polisi de uyardık kimse iplemedi. bir sürü kişi aynı anda ayaklandı telefonum yok diye.
    uyarıyorum yahu şu sıra hırsız var diye.
    en son başımıza gelen avukat hanım ile komiserin telefonunu indirdi çocuk. tamam hırsız hırsız da dikkat edin be kardeşim.
    çocuğu tarif edeyim: esmer 17-18 yaşlarında bir erkek ve kahramanlar namı diğer mürtake çocuğu nerede görse tanırım.
    taktiği de şu: yanınıza geliyor eğiliyor oturuyor gibi yapıyor sigara istiyor sonra cup telefonu araklıyor.
    yirmi yıldır bilirim alsancak'ı bunlar normal olaylar da bu eleman abarttı.
    başlığı açan arkadaş muhtemelen beni tanıyor çünkü daha bugün bahsettim bu olaydan.
  • sağda solda savunmasız insanları tartaklayan bekçilerden dikin oraya 10 tane. apaçisi, falcısı, sarhoş olup sağa sola sataşanı kılçıksız ayıklasın ama değil mi?
  • bir kaç hafta önce kafası güzel arkadaşlarımızla çimlerde oturduğumuz sırada yanımıza 2 tane velet geldi ve saçma sapan muhabbetler ederek iyice dibimize sokuldular. gerek tecrübeler olsun gerek gördüğümüz olaylar olsun bir kaç dakika sonra telefonların gideceğini anladım ve hiç müdahale etmeden izledim. velet elindeki ceketi yere(telefonların üstüne) bırakıp almak için eğildiğinde bileğini yakaladım ve geri ittim. hiçbir şey demeden yanımızdan uzaklastılar büyük ihtimal yeni kurban aramaya gitmislerdi. işin komik tarafı kafası güzel gerizekalı arkadaşlarım hala neler olup bittiğinin farkında değildi.. eğer bu kadar safsanız kordon çimlerinde oturmayın pls.

özetle: telefonları çimlere koymayın ve göremeyeceğiniz bir yerde olmasın.
  • izmir’de gerçekleşmesiyle şaşırtmamıştır.

hesabın var mı? giriş yap