şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: lokma)
  • beşiktaşta bulunan flamingo pastanesi de güzel yapıyor bunu. bağımlılık yaratıyor lakin.
  • edirne'de bedesten'in yakınlarındaki lokmacıda süper yapılan şukela.
  • (bkz: yapma canım yapma arkadaşım) (yok ki burda....)
  • yazın kuzenlerimin sünnetinde mevlit kısmında ikram ettiğimiz benim servisi yaptığım(yapmadım aslında) ve yaklaşık otuz tane yiyip az daha şekerden ve mide fesadından ölmeme sebep oluyordu dediğim harik adamak tadı...
  • izmir'de her yerde görebileceğiniz lokmadır..bir bakarsınız sokağın birinde kocaman kazanlar, beyaz önlüklü amcalar lokma döküyor, önünde de upuzun kuyruk..en son, bir aygaz bayinin açılışında dağıtıldığını görmüştüm..
    başka şehirlerde meşhur izmir lokması adında satılsa da, burdakinin kıçının kenarı olamaz o meşhur lokmalar..
  • - iyi günler bir porsiyon lokma alabilir miyim?
    - tabii siz oturun ben getiriyorum.
    - birader yedim bitti güzel olmuş da, 4-5 tane daha getirebilir misin, tadı damağımda kaldı.
    - buyrun afiyet olsun.
    - şimdiii, borcumuz ne kadar?
    - beyefendi bir porsiyon yediniz, üstüne de 5 tane daha toplam 14 lokma yediniz, 4, 250 ytl.
    - lokmamı mı sayıyon lan sen benim?
    - nasıl efendim?
    - efendini sikerim senin eşşoleşşek, sümsüğü kodummuydu beynini dağıtırım senin.
    - beyefendi saçmalıyorsunuz
    - buynuzunu sktime bak, çata, köte, pata duba dubara. yumruk.tekme.
  • klasik bir izmir adetidir. meftanın arkasından sevenlerine hayır olsun maksadına yapılır ancak buradaki asıl amaç yiyenleri yağ, şeker ve kolesterol ile hasta edip, meftaya komşu yapmaktır.
  • evlerde de yapılır ancak sokaklarda yapılanı daha makbuldur... yolda yürürken burnunuz hemen tanır lokmanın kokusunu ve size yolu tarif eder, ayaklarınızada sizi lokmanın yapıldığı yere götürmek kalır. sizden önce gelen insanların oluşturmuş olduğu uzun kuyruk bile sizin lokma ile buluşmanızı engelleyemez.
  • bu güzelliğe başka yerde rastlayamadım gerçekten her yerde arar oldum. güzel izmirimin güzel bir adetidir birinin hayrına dökülen bu lokmalar. eğer izmirli değilseniz size garip gelebilir yolda herkesin kuyruk oluşturması hatta yanınızda bir izmirli varsa ve bu sıraya girmek için diretiyorsa garipsemeyin girmemek ayıptır öyle ki önünden geçerken bakıpta almazsanız asıl ayıplanırsınız. hele cuma günleri misal bornova merkezden başladığınızda özkanlara gelene kadar 3-5 defa karşılaşabilirsiniz. hayrına dağıtılan bu lokmaların yapıldığı yere elinizde kendi evinizden bir kap alıp giderseniz kimse vay aç gözlü koca kap getirmiş demez buyrun daha fazla alın der. lokmanızı yedikten sonra bu hayır için teşekkür eder dua edersiniz. ah benim güzel izmirim ne güzel geleneklerin var. ayrıca öğrenciler için vazgeçilmezdir bu yolda kokusunu duyduğumda yolumu uzatmak pahasına bile olsa gider sıraya girerim. zaten güzel kokusu dört bir yana yayılmıştır bu lokmaların. gerçi son zamanlarda makinelere yaptırmalara başlamışlardı bu lokmaları zannımca kim ne derse desin en güzel lokma ustanın kendi yaptığı araya makine sokmadığı lokmadır