şükela:  tümü | bugün soru sor
460 entry daha
  • haluk levent versiyonunu amerikalılara dinletip yorumlarının alındığı bir videoya denk geldim. çok saçma böyle bir iş yapmak. izmir marşı milli bir marş. yalnızca türk milliyetine sahip birisi içerdiği duyguları anlayıp hissedebilir. sıradan bir yabancı ise sadece müzikal kalitesini ve ya videodaki gösteriyi değerlendirir, o da saygı gösterip ilgilenirse. böyle şeylerle neden kendimizi tatmin etmeye çalışıyoruz ki! bizim milli başarılarımız ve değerlerimiz hakkında başkalarının ne hissettiği umrumuzda olmamalı. örneğin bir yunan aynı marş için nefret duyguları besleyebileceği gibi, hayatında asla duymamış olma ihtimali de yüksektir. biz yunan marşlarını biliyor muyuz? yada avusturyalıların osmanlı'yı yendiğinde yazdığı bir marş var mı? varsa neler söylüyor ve biz neler düşüncez? "ooo kulağa hoş geliyor, söyleyen de detone olmadı hiç. " en olumlu böyle şeyler düşünürüz.

    bir türk'e bir amerikan marşı dinletsek yada videosunu falan izletsek ona da çok bir şey ifade etmeyecek, sadece müzikal olarak bir değerlendirme yapabilecektir. ve asla bir amerikalıya hissettirdiği şeyleri hissettiremeyecektir. tabi kendini oralı hissetmiyorsa.

    izmir marşını çok severim ve yabancılara dinletip bak o bile beğendi, bizim arapseverler sevmiyor demek en az barda clubda bu marşla gaza gelmek kadar saçma. insanlar mutluyken, keyifliyken ve milliyetçi bireylerse elbette marşlar söyleyip eğlensin. sadece bunun bir siyasi kutuplaşma malzemesi haline gelmesi çok üzücü. bu marşın ortaya çıkış nedenine ve amacına gölge düşürüyor bence. marşların amacı milli birlik içerisinde başarıları kutlamaktır.

    bu toprakların savunmasında bulunan insanlar arasında atatürk'ün siyasi görüşünü benimsemeyenler olduğu gibi bugün akp'yi destekleyip milliyetçi olan insanlar da var. ve bu marş atatürk'ü bir siyasi figür olarak değil, başkomutan mustafa kemal paşa olarak yüceltiyor. kısaca bir yabancı için bir önemi olmadığı gibi kendini türk hisseden herkesin marşıdır izmir marşı. sadece atatürkçü veya chpli tayfanın değil. yanlışlıkla tatar döven ülkücü de, ekonominin çok iyi olduğunu düşünen akpli de söylemekten gurur duyabilir, duymalıdır. özellikle (bkz: birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde)
  • coşkulu ve güzel bir hali ;

    https://www.youtube.com/watch?v=ogy0bad4kaw
35 entry daha