şükela:  tümü | bugün
  • bir vatansever olarak aşırı rahatsız olduğum durum. chp ve ince ısrarla mitinglerinde bu marşı çalıyor. oysa bu marş bütün millete ait ve kurtuluş savaşından, atatürk'ten bahsediyor. hem her mitingde çıkıp diyeceksin ki "tek olan şeyler herkesindir, siyasete alet edilmez" sonra da ülkenin yegane ortak marşını alıp kendine meze edeceksin. az tutarlı olun be.

edit:
    su basligin altina yazilan zirvalara bakarsak niye milletin chp'den korktugunu anlarsiniz. ben burda izmir marsinin siyasete alet edilmesi yanlis dedigim icin yedigim iftiralar sirayla: aktrol, akp yandasi, sehit dusmani, yunan yanlisi, kufurbaz, megri megri soyleyen, dini siyasete alet eden, vs vs, eminim dahasi da gelir. iste anti-akp tayfasinin bu saldirgan tutumu hayatin her alaninda var ve millet bunu goruyor. hatirlarsaniz ilk zamanlarda millet akp'ye oy verdigini soylemekten korkardi. akp'den memnun olmayanlar bile ya akp gider de bu chp'li troller gelirse halimiz nece olur diye korkuyorlar. sagolsun vasifsiz politikacilar da buna canak tutuyorlar. siz daha cok beklersiniz.

not: akp'li degilim, olsam da fark etmez.
  • rahatsızlık hissedenler için yüksek sesle bir daha:

"yaşa mustafa kemal paşa yaşa
    adın yazılacak mücevher taşa"
  • chp’nin her kongresinde bu marştan önce istiklal marşı söylenir. umarım bir gün o marştan da rahatsız olmazsınız.

izmir marşı işgal kuvvetlerine karşı yazılmıştır ve adeta haçlı desteği ile yurttan koparılan izmir’in geri alınışı konuludur. bu bağlamda en çok kullananın chp olması karşı tarafı düşündürmelidir, chp’yi değil.
  • sözde 15 temmuz direniş gecelerinde meydanlarda bir kere bile çalınmaması, ortaklığı ortadan kaldırmıştır. herkes kendi yoluna.

ez oğlum sizin, izmir marşı bizim.
  • akp de bu tarz şeyleri yapıyordu, cem uzan direkt onuncu yıl marşını kullanıyordu maalesef alışığız böyle şeylere
  • şehitleri siyasete alet edenlere dert olmuştur.
  • keşke yunan kazansaydı diyen deliler izmir marşını siyasete alet etmeyin ortak değer diye ağlıyor.

çünkü milletimizin ortak değeri olan iki ayyaştan falan bahsediliyor ondan rahatsız oluyorsun değil mi? hani lozan denen garabeti bize zafer diye yutturan insanlar falan..
  • bu marşı siyasete alet edenler bilmez ve bilmek de istemez, göz ardı eder ama;

(bkz: türk'ün sancağını öne koydular)
    (bkz: türk oğluyum ben ölmek isterim)
    (bkz: peygamber kucağı şehitler yeri)

gibi ifadelerin geçtiği bir marştır izmir marşı.

izmir marşı, türk askerinin izmir'e girişini sembolize eden bir marştır. izmir'in kurtuluşuna atıfta bulunur. her yerde dillendirmek, bunu bir şeylere alet etmektir.

son dönemlerde özellikle spor karşılaşmalarında sıkça dillendirilen bu marş, belli bir bölümü ile belli bir mesaj amacıyla dillendirilir. bu da işte siyasal bir mesajdır. boş boş mustafa kemal vurgusu yapıp sanki memlekette mustafa kemal'e karşı bir tutum sergileyen birileri varmış da onlara cevap veriyorlarmış ayağı yaparlar. oysaki mesele o değildir.

ayrıca mesele tamamen siyasi olduğundan, bu marşa tepki koyanlara da gene boş boş "atatürk'ü silmek istiyorlar!" diye lüzumsuz eleştiriler getirirler. sanki atatürk bir tek bu marşta var gibi.

bir de utanmadan "hayır canım ne siyasisi... neden rahatsız oluyorlar?" derler. fakat bilmezler ki böyle olmasaydı, marşın en güzel kısımları olan "türk'ün sancağını öne koydular", "şehit olanları deftere yazdım", "peygamber kucağı şehitler yeri", "türk oğluyum ben ölmek isterim" kısımlarını da yukarıda saydığım tip ortamlarda söylerlerdi. ama söylenmiyor. neden? çünkü maksat siyaset... ve çünkü marşta geçen bu ifadeler türklük ve islam içerir...
  • açıkçası ben de bu marşın belli bir siyasi görüş tarafından sahiplenilmemesi taraftarıyım.

ama kuran-ı kerim'in mitinglerde sallanmasının normal karşılandığı bir ülkede bu olay pek göze batmıyor.
  • siyasete alet edilmesi değil, bir siyasi partinin kendi marşını kullanmasıdır.
    akplilere göre ne mustafa kemal bir komutan, ne de savaşlar yürekle , bilekle kazanıldı.
    ben demiyorum bunu sahibiniz ve onun paralı medya köpekleri diyor. türkiye'yi düşmandan o 2 ayyaş değil , evliyalar , sarıklılar, iskilipli köpek, vs kurtardı. siz de gidin kendi marşınızı çalın. ingiliz marşları olabilir mesela bu.