şükela:  tümü | bugün
  • menemen dolmuşu için geçerli yegane kural: gördünüz mü ya kenara çekin, ya da arazi aracındaysanız kaçın.. (bkz: #20323153)
  • 3 gün kaldığım izmir'de şahsımı panikleten şoförler. sürekli bir sağdan soldan geçmeye çalışmalar, sinyal vermeden yola dalmalar, 90'la gidilen yolda pat diye aniden durmalar falan. garip açıkçası alışamadım. kazasız belasız atlattık çok şükür. gerçi fethiye şoförlerini gördükten sonra izmir şoförleri gözüme daha cici gözüktü.

sıralama yaparsam rahat ve stressiz bir sürüş açısından;

istanbul > ankara > izmir > fethiye
  • seyir halinde sol kolu dirsek merkez olmak kaydıyla 30 derecelik bir açıyla pencereden hava alır.
  • istanbul şoföründen daha dikkatli araba kullanan şoförlerdir.
  • kulaklarında sürekl telefon kulaklığı var hepi biririyle irtibat halinde anlık olarak. ama genel olarak yardımsever ilgili kişiler olduğunu söyleyebilirim.

bugün otogardan gelirken dolmuşun yarısını eşyalarımda doldurdum adam hiç ses etmedi koy koy kenara koy dedi, o da yetmedi eşyam çok diye iyice evin kapısına yanaştırdı arabayı.
  • istanbul soforune iyi diyen gordum ya la.

120 ile giderken yan seritten onune iki araba arasinda 20 cm birakarak gecen 1000 lerce adamin oldugu bi sehir istanbul. 3 kitada araba kullandim. 2 ulkeden ehliyet sahibiyim. dunyada istanbul soforu kadar şuursuzunu hiç gormedim. belki dubai falan vardir daha kotu (gitmedim bilmiyorum)

ankara soforu ise kirmizi isigin ne oldugunu bilmiyor. ogretmemisler

izmir soforunun tek kotu yani asiri rahat olusu.

300 km hiz limiti olan otobana koy 3 tane izmirliyi. biri sol seritten 50 km ile diger ikisi yandaki seritlerden 49km/saat ile gider.
  • yarı ingiliz şoförlerdir. sol şerit 30km/s ile ilerlerken sağ şerit 90 km/s ile ilerler. bu yönden tehlikelidir.
  • mobeseler vasıtası ile şerit ihlalinden ceza uygulaması başlarsa ciddi maddi problem yaşayacak şöfördür.

13 yıldır izmirde yaşıyorum, herşeyini seviyorum şu şehrin ama, şu sol şeritten gitme hastalığı nedir arkadaş...
  • biz izmir'de şoföre şöfer deriz.
    farkımız var ne sandınız pis anadolular?

normal senin benim gibi şoförlerdir...
  • bir kere girdim izmir'de şehir içine, o yüzden genelleme yapmaya yetecek kadar yeterli verim yok ama hakikaten çok kötü şoförlere denk geldim. sağ şeritteyim, kırmızı ışıklara doğru yanaşıyorum, ilerden bir yerden sola döneceğim, o yüzden ışıkları geçtikten sonra sol şeride geçebilmek için şeridimin sol ucuna dayadım arabayı, sağda boş bıraktığım yere bildiğin kamyonet girdi. bir de "karar ver sola mı geçecen sağa mı?" diyor dingil. eğer genel anlayış buysa hakikaten kötü şoförlerdir diyebilirim.