şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • (bkz: izmir ayazı)
 • iki şehirde de uzun yıllar kalmış biri olarak söylüyorum izmir ayazı bir halt yiyemez. ankara ayazı başkadır. izmir soğuk mudur, soğuktur. kış mevsiminden bahsediyoruz, izmirin daha çok fırın ekmek yemesi lazım ki gerekte yok bence ...
 • ankara'nın soğuğu ile karşılaştırılamayacak soğuktur.
  ankara'nın soğuğunu bilen biri olarak söylüyorum.
  ancak izmir soğuk olmaz, biz klima ile ısınıyoruz, o da onbeş gün diyenler de halt yiyorlar. kat kat giyinip pofuduk terliklerle üşüyerek kışı geçiriyorlar.
  aralık, ocak, şubat. üç ay iyi soğuk olur. öyle tınal soba istemez ama yine de soğuk olur.
 • eskişehir ayazı ile karşılaştırıldığında, bahçeli deyimiyle cücük olarak kalacaktır.

  http://www.youtube.com/watch?v=tpn5asio7ow
 • konya'nin tropikal havası ile karsilastirilamayacak kadar soguktur.
 • tınaztepe edalarında iliklerde hissedilmektedir efendim
 • izmirin esas soğuğu ocak ayının özellikle 5-20 arasında olur. kısa sürer. genelde 10 gün sürer, 1 haftası baya serttir.

  işte o an yaşanan o ayaz soğuğu ne ankarada var ne istanbulda arkadaşlar. 3 şehri de iyi bilirim ben. ankaradan gelip montsuz bile gezilir lan izmirde ne var diyen 1 arkadaş tövbe etmişti ankaraya bir daha soğuk dersem diye.

  o 1 hafta hariç izmir soğuğu soğuk değildir. kışlar sakin geçer.

  bir de şu var. insanların genelde tam olarak idrak edemediği şey şu. insanı asıl üşüten şey rüzgardır.

  yani -5 derecede dur. yarım saat üşümezsin ama 5 derecede hafif bir rüzgarda 5 dakika duramazsın.

  bu yüzden izmirde özellikle sahil tarafından denizden gelen rüzgarda durursan götün fena donar ki işte o yukarda belirttiğim periyodu fantastik soğuk yapan da tam olarak bu
  rüzgar olmasa izmirde soğuk moğuk yok kandırmayalım kimseyi.

  bu arada 2 yıl ardahanda yaşamış adamım. yıllarca mojave çölünde de yaşadım. soğuğu da sıcağı da iyi biliriz*
 • izmir soğuğu yoktur, izmir ayazı vardır. onu da hafif almamak gerekir zira ziyadesiyle toto dondurur. aralık ayı değil ama ocak sonundaki fena süründürür.
 • bir izmirli olarak söyleyebilirim ki, diğer yazarların da yazdığı gibi belli bir aralıktaki soğuğu cidden fenadır. sebebi de tabii ki rüzgar. ancak sarımsaklının ayazı kadar yine de olamaz efendim. sahil kesimlerinde denizden direkt olarak suratınıza çarpan rüzgar adamın iflağını miker. hem de öyle 1 hafta değil, en az 2 ay. en az. ankara da 8 sene yaşadım, eskişehir'de de soğuğunu bilecek kadar bir süre geçirdim. onların ki karasal o ayrı ancak; denizin rüzgarı can yakar, kıvrandırır. iç anadoluyu arar olursunuz.