şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmirli bir insan olaraktan objektif acilardan izmir trafiginin incelemesini yapmak gerekirse:
  - izmir insani uc seritlik altinyol denilen mevkide 60 km surat ile uc seritte de ayni hizla gidip yolu tikayabilmektedir. (korna, sellektor farketmez arabanin burnunu sokup, kornaya abanip acmaniz gerekir arabalari)
  - sinyal kolu sinyal vermek amaci ile direksiyonla beraber kullanilmalidir veya vice versa. (allah belanizi verecek).
 • yayalarda trafigin bir parcasidir degil mi? evet buyrun :
  - yayalar arac trafiginin yogun aktigi yerlerde bile araclar yokmu$ gibi davranabilmekte, karsidan karsiya gecerken o trafigin icinde hic acele etme hissiyati duymamaktadir.
 • yayalarla ilgili bir nokta daha var ki:
  sevinc pastanesinin onundeki isiklarda bir adet polis trafigi duzenlemek icin bulunmaktadir, hangi trafigi derseniz yayalarin arac trafigini engellemesini onlemek amaci ile. bu kadar net calisan bir trafik isiginda bile yola oyle bir dagilmaktadir ki insanlar ve o kadar agirkanlilar ki inanamazsiniz talatpa$a bulvarinda izmirlilerin bir kopru trafigi yarattigina.
 • her yerde ve kosulda agirkanlidir bu insanlar, kimsenin hic bir yere acelesi olmadigi gibi gereksiz trafik yaratiyor olmak insanlara bir sikinti vermez.
 • herhangi bir kurali ihlal eden (kirmizi isikta gecmek gibi ustelik kirmizi yandiktan bayagi bir sure sonra) kisiye korna ile uyari yapmak valilik karari ile yasaklan(ma)mistir. siz yapinca cok goze batiyor hissediyorsunuz kendinizi.
 • sol şeridin işlevinden bihaber sürücülerle doludur. aynı kişiler ara sokakta yolun ortasında durup yanındakiyle ya da dışarıdan biriyle muhabbet etmeyi günlük yaşamın bir parçası olarak algılarlar. siz "hadi kardeşim yürü git" diye söylenirken bir bakmışsınız bir başkası gayet pişkin bir şekilde geliş yolunu gidiş olarak kullanıyor; daha da ilginci, bu durumda bile sizin yol vermeniz bekleniyor.
  (bkz: adamsendecilik)
 • bir de yol verdiginiz insanin trafigi aksatma ozelligi vardir. onunuzdeki arac ile araniza girmistir olseniz ayni hiza cikmak icin bir caba gostermez giren arac. surekli akan trafigi kendi hizina dusurme cabalari basarilidir. bir de tali yoldan cikip araya girerek trafige karisanlarin da bir an once hizlanayim trafik akiyor durumu yoktur.
 • istanbul trafiginden (bkz: feleğin çemberi) geçmiş, yol tıkanmalarına duyarsızlaşmış, bir bakıma yalama olmuş sürücüler için hoş bir teneffüs, bir güzellik, bir disneyland. mesai dağılma saatleri bile bal, şeker. özellikle sol şeridi kullanmakta biraz kendine özgü davrananların oranının istanbul'a göre yüksekliği bile insanı o kadar bozmuyor. velhasıl istanbul'a alıştıktan sonra izmir'de araç kullanmak, ayaklarına ağırlık bağlayarak koşu antrenmanı yapan insanın birden ağırlıkları çıkararak koşmaya başlamasına benziyor. o kadar olur.
 • trafik kurallarına uymayan istanbullu pişkin şöförlere kıl olan izmirlilerle doludur...
 • -tercihettigimnick- (#4020266)
  yok be abi ben o kadar yerde istanbul dahil kullaniorum yok izmir ayri bir mevzu ahha :) kotu yani
  -tercihettigimnick- (#4020266)
  yol tikanmasi disinda istanbulda trafik cok super akio, izmir de agir agir hepsi ya delirtiolar durduk yere trafik yaratiolar dayanilmaz oluyor :)
  -abebe bikila-> tercihettigimnick: haklısın aslında ama istanbuldan sonra insan biraz daha "olgun" davranıyor onlara karşı :))
  -tercihettigimnick- eehaheaheahae bunuda yaz banane banane
  (eklemekte yarar var abebe bikila izmir'de büyümüş bir izmir aşığıdır, gevrek de der, boyoz da yer, ota bayılır, zeytinyağını içebilir. ama o ayrı bu ayrı)