şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapılması planan ve 2,5 yılda tamamlanması öngörülen izmir fahrettin altay - halkapınar arasında olacak olan ve alaybey-karşıyaka-mavişehir güzergahınıda kapsayan hattır.

  ayrıntı bilgi için

  https://www.facebook.com/…27.410985289005714&type=1

  alaybey-karşıyaka-mavişehir güzergahı için önümüzdeki haftalarda bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.
 • üçükuyular,narlıdere arasına da bir tane sıkıştırılsa tam süper olur dediğim sempatik ve kullanışlı proje.
 • şüphesiz ki tamamlanması 2,5 yılı bulacağı tarafımdan öngörülemeyen projedir. olsa olsa 5 yılda falan tamamlanma öngörüsü makul olabilir. 8 yilda kesin bitebilir de denebilir aslında.
 • bademler ödenek çıkarmamakta direnirse 18 yılda da bitmeyecek proje.
  izmir'e alınan yeni vapurlar'ın ödeneğinin bir türlü çıkmaması gibi. binali'nin geleceği hayaliyle vapurların gelişini binali'den sonraya bırakıp. bakınız biz geldik hizmet geldi demeyi planladıkları gibi.

  hey yavrum hey.

  gerçekten izmir'in zevk için/tembellikten proje üretmediğine inananlar var ya şu ülkede.
 • güzel olur olmasına da, linkte görülen detaylara göre 2 büyük sıkıntı var:

  1. mustafa kemal sahil bulvarı boyunca asansör'den başlayıp göztepe'ye kadar süren otopark alanları yarıya düşer, zaten otopark problemi olan bu bölgede millet isyan eder.
  2. şair eşref bulvarı'nın sağ şeridini tramvaya ayırınca ortaya iki ihtimal çıkar; otomobiller tek şeride indirilirse zaten özellikle iş çıkış saatlerinde felç olan trafik komple iptal olur. yok eğer tramvay şeridine otomobiller de girerse (zaten normal olan bu) tramvay da trafiğe takılır, hız avantajı filan kalmaz.

  ha karataş ve üçkuyular'da yaşayan, alsancak'a akşamları içmeye gitmek haricinde uğramayan biri olarak inanılmaz işime gelir, binerim tramvaya bikaç liraya alsancak'a inerim, ne arabayı park etmekle uğraşırım, ne de ne kadar içtiğime, gece geç saate kadar da çalıştırırlarsa (sanmıyorum ama işte umut fakirin ekmeği) yine binerim tramvayıma evimin önünde inerim. otoparka vereceğim paranın yarısına dertsiz tasasız hallederim gidiş gelişimi.
 • hafızam yanıltmıyorsa 2009'da falan sunulup onayı yeni verilmiş tramvaydır. hükümet değişmedikçe kolay kolay biteceğini sanmıyorum.

  ekleme: evet yanıltmamış, haberi de şurada:
  http://www.milliyet.com.tr/…009/1114368/default.htm

  haberi ulaştıran yildizli pekiyi'ye teşekkürler.
 • işim gereği günde en az 5 kere toplu taşıma araçlarını kullanan bir insan olarak seçilen güzergahın gereksiz olduğu kanısındayım. konak-güzelyalı arası gündüz saatinde otobüs ile 10 dakikada gidilebilen bir mesafe zaten. bunu tramvay ile 15-20 dakikalara çıkarmak pek de mantıklı değil. halihazırda 169 gibi, 8 gibi 10 dakikada bir geçen otobüslerin güzergahına bire bir oturtulmuş bir hat olmuş. projenin izmir'de ulaşım açısından daha problemli bir bölgeye uygulanması daha doğru olabilirdi.
 • umarım torunlarımızın göreceği değil en kısa süre içerisinde faydalanacağımız bir proje olur.
 • şöyle ürettiği vergi/aldığı hizmet tablosu olan bir şehrin şüphesiz ki karşısına gene ödenek yetersizliği bahanesi çıkartılarak süründürülecek proje.
 • oldukca gerekli bir proje.

  metro inonu caddesinden geciyor ve mithatpasa caddesi veya mustafa kemal sahil bulvarindan baglantisi yok. ayrica izmir'in nufusu her yil artiyor. 2014 itibariyle 4 milyonu gecti bile. evet 169 ve 8 gibi otobusler var ama her modern sehir gibi arka arkaya 3 tane otobusun trafigi isgal ederek tika basa doldurulmasi yerine tramvayla trafik sorunu yasamadan rahatca ulasim yapilmasi izmirlilerin de hakki. ne gerek var muhabbeti yapilmasi oldukca sacma. avrupa'nin 100 bin nufuslu yerlerinde bile tramvay var a.k.