şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kalitesiz insanlarla çalıştığını ogrendigim mağaza. arkadasimin basina gelen olayi aktariyorum.
  olay şöyle 5 gün önce ayakkabı aldım yalı spor mağazasından bugün ise iade etmek için mağazaya gittim. ayakkabıyı almadan önce kasadaki çalışana 15 gün iade,30 gün de değişim diyerek teyit ettirmiştim. ona güvenerek mağazaya gittim ki bende bir mağaza çalışanıyım. prosedürü biraz da biliyorum. outlet mağazası olduğu için görülüp alınan üründe iade olmadığı söylendi. bende bunun yasal hakkım olduğunu,ürünün ambalajının dahi yırtılmadığını,faturası olduğunu belirttim. mağaza müdürü olacak kişi söylediğimle birlikte ben ona beyefendi derken bana "sen,sana" diyerek bağırmaya başladı. siz diye ısrar ettiğimde de sana türkçe lugat öğreteyim çıkışta gel, benim yaşım 30 sen daha 20 de toysun,git işi öğrende gel,aptal aptal konuşma diyerek konuşmaya ve mağazada bağırmaya başladı. mağaza içerisinde çalışanlard orada adam çıktı benim elim ayağım titriyor,ağlamaya başladım. tüm mağaza içerisinde hem onurumla oynandı,hakarete uğradım sinir sistemim altüst oldu. bu konuda yasal haklarım olduğunu düşünüyorum. kurumsal bir yerde çalışanın mağaza müdürünün bunu yapması yanına kalmayacak.
 • (bkz: trollemek)
 • öncelikle yalı spordan bolca alışveriş yapmış birisi olarak çalışanları ne kadar ince ise mağaza müdürleri de bir o kadar problem çıkartmaya meyilldir. bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  yalnız mağazadan aldığınız bir ürün için bir ayıp söz konusu değil ise zaten iade ve değişim hakkınız yoktur. outlet mağazası yada normal mağaza olması durumu değiştirmez. halk arasında bu durum genellikle kapıdan ya da uzaktan satışlar ile karıştırılır. tüketici ürünü hiçbir ayıp olmasa da iade edebileceğini veya değiştirebileceğini düşünür.

  bazı büyük mağazaların kendi insiyatiflerini kullanarak hiçbir ayıp olmasa da sırf müşteri memnuniyeti ilkesi çerçevesinde değiştirme ve geri alma uygulamaları yapmaktadır. bu nedenle ürünün iade ve değişim olması zorunlu gibi bir his oluşmuştur malesef.

  dolayısı ile mağaza outlet mağazası da olsa eğer ürün ayıplı ise 6502 sayılı tüketici kanunu'ndaki tüm haklarınızı kullanabilirsiniz. talebiniz kabul edilmez ise bağlı olduğunuz ya da mağazanın bağlı olduğu ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir. ürün ayıpsız ise malesef ki eliniz kolunuz bağlı bu konuda.

  ortada rezalet falan yoktur. sadece bilgisizlik vardır.
 • yalısporun internet mağazasından 3 tane eşofman almıştım, kışlık oldukları için hepsini deneyip ertesi gün iade ettim. fakat yalı spor iki ürünün parasını yatırdı, üçüncü ürün için aradığında "ürün kullanılmış, iade kabul etmiyoruz" dedi. ürünü denemek için giydim, kullanmadım. bunu onlara da anlattım, fakat böyle zorlama karar aldıkları sürece tarihten silinmeye mahkumlar! iademi de yapacaksınız ayrıca!