şükela:  tümü | bugün
  • ankara nın 90lar da ki haline dönmüştür kirlilik o kadar kötü.
  • öyle bir kirliliktir ki bornova inönü mahallesinden aşağı baktığınızda dibi göremezsiniz bazen.
  • ankaraya giderken polatlıya geldiğini anladığın o siyah ile gri arası toz bulutu vardı ya eskiden.. aynısı.. birebir aynısı hatta..
  • akşamları iş dönüşü arabamı otoparka parkettikten sonra apartmana girene kadar ya nefesimi tutuyorum ya da burnumu kazağımın içine geçirip o şekilde devam ediyorum solunum işlemine. yeni girne taraflarında iki aydır ölüm kokuyor akşamları. sigarayı bıraktım ama 2 aydır sanki sigaradan daha çok zehirleniyor gibi hissediyorum kendimi. arsenik sorunu kadar hassas bir konu izmir için, belki de çok daha önemli.
  • 4 yıldır üçyol'da oturuyorum, 4 yıldır ilk kez bu kadarını gördüğüm kirlilik. ki daha önce böyle bir şeyi şehrin göbeğinde görmemiştim. kömür kokusu falan tamam vardı bunlar ama böyle bariz bir kirlilik yoktu. resmen sis çökmüş gibi oluyor bazen. mesela bugün eve dönerken gördüğüm gibi. yalnız sadece fabrikalardan, taş ocaklarından bu kadar kirleniyor olamaz. bunda mutlaka evlerin ve işyerlerinin de etkisi var kullandıkları yakıt konusunda.

edit: ayrıca kronik farenjitimin son zamanlarda niye daha bir coştuğunu da anlamama neden olmuştur.
  • yıllardır var olan şeydi izmir'de. sömestrde arkadaşlar izmir'e geldikleri zaman değil karşıyaka'yı, üçkuyular iskelesini bile göremezdik göztepe'den. o kadar pistir ki, insanın burnunun direğini kırar atar, genzini yakar, geceleri uyutmaz. düpedüz rezalettir.
  • şakirtlere abdest bozduran hava kirliliğidir.
    alkolün de etkisi var diyollar.
    böyle baktığında, karşından gelen cıbıldak mı değil mi göremiyorsun. kısıp gözleri bakıyorsun ulan ne acaba diye.. aha bir de geliyor cıbıldak cıbıldak bağrı başı açıkh... adamı daha da günaha sokuyor.
    zaten şu izmirde şu cehape, şu statükocu, gerici, laikçi belediye gitsin şerefsizim cam gibi görüntü olur.
    hep cehape zihniyeti zaten bu pis havanın sebebi hep.

şüphesiz ki, kişi başı gelirin 10000 doları geçtiği, samimi bir iktiradın yönettiği bu ülkede böyle kötü şeyler olması istenmez.

ah be güzelim,
    ama bir sor be neden diye?
    (bkz: hava kirliliği)
  • nefes almamı zorlaştırmış ve gözlerimi yaşartmış durum.