• ekşi sözlükteki çeşitli başlıklarda özellikle izmir'de kızların giydiği mini şortlara ciddi göndermeler vardı. 4 senedir istanbul'da yaşayan bir izmirli olarak kafamda hep "bu kadar abartılacak ne var acaba?" diye düşünüyordum. ta ki bayram tatilinde tatile çıkıyorum deyip memleketine giden ezik olarak izmir'e gelene kadar...

uçaktan indim, havaalanında istanbul, ankara ve bilimum yerden gelen insanlardan oluşan bir güruh olarak normal kıyafetli insanlardık. sanırım üniforma hesabı oradaki herkes de normal görünüyordu. sonra izbana binmek üzere istasyona gittim. aman tanrım, bir mini şortlar ki toplamda 10-12 kişiydiler sanırım. kadın erkek hepsinde.

izbanda toplam 19 durak gidiyorum. inen binen neredeyse herkeste mini şort. dedim bu bir kamera şakası herhalde. izmirde de türbanlı muhafazakar insanlar var, yaşı kemale ermiş yemenili teyzeler var. anam hepsinde mini şort.

teyzenin biri yanıma oturdu, lömbür lömbür bacaklar ama altında mini şort. dayanamadım sordum

- teyzecim iyi akşamlar. ya kusura bakmayın, ama nedir bu mini şort akımı

+ kızım duyduk ki bizim kızlarımızın giyimi herkese dert olmuş, biz de onları desteklemek adına hepimiz giyiniyoruz mini şortları

- ya tekrar kusura bakmazsanız sizin bedeniniz epeyce büyük, nasıl buldunuz bedeninize göre bu kadar kısa şortu

+ yok kızım ben de biliyorum ne olduğumu, ne kusura bakıcam. zaten herkes giyindiği için göze batmıyor artık. ben diktim şortumu, 1 avuç kumaş yetiyor zaten...

ben bu diyalogla sarsılmış şekilde izban yolculuğumu gerçekleştirirken inen binen mini şortlular içindeki amcalar daha da sarstı beni... ya tamam özgürlük ama estetiğe bu kadar aykırı, sarkmış, yaş 60 üstü amcalarda olmamış bu iş...

neyse ki ineceğim durağa geldim, üstümde kapri pantolon var, herkes dönüp dönüp bakıyor. mahalleye girene kadar bakışlarla taciz devam etti. sonra bakkal şevki amca çıktı dükkandan beni gördü..

-oooo hepsialinmis hoşgeldin, bayram için mi geldin

+ evet şevki amca, 2 gün izin aldım erken geleyim dedim

- iyi yapmışsın kızım, ailen sevinecek, gel bir çayımı iç, ya da soda ikram edeyim niyetli değilsen...

anam geleyim de amcam, yılların bakkalı, o ne şort lan altındaki, kıllı bacaklar çıkmış. tamam destekle akımı da ne bileyim kapri giymiyorsan bermuda diye bir boy var... kafamla saol diye eğilerek cevapladım nazik teklifini ama şevki amcanın tanıması da işime geldi biraz. yeni esnaf ve mahalleli eski ve dışarıdan gelen biri bu diyerek tacizkar bakışları bıraktı..

neyse ki eve ulaştım. annem kapıyı açtı... 60+ kadın altında mini şort. oruçlu lan bir de... tabii görmemezlikten gelip özlemle sarıldım, dedim sırası değil şimdi bundan bahsetmenin.

ama babam geldiğinde artık nevrim döndü.

+lan baba yakışıyor mu sana
    diye bastım yaygarayı...

- ne yakışmıyor, sen ne çabuk istanbullu oldun, biz burada kimseye laf ettirtmeyiz, eden karşısında tepkiyi böyle toplumsal görür

+ baba yapma gözünü seveyim, türkiyenin diğer şehirlerinin laf etmesi niye bu kadar koydu size? izmir hep rahattır, kim ne isterse giyer, ne demeye böyle bir tepki uyandı?

- çok laf eder oldular, artık bu şehrin adını gavur izmir'den mini şort izmir'e çevireceğiz yaz sonuna kadar.

geldiğim günden beri göre göre ben de alıştım mini şortlara. zayıf, şişman, genç, yaşlı, erkek, kadın hepsinde mini mini şortlar. iftar sofralarında da barlarda da aynı manzara. ben bermuda boyunda şort getirmiştim, hala da onu giyiniyorum ama mini şort giymeyenlere hep turist gözüyle bakıyorlar zaten.

şimdi daha iyi anlıyorum izmir'deki mini şortalara sosyal medyadan laf eden trolleri. evet abartmışlar biraz izmirliler durumu. bu durumdan rahatsız olmaları hele ki onların kafasında çok doğal...

son söz olarak bu yaz bedeninizin durumunu, kilolarınızı, selülitlerinizi düşünmeden izmire geliyorsanız getirin mini şortlarınızı... burada herkes böyle lan...
  • karadeniz peştemali, kuşağı, ne bileyim doğu, güneydoğu şalvarı, trakya yazması falan neyse izmirin sahil tarafının yöresel kıyafeti de budur. izmir sahil ilçeleri yerlileri tarafından kesinlikle yadırganmaz, hatta yan gözle bakan bir izmirli varsa yerli değildir. sahil ve merkez dışı ilçelerde göremezsiniz. bu şortları yadırgayan insanları da biz kınıyoruz. sapık mısınız siz?
  • hakketen bu sene var öyle bi akım fabrika çıkışı gibi geziyo kızlar. biraz mini etek giyin daha da çatlasın barzolar.
  • ironi mi yapiyor espriyle karisik laf mi sokuyor anlamadigim bir arkadasin sozde tespiti. yani ironiyse komik, ciddiyse daha da komik.

yok oyle bir akim. burada isteyen istedigini giyiyor. olmasi gereken oluyor yani. nerdeyse hic bacak gormemis kekolar bile yavastan alisti mini sortlara, bi siz sıkılmadınız her gun size ne denmesinden anasini satayim. bi rahat biraksaniza ulan su insanlari. bi uzak durun kim ne giyerse giysin.

neyse. izmir ve sort kelimelerinin bir araya geldigi bir dahaki baslikta tekrar itin gotune sokulmak uzere saglicakla kalin guzel yobaz kardeslerim...
  • "akın var" demektir, "güneşe akın"! "güneşi zaptedeceğiz, güneşin zaptı yakın! *" diyenlerindir.

(edit ile büdüt bir harf için birbirlerini kırmazlardı)
  • deli saçması okudunuz..ne böyle bir akım var ne de tepki..sosyal medya üzerinden bi kaç yavşağın trollüğü var..

yalanınızı sikeyim
  • (bkz: cool story bro) demeyi isterdim ama diyemiyorum
  • yarından tezi yok şortu da çıkartmamı sağlayan tespit. ne şortmuş arkadaş.
  • insan okuyacak lan bunu dediğim olay. ne şortmuş lan donsuz kalın...
hesabın var mı? giriş yap