şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmir kültürün, fuarların, eğlencenin başkenti olmasına rağmen, yıllardır belediye destekli bir tiyatrosu yok!

  devlet tiyatrosu var ama biletleri 2 hafta önceden satışa çıkar çıkmaz bitiyor ve oyunlar belli bir zaman sonra tekrarlamaya başlıyor. özel tiyatro olarak en bilinen sahne tozu tiyatrosu var, ellerinden geleni yapıyolar ama kısıtlı imkanlarla müsamere havasında geçiyor oyunları.

  istanbul'dan, ankara'dan gelen özel ve ünlü oyunlar yine pahalı ve bilet bulmak da zor olabiliyor, ayrıca kısıtlı zamanda geldikleri için uygun zaman ayarlamak da sorun olabiliyor.

  buca'ya sahne sanatları ve gösteri merkezi açılıyor denildi. tiyatro geliyor diye sevinmiştim ama malesef bu binada da müzik etkinlikleri, resim sergileri, sinema gösterileri, söyleşiler olacakmış.

  bu durumda kültürlü belediyeyiz diye övünen izmir büyükşehir belediyesi için bir profesyonel belediye tiyatrosu kurması şarttır. sanatın içine tüküren zihniyetlerin yönettiği istanbul'da bile belediye tiyatrosu varken izmir'de olmaması çok büyük kayıp ve ayıptır!
 • izmir'de yaşamasam da bir şekilde daha önceden farkettiğim ve haklı olan istek.
 • ızmir'de dogru duzgun ne var ki tiyatro olsun. (belediyecilik anlaminda)
 • belediye tiyatrosu isteğine bir türlü başlanamayan opera binasının da yapımının hızlanmasını eklediğim önerme.

  bütün ülke izmir e göç ediyor ancak izmir bu artan yoğunluğa ne maddi ne kültürel olarak yetişemiyor.
 • buca'ya gösteri sanatları merkezi yapıldığından bı haber yazar beyanı!

  ayrıca adnan saygun kültür sanat merkezi var ondan da mı haberin yok!
 • buca'ya açılacak olan gösteri sanatları merkezi'nde müsamere tadında amatör tiyatrolar olacaksa hiç keyif vermez. adnan saygun'da ise her hafta tiyatro mu oynanıyor da haberimiz yok anlayamadığımız durum. buna acilen yerel yönetimin el atması ve profesyonel belediye tiyatrosunu kurması gerekir. ayrıca belediye tarafından izmir'e yakışır bir tiyatro salonu da yapılmalıdır.
 • tarihi konak sineması'na sahip çıkanlar, boyun eğmeyenler tarafından karşılanmaya çalışılan talep.

  https://izmir.nhkm.org.tr/
 • izmir'e geldiğim ilk andan itibaren eksikliğini hissettiğim durum aslında.

  izmir sadece tiyatro sahnesi olarak değil, genel itibariyle kültür sanat etkinlikleri bakımından oldukça fakir bir şehir. ki bence izmir bunu asla hak etmiyor. istanbul ve ankara'ya kıyasla izmir'in kültür sanat etkinlik skalası tam anlamıyla vasat. gerek büyükşehir belediyesinin gerekse ilçe belediyelerinin duruma acilen el atması lazım.
 • resmi olarak aslında var olan ancak fiili olarak var olmayan tiyatronun talep edilmesi ile ilgili kampanyadır.
  ilk olarak 1946 yılında avni dilligil izmir de belediye bünyesinde bir şehir tiyatrosu kurmuş, bu tiyatro 5 yıl boyunca çocuk ve büyük oyunları sergilemiştir. fuardaki sahnesinin yanmasından sonra faaliyetlerini durdurmuştur. daha sonra izmir şehir tiyatrolarının mevzuatı 1989 yılında yüksel çakmur zamanında belediye meclisinden geçmiş ve yasalaşmıştır. ancak belediyede sanatçı kadrosu olmadığı için oyuncular ve sahne çalışanları parklar ve bahçeler müdürlüğü kadrosunda geçici işçi olarak gösterilmiştir. daha sonra mevcut belediye yönetiminin bir belediye tiyatrosunun varlığının önemini kavrayamaması neticesinde bu girişimde sonuçsuz kalmıştır.

  neticede bu şehrin şehir tiyatrosunun tüm mevzuatı hazırdır ve belediye meclisince onaylanmıştır. yapılması gereken tek şey sanatçılara kadro tahsisi ve sahne tahsis edilmesidir. son 30 yılda da bunu yapacak bir babayiğit belediye başkanı henüz çıkmamıştır.
 • bu seçimde bunu vadeden başkan adayına parti gözetmeksizin oyumu vereceğim. yanına bir de senfoni, olmadı oda orkestrası da olursa mitinglerine arabayla adam taşıyacağım, söz.