şükela:  tümü | bugün
  • türk klişe enstitüsü'ne yaptığım başvuru sonucunda gerçekleşen hadisedir.

izmir'i övmek klişesinden daha uzun ömürlü bir online klişe oldu izmir'e bok atmak. kendi aralarında gevrek, domat, asfalya, yemiş, klorak geyiği döndürenler vardı, izmir insanını aydın belleyenler de vardı da, bu klişe sürse sürse 2009'a kadar sürmüştür.

biz de biliyoruz izmir'in insanı her şehrin insanı gibi hemen hemen. coğrafi ve kültürel olarak benzer şehirlere gidildiğinde görülebilir. yoksa izmir bir hırsızlık şehridir. nüfusuna oranla çok cinayet işlenen bir şehirdir. belli yerlerde üç dakika boş verdiğiniz takdirde donunuzdaki hello kitty logosunun bile çalınabileceği bir şehirdir. şehiriçi yoksulluğun, nöbetleşe yoksulluğun belki istanbul'dan dahi görünür olduğu bir şehirdir.

de arkadaş, bunları ben ilkokuldayken de biliyodum. herkes de biliyodu. herkes de memleketini ara ara över "yiğidin harman olduğu yer" diye, ya da başka sözcüklerle...

derdiniz nedir? ben de açayım durduk yere "ardahanlılar denyodur", "giresunlular içten pazarlıklıdır" veya "ısparta'nın anlatıldığı kadar şey olmaması " şeklinde bir sürü başlık, sonra millet feveran etsin. izmirlilere "gavat" diyen gördü bu gözler ya. git bakalım akevler'e, kadın bile yaşamıyor. erkekler sanırım bölünerek çoğalıyor; silme erkek...

neyse, izmir'e bok atmak klişedir kardeşim. geliştirin kendinizi...