• muhteremmm başşşbakanımız rte efendi hazretlerinin dolaylı olarak dikkatlere sunduğu bir konuymuş. izmir il teşkilatı ile biraraya geldiği yemekte demiş ki, "izmir’in üzerinde zaman zaman yakıştırılan bazı ifadeler var. o ifadelerin olmadığı da görülecektir. çünkü, izmir’in aslı bu değildir. o yakıştırmalar değildir. inşallah bu yakıştırmaları da ilk seçimde silip atacaktır. ben buna inanıyorum"

neymiş acaba bu yakıştırılan ifadeler? fazla uzatmadan bir bkz ile yetinelim (bkz: gavur izmir) yani izmir için "gavur izmir" deniyor. izmir'in gavur imajı var. izmir halkı akape hariç hangi partiye oy verirse versin bu imaj kalkmaz. bu olumsuz imajın kalkması için hakiki müslüman(!) akape'yi seçmeli izmir halkı ki gavur olmadığını müslüman olduğunu cümle aleme ispatlasın. bu yorumları çıkarmamak için kör olmak lazım. hani bu arkadaşlar din üzerinden siyaset yapmayacaklardı? hani bu arkadaşlar sözlerinde dururlardı? işte "84 yillik karanliga son" diye seçim minibüsü dolaştırırlar, üzerlerine gelince "nereden çıkarıyorsunuz canım biz şirin ilçemizin 84 yıldır il olamadığını kastetmiştik" diye kıvırırlar. taşrada "akp allah a en yakin partidir" diye propaganda yaparlar, sorulunca "münferit" derler. ve başka bir sürü örnek. evet takiyye forever.

hocaları necmettin erbakan da "bize oy vermeyen patates dinindendir" demişti. ben başlıktaki mantıkla bu lafı eden mantık arasında fark göremiyorum. gören varsa beri gelsin.
    (bkz: patates dini)

haber için: http://www.ntvmsnbc.com/news/354556.asp
  • "yıllardır kapılarını her türlü yobazlığa kapamış, sokaklarında peçeli vs insan görmenin neredeyse mümkün olmadığı, üzerinde yaşamış birçok medeniyetin ahlakını, kültürünü, insanlığını, görüşünü benimseyip, kendine münemmel bir duruş elde etmiş şehrimiz izmir... bu duruşun dengesini bozacak, her türlü komploya, işvekarlığa, tecavüze ve hatta şantaja asla boyun eğmemiş, eğdirmemiş şehrim. bunu da yıllardır sanki anlaşmış gibi her sandıkta ispatlamış, karakterli şehrim... an gelmiş, akp çıkmasın diye cem uzanı ikinci parti olarak çıkartacak kadar da karadır gözü. böylesi savundukları için dimdik duran bir şehre gavur denecek ise evet gavuruz.

ramazanlarda oruç tutarız, tutmayanların yanında oturup ayran da içeriz... ve hatta onun rakı kadehiyle muhabbetine ortak bile oluruz... çünkü biliriz ki herkesin günahı da kendine sevabı da... cuma günleri camiye gider, akşamına kandili bir barda söndürürüz, yazları askılılarla, şortlarla gezer, kabristana giderken başımızı örter, mevlüt dinlerken ellerimizi açarız gökyüzüne. bayramlarda çiçeklerimizi alır özlediklerimizin toprağına süreriz yüzümüzü.. biz hepsiyiz. eleni'nin denize gül bıraktığı yerden gün batımını seyrederiz elimizde bir şişe bira ile. tabulara sokulmamış, yozlaştırılmamış, insanlığın, dinin birinci amacı olduğunun farkındalığı ile yaşarız. gecenin 3ünde rahatça evimize gider, sabahın 6sında çayımızı içeriz pasaportta... biz buyuz. biz tanımlarını insan olmaya, dinini yüreğinde, kendine göre yaşamaya, tabulandırmadan çoğaltmaya adanmış insanlarız...

nedir? yıllar önce atamızın aldıklarını geri vermeye, şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaya, devrimlerle, kan dökülerek elde edilenlerden vazgeçmeye niyetimiz yok...

bastigin yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tani:
    düsün altinda binlerce kefensiz yatani.
    sen sehit oglusun, incitme, yaziktir, atani:
    verme, dünyalari alsan da, bu cennet vatani.
    kim bu cennet vatanin ugruna olmaz ki feda?
    suheda fiskiracak topragi siksan, suheda!
    cani, canani, bütün varimi alsin da hüda,
    etmesin tek vatanimdan beni dünyada cüda.

ister şantaj, ister geri plana atılmak, ister yok sayılmak... al kıbrısı, ver izmiri kurtul, aklından geçmiyor da değildir eminim. bilinmesi gereken, bizim duruşumuz bir, sesimiz gür;

dalgalan sen de safaklar gibi ey sanli hilal!
    olsun artik dökülen kanlarimin hepsi helal.
    ebediyen sana yok, irkima yok izmihlal:
    hakkidir, hür yasamis, bayragimin hürriyet;
    hakkidir, hakk'a tapan, milletimin istiklal!"
  • gavurluk buysa keske butun turkiye gavur olsa diye dusunduren ulema sacmaligi.
  • bekledim birisi yazar diye lakin nerdeyse 100. entry'e geliyoruz hala kimseden tık yok. eh bu vazgeçilmez sözlük geleneğini yaşatmak da bu seferlik bana düştü o zaman. buyrun geleneksel be hey dürzü şenliklerine:

be hey dürzü
    ne ararsin tanri ile aramda!...
    sen kimsin ki orucumu sorarsin?
    hakikaten gözün yoksa haramda
    basi açiga niye türban sorarsin?
    raki, sarap içiyorsam sana ne.
    yoksa sana bir zararim, içerim.
    ikimiz de gelsek kildan köprüye,
    ben dürüstsem sarhosken de geçerim
    esir iken mümkün müdür ibadet?
    yatip kalkip atatürk'e dua et.
    senin gibi dürzülerin yüzünden,
    dininden de soguyacak bu millet
    isgaldeki hali sakin unutma.
    atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
    sen anandan yine çikardin amma
    baban kimdi bilemezdin serefsiz.
    neyzen tevfik
  • yok hani dinime küfreden müslüman olsa denilesi yeni akepe icraati.
  • belliydi izmir'e hizmet-yatirim vs konusunda pek gonulsuz ve cimri davranmalarindan, uvey evlat, gavur il muamelesinden. lakin ne yazik ki ahmet piristina'nin vefatindan sonra gidisat endise verici bir sekilde o yone gitmektedir, korfez bile yeniden kokmaya baslamis, bu akp'ye kayis, pek hazin ve aci bu durum, bazilarinin salyalarini cember sakallarindan sarkitmaktadir lanet olsun ki...
  • efenim her ne kadar rte son donemdeki dusunmeden konusma serisine yeni bir parca daha eklemisse de soyledigi seyin altinda yatan aci bir gercek var..

ben bir izmirli olarak her zaman "gavur" lakabini gururla tasidim.. hatta bu lakabin cok dogru oldugunu gavuristanda daha da iyi anladim.. hamurumda var benim gavurluk.. ben dahil herhangi bir izmirlinin bu lakaptan kurtulmak gibi bir derdi yok.. uzerimize yakistirilan bu ifadeler harbiden yakisiyo.. avrupali gibi oluyoruz..

konuya donersek.. rte'nin boyle osurup osurup ipe dizibilecek gucu kendinde bulmasinin nedeni aslinda gecen secimden kaynaklaniyor.. chp'nin kalesi denilen bir ilde, chp secime izmir'in gelmis gecmis en iyi belediye baskaniyla girdi.. baskanlik yarisinda rahat kazandi ancak il genel meclisi seciminde gotunden terler akti.. chp'nin hala il genel meclisinde akp'ye karsi ustunlugu var ancak sag/sol seklinde bakarsak durum sag partilerin lehine.. demem odur ki, ahmet piristina'ya ragmen chp cok rahat degildi.. aziz kocaoglu beyin yaptigi "muhtesem" icraatlardan sonra durum nasil olacak acaba?.. tayyip biraz saglam bir adayla gelirse bu kaleyi yikabilecegini biliyor.. onun icin boyle rahat konusuyor..

olaya genel secim yonunden bakarsak sol partilerin su anki durumlari goz onune alindiginda durumun daha vahim oldugu gorulebilir.. solda alternatifsiz bir "baykal".. daha kotu nasil olabilir ki?..

ozetle izmir kalesi chp ve basindaki adam tarafindan akp'ye teslim edilmek uzere.. umarim ben yanilirim da izmir gene gavurlugunu yapar..
  • türkiye'nin her ili "gavur izmir" gibi olsaydı türkiye şu an çok farklı bir konumda olurdu. türk milletinin akıllanarak gevurlaşacağı günü iple çekiyoruz.
  • izmirlilerin hiç de umurunda olmayacak sözlerdir. varsın sayın rte ve partisi izmir'e saldırmaya devam etsin. izmir her daim türkiye'de kendilerine benzetemeyecekleri bir il olacaktır. biz izmirliler kordon'da oturur, güneşin batışını seyreder, izmir'in kendisi gibi güzel, uygar ve alçak gönüllü yaşantımızda rte'nin anlamsız sataşmalarına güler geçeriz.
hesabın var mı? giriş yap