şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmir'in daima güzel, hırçın, kendinden emin, haklı ve zayıftan yana muhalif bir karakteri vardır. tanıdıklarımdan/akrabalarımdan gözlemlediğim kadarı ile, düşünce kodlarını beğenmeyebilirsiniz ama oy veriyorlarsa bir sebebi vardır, mührü basma aşamasına gelene kadar kesinlikle bir çok kez düşünür. izmir seçmenini yönlendiremezsiniz, ikna etmeniz gerekir.

  https://tr.wikipedia.org/…ili_genel_seçim_sonuçları

  edit: hırçın "aktivist" anlamı verecek biçimde kullanılmıştır. kırşehir'e gitme fırsatım hiç olmadı eğer gitme ve inceleme imkanım olursa editlerim.
 • eskiden açık ara en "yobaz" iller sıralamasında izmir başı çekiyordu. cumhuriyetin ilk yıllarında konya diye bir şey yoktu. (konya 70'lere kadar hep chp'nin kalesiydi.) izmir ve balıkesir yöresi irticada en ön saftaydılar.

  atatürk'e suikast hikayesinin, menemen vakasının oradan çıkması tesadüf değil. serbest fırka'ya, terakkiperver'e falan en büyük destek izmir'den gelirdi. chp'ye karşı kim çıksa izmir onun yanında dururdu.

  atatürk'e çok çektirdi izmir. atatürk de epey bi izmirliyi öttürdü.

  buna rağmen dp'nin kalesiydi. chp'ye geçit vermezdi. ismet inönü'yü hiç sevmezdi. 27 mayıs'tan sonra chp'lilerin sesi ilk defa izmir'de çok çıkmaya başladı.

  yine de izmir özal'ın en büyük destekçisiydi. anap bütün büyük şehirlerde belediyeyi kaybettiği yıllarda izmir'de kazanmaya devam ediyordu. izmir son zamanlarda bi tuhaf oldu. eskiden böyle değildi.
 • vay aq, %31 akp yazıyor adam gelmiş hala "izmir'in hırçın bir muhalif kesimi vardır" diyor. aynı sonuç kırşehir'de çıksa da bunu diyecek miydi acaba mevzubahis yazar, merak konusu.
 • izmir chp'nin kalesi mi yoksa değil mi? tartışılır.
  ama izmir, cumhuriyetin kalesi olduğunu önümüzdeki referandumda gösterecek. bundan eminim.
 • kısmen doğru olandır..chp’nin izmir’de %45-50 oy alması görece yeni.

  ha akp öncesi dönemde sol toplamda %40 oy alıyordu, anap-dyp de o kadar alıyordu (refah falan hiç tutunamadı) yerel seçimde sol bölünmezse belediyeyi alıyordu.
  (bkz: yüksel çakmur)
  (bkz: ahmet piriştina)

  bölündüğü zaman da
  (bkz: burhan özfatura)

  akp’den sonra o %40’ın yarısı akp’ye, birazı chp’ye, birazı da mhp’ye oy vermeye başladı
 • olmamalidir da. degismeyen tek sey degisimdir düsturundan yola cikilmalidir. mesela bu secimlerde iyi parti denenmeli, begenilmezse diger secimlerde ldp falan secilmeli.

  aksi halde comarliktan baska bir sey degil. gidip ampüle basmayla, gidip altiok a basmak ayni hale gelir. hep körükörüne.
 • tamam,izmir ikna oldu ; artık chp'nin kalesi değil!
 • izmir suanda chp nin degil, cumhuriyetin kalesi konumunda. cumhuriyetin uzerindeki tehdit kalkinca siyasi tercihler de degisecektir sanirim.
 • katildigim gercektir.

  ızmir cumhuriyet tarihi boyunca merkez sagin guclu oldugu bir sehirdir. gunumuzde merkez sag diye birsey kalmadigi icin izmirde yasayan daha batili, daha acik goruslu, liberal cumhuriyetci insanlar chp’ye oy veriyorlar.

  turkiye’de son yillarda hersey bir sekil degistiridigi icin mini etek giyen bile solcu olarak goruluyor. ıcki icen desen zaten moskova komunist parti il baskani . kavramlar donulmez sekilde karisti..
 • doğrudur. chp burayı hegamonyası olarak görmemeli. burası laikliğin, hoşgörünün, ötekinin de yaşam hakkı olduğu bilincinin kalesidir.