• 3-4 ilce disinda izmir les bi sehir
  • izmir hayali kurardım. gittim yaşadım, gördüm, umarım o kadar kalıcı olmam bir daha, izmir için büyük bir köy diyebilirim. güzeldir, hoştur ama ekonomik dengesi olmayan bir şehir genel olarak çoğu sektörde alacağınız maaş ne öldürür ne güldürür. hadi güldürse bile izmirin ahengine kapılıp yine üzülürsünüz. ayrıca kiralar pek makul seviyelerde değil. deprem bölgesi ve zemin kat daireler mahkum ederler sizi. eklenir ama kalsın.
  • antalya gibi bir gerçek varken dünyayı bırakın türkiyenin bile en güzel şehri değildir.
    not:son 1 yıldır izmirde yaşayan masum antalyalı
  • kimin dünyası olduğuna bağlı. izmir dışında bir şehir görmeyen için kesinlikle doğru bir düşüncedir.

dünyadaki şehirler için bazı göstergeler:

the global liveability index 2019
    a report by the economist ıntelligence unit:
    1 austria vienna
    2 australia melbourne
    3 australia sydney
    4 japan osaka
    5 canada calgary
    6 canada vancouver
    7 canada toronto
    8 japan tokyo
    9 denmark copenhagen
    10 australia adelaide
    kaynak

2019 mercer yaşam kalitesi araştırması:
    avusturya'nın başkenti viyana, üst üste 10. kez dünyanın en yaşanılabilir şehri seçildi. istanbul ise 231 kent arasında 130. sırada yer aldı.
    viyana'yı isviçre'nin zürih, yeni zelanda'nın auckland, almanya'nın münih ve kanada'nın vancouver kentleri izledi.
    ilk 20 sırada avrupa kıtasından 13 kent var. geçen yıl 134. sırada yer alan istanbul, suç oranları ve "terör olaylarının azalması" nedeniyle 4 sıra yükseldi.
    listede türkiye'den başka bir şehir yer almıyor.

numbeo quality of life index rate 2019:
    1 canberra, australia
    2 raleigh, nc, united states
    3 adelaide, australia
    4 wellington, new zealand
    5 columbus, oh, united states
    6 madison, wı, united states
    7 zurich, switzerland
    8 charlotte, nc, united states
    9 brisbane, australia
    10 eindhoven, netherlands
    bu listede bursa 83. sırada yer alıyor.
    kaynak

artvinli bir arkadaşımın şu cümlesini unutmuyorum; ''samsun fen lisesi'ni kazanıp ilk defa şehir dışına çıktığım zaman dünyada düz yerlerin de olduğunu görünce çok şaşırmıştım.''
  • yarisi suri, yarisi mardinli dolu olan sehirler arasında en güzeli olabilir aslında..
  • izmir'de bir dönem yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki: izmir istanbul'un sadece köyü olabilir.
  • malatya'yı gezmemiş cahil yazar beyanıdır.

şaka bir yana, dünyayı geçtim izmir ege kıyısının bile en güzel şehri değildir. çanakkale varken bu ünvan kendisine düşmez.

peşin edit: çanakkale'li değilim.
  • siktir amk. turkiye’nin bile en guzel şehri degil izmir.
  • (bkz: bi siktir)
hesabın var mı? giriş yap