şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şehrin üstündeki atalet halini yıllardır atamaması ve emekli şehri kıvamında bir şehir haline gelmesidir.

  fakat iyimserim, çünkü izmir son birkaç yıldır özellikle istanbul'dan nitelikli göç alıyor.ülkenin farklı şehirlerinden de nitelikli insanlar, aynı zamanda islamileşmeyi daha az hissederek bir hayat yaşamak amacıyla da olsa geliyor. trend bu şekilde devam ederse, akp'nin ülke genelinde yarattığı iklim nedeniyle izmir, eğitimli ve nitelikli seküler nüfusun daha yoğun şekilde göç edeceği bir şehir haline gelecek.

  şayet bu süreci iyi yönetebilecek bir sosyal demokrat yerel yönetim olursa, izmir'in üstündeki ataleti ve durgunluğu atması muhtemel.
 • nufusudur. ozellikle dogudan gelen anormal göç. izmirin 5 milyonluk nufusunun bence bi 2.5 milyonu dogu ve guney dogu anadoludan gelenlerden oluşuyor.

  izmirin başka sorunu yok. emekli sehri gibi olmasinin nesi sorun?? izmiri izmir yapan ozelligi bu zaten. onu degistirirsen istanbul keşmekeşi olur. bir seyi oldugu haliyle sevin.
 • akp.
  şehrin her imkanını kısıtlayıp, halkını boğan akp baskıları.
  şehirden 10/100 vergi alıp 1 yatırım yapması. ama erzurum'dan 1 alıp 10 verir, konya desen öyle, rize desen habre alır hiç devlete vermez.
  tek sorun akp'dir trollcüm.
  ekleme
  http://www.gazetevatan.com/…atirim--515884-siyaset/
  https://www.trthaber.com/…ani-aciklandi-195375.html
  http://www.hurriyet.com.tr/…atinda-zirvede-40553809
  bu arada izmir'in sorunu göç diyenler verilere bakarak atıp tutsun. izmirli şehrin en az yarısıdır. sonra manisa, mardin, konya gibi bir kısmı demokrat bir kısmı akpliler yer alır. uyumlu da yaşamaya çalışırlar iklim gereği.
  http://www.egedesonsoz.com/…n-cok-nereli-var/919129
  http://izmirlist.com/…-cok-izmirliler-goc-etti.html
 • ege de olması ...
 • fazla abartmak
 • belli semtte oturan insanların büyük bir kısmının kendisini entelektüel sanan, aslında kitap okumamış cahil insanlar olması.
 • çeperlerdeki bölgelerin kendi özelliklerine göre kalkındırılması ve kent yoğunluğunun bu çeperlere kaydırılması gerekliliği. zira kent merkezinin coğrafi kısıtları sebebi ile altyapı ve nitelikli kent dokusu oluşturmak çok zor.
  kıyılarda daha uzun sezon ile turizm üzerine
  kuzeyde tarım ve lojistik bazlı kümelenmelerle
  içeride de yine kırsal turizm ve tarım üzerinden kalkınma ile lokal merkezler yaratarak yoğunluk yayılabilirse en büyük sorun çözülmüş olur.
 • kesinlikle göç. kütüğe göre nufusta izmir nüfusu 2 milyon yani izmir'in yarısından fazlası izmirli değil. 60 lardan sonra gelenler geldiği şehre geri dönse mükemmel bir şehir olacak.

  göç eşittir akp göç eşittir hdp.
 • izmir'de yaşayan insanların izmirde sorun olduğunu kabul etmemeleri.
 • izmirli olmayanların şehri istila etmiş olmaları.
  edit ; imla