şükela:  tümü | bugün
  • telefonla arayıp "google çözüm ortağıyız" diye söze başlayan firmalardır.
    %90'ı dolandırıcıdır.

-"şu an kayıtlarınızı inceliyorum reklamlarınızın süresi dolmuş... şu kadar paraya biz sizi yine üst sıralarda çıkarırız"
    -"google'daki firma bilgilerinizin olduğu sayfanın kullanım süresi dolmak üzere, yenilemek için ayda sadece şu şu ücreti ödemelisiniz..."
    -"google'daki harita kaydınız güncellenmediği için silinecek, insanlar sizi bulamayacak lütfen şu kadar ücret yatırın bilgileri güncelleyelim..."
    -"biliyorsunuz google da ..... kelimelerinde üst sırada çıkıyorsunuz, bunun devam etmesi için şu kadar ücret yatırırsanız size şöyle bir hizmet sağlıyoruz..."
    -"google da üst sıralarda çıkmanız için şu kadar karşılığında size google da bir sayfa açıyoruz (google business) sonrasında firmanız çıkacak çok para kazanacaksınız..."
    ve bunun gibi onlarca, yüzlerce laf ebeliği.

google'da üst sıralarda çıkmak için kimseye para ödemenize gerek yok. (google reklamları hariç). google da şirket sayfanızın olması için bir ücret ödemenize gerek yok. google business yazın hemen bir hesap oluşturun hem şirketinizin bilgilerini yazın hem de haritadaki yerini gösterin. bunun ne bir senelik ücreti var ne de belli bir tarihte silinir. zaten google haritalara kaydolursanız google size doğrulama için ya mektup yollar yada telefonla arar. size verilen şifreyi girdiğinizde o şirket sayfasının yönetimi sizin olur. kimse silemez düzenleyemez. sadece düzeltme önerisinde bulunabilir.

bu firmalar gibi başka firmalar da var, bunlar daha kurumsal dolandırıcı, "evet bu işler bedava ama yanlış yaparsanız yada bişeyi unutursanız herşeyi berbat edersiniz işiniz gücünüz altüst olurmuş gibi sizi inandırıp, bırakın sadece .... fiyata bunu sizin yerinize biz yapalım" diyorlar. kanmayın.

kaç senedir bunun gibi firmalarla uğraştım, google a şikayet ettim, forumlara alakalı web sitelerine yazdım, gerçekten google ın partnerleriyle konuştum, hiçbirşey yapamıyorlar. onlar da farklında bu durumun onlar da şikayetci ama malesef insanımız kötü. çoğu dolandırıcılık kapsamına girmiyor çünkü gerçekten 3 tane sınava girmiş google çözüm ortağı sertifikası almış ama bunu kötüye kullanıyor. küçük esnafımızın google la arama motoruyla işi olmadığı için parayı bu şekilde koparmaya çalışıyorlar. kurmuşlar call centerları onlarca kişi sürekli tüm ülkeyi arıyorlar. olan işini düzgün yapmaya çalışan firmalara oluyor.

ha birde başlıktan anlaşılacağı üzere nasıl bir şanstır ki on seneye yakındır yukarıdaki olayları en az 15-20 kez yaşadım, hepsi de izmir firmasıydı.

dikkatli olun canlarım.