şükela:  tümü | bugün
  • insanı bunaltan iticiliktir.

grubunuzda izmirli bir zat varsa, konu mutlaka izmir'e gelir. biz şuna şöyle deriz, çok modern insanlarız, sonra bir daha biz boka mop deriz biliyor musun gibi cümlelerin ardından ah kordon ahh gibi dangalak sözler gelir.

e geri git o zaman mükemmel şehrine, niye geliyorsun buralara. biz her defasında senin izmir çok başka be gibi sikik muhabbetlerini dinlemek zorunda mıyız.

madem paris barcelona karışımıysa izmir, niye terk ediyorsunuz oraları. ne bok sanıyorsunuz siz kendinizi. kalın şehrinizde, bu aptal muhabbetleri aranızda yaparsanız. leylege istediğiniz kadar gevrek diyin orada. bize ne sizin gevreğinizden.

bir de moderniz diyorlar. modern olmayı kılık kıyafetle bağdaştırmış üç kuruş bilgileriyle efendiler. modernlik bilgiyle ölçülür, kılık kıfayetle değil. kaç üniversite var lan orada.

kazara bir gün izmir'e gitmek zorunda kaldım. şehir resmen bok götürüyor. bu mu lan barcelona paris karışımı şehir.

edit: altta yorumlarda zaten kendini gösteriyor bu iticilik. biri gelmiş mesela o zaman bize insanüstü varlık gibi davranmayın filan diyor. adamların sahip olduğu zihniyet bu işte. artık kendilerini ne olarak görüyorlarsa bu izmirliler.
  • kazara izmir'den gitmek zorunda kaldım. her yer bok götürüyor lan. insanların ağızlarından bok fışkırıyor.

izmir özgürlüğün, farklılıklara saygının umududur. ilk kurşundur.

benim küçük dünyamın en güzel şehridir izmir...

ben hiç bir yerde izmir böyle güzel, izmir şöyle güzel diye konuşmam. nereli olduğumu sorarlar, söylerim. ardından izmir muhabbetini açar karşı taraf.

ön yargılı olanlar da var tabi. izmir insanının her gün şarap içip peynir tattığını düşünenler.

ama haklı olabilirsin, her insan bazen itici olabiliyor. ona bununla ilgili rahatsız olduğunu ifade edersen sorununun çözüleceğini düşünüyorum. suratına uçan tekme atmaz merak etme.

edit: genelleme yapmanın inanılmaz hafifliği. yapıyorsun genellemeni olayı bitiriyorsun.
    şimdi şehir ile ilgili genellemeni yaptın, bir de ilçeler ile ilgili de genellemeler var. herkesi böyle sınıflandıralım. birisiyle tanıştıktan sonra nerelisin sorusunu sormaktan başlıyor bu yanlış. nereli olduğunu öğrenince kafadaki hazır şemaya oturtacak ve belki de o insanı hiç tanıyamayacak. genelleme yapmak çok daha itici.
  • her izmirlide yoktur. genelleme yapmak çok ayıp birşey. şuranın insanı şöyle buranın insanı böyle demek de baya itici bence. izmir, nev-i şahsına münhasır güzel bir ilimiz; insanları açık görüşlülüğü ile bilinir; güzel turistik yerleri vardır. insan bunlarla övünüyor diye onları itici bulmak en hafif tabirle çekememezliktir.
  • ne zamandan beri bu kadar genelleme manyağı olduk, anlayamadığım durum. araplar pis, izmirlilerin g.tü kalkık, doğudakiler kıro, karadenizliler saftirik, yahudiler içten pazarlıklı... off, sen nesin o zaman? yeter artık bu kutuplaştırma, midem bulandı.
    tanım: bir ötekileştirme beyanı.
  • ilk entry'deki gibi bir izmirli'yi ben görmedim. hatta şuna izmirliler şöyle diyorcular bana göre sinir bozucu.

ayrıca izmir dışı yerlerde izmirliyim dediğinizde dışlanma ile de karşı karşıya kalma ihtimali var.
  • izmirli insanları genelleyen insan iticiliğinden daha fazla olmayan iticiliktir. ne bitmez, ne pis geyiğiniz varmış arkadaş, bitmedi derdiniz tasanız.
    ben şimdi gevrek çitlemeye gidiyorum, adamın çiğdemlerini attırmayın.
  • başka şehirli insanların bir kısmının izmir'li olmayı bir mertebe olarak gördüğünü farkettiğimden beri izmir'den bahsetmiyorum. ancak ne gariptir ki bu başka şehirliler arkadaşın dediği gibi konuyu ne yapıp edip izmir'e getirip sonra bok atma safhasına geçiyorlar.

nasıl isimlendirirsiniz bilmem. bana eziklik gibi geldi :)
  • itici bir insanın izmirli olması durumudur. yoksa öyle ergenlerin dediği gibi "ozmorlolor çok otoco" gibi bir şey değil yani.

ne hikmetse aynı ergen eleştirdiği insan tipinden birini görünce ağzından salyalalar saçarak izmir'e bok atmaya başlıyor mesela. biz seni nereye koyalım peki?
  • izmir'e gelip izmir'i kirleten geri zekalı bir trolün salak genellemesi.

izmirli leyleğe gevrek demez ama kumruya kumru der. gevreğe simit demez çünkü simit yüzme bilmeyenler içindir. çiğdeme çiğdem der çünkü çekirdek karpuzun içindedir.

madem beğenmiyorsunuz siktirin gidin lan gelmeyin güzel izmirime, muhabbetini bile yapmayın ! izmirlilerle arkadaş olmayın ! onlara yobazlığınızı bulaştırmaya çalışmayın !