şükela:  tümü | bugün
 • yok sayılan gerçeklerden birisidir.

  günümüzde izmir chp'nin kalesi gibi görülür ancak akp döneminden önceki seçimlere bakarsanız chp'nin sadece ecevit döneminde izmir'de birinci parti olduğunu görürsünüz. bir de 1999'da dsp birinci gelmiştir.

  bunun dışında izmir halkı hep demokrat parti, ap, anap ve dyp gibi merkez sağ partilere oy vermiştir.
 • izmir aslında yanlış hatırlamıyorsam menderes'in o son büyük mitingini de yaptığı yerdir. menderes'in egeli olmasının da etkisiyle demokratların uzun süre kalesi olmuştur. burası türkiye tabi, siyasi dinamikleri hızlı değişiyor. bir dönem de menderes'in ilçe yaptığı kırşehir uzun süre chp'nin kalesi imiş mesela. kim der ki bugünden bakıp izmir sağcı, kırşehir solcu?
 • bakarsanız solun kalesi olarak görülen trakya'nin da geçmişte hep sağ partilere oy verdiğini görürsünüz. çünkü ülkenin batısı kurtuluş savaşı'ndan, göçlerden ve ilk dönem inkilaplarinin verdiği zorluklardan en çok etkilenen bölgeler olmuştur. bu yüzden yaşadıkları her şeyin müsebbibi olarak chp'yi (tek partiyi ) görmüş ve uzun zaman karşılarında durmuslardir. hatta baya baya simdikinin aksine sağ partilerin ilk destek gördüğü yerler olmuştur. tabi şimdiki sağ ile o dönemlerdeki sağ arasında uçurum var. iyi analiz etmek lazım.
 • çünkü eskiden sağ, liberallik ve elitizmdi. gelir düzeyi yüksek şehirliler sağı tercih ederdi. sol ise işçi sınıfını temsil ederdi. bugün sağ, muhafazakarlık oldu sol elit kesimin görüşü oldu. ideolojiler bile kafayı yedi
 • izmir'de balkan göçmeni aile nüfusu çok olduğu ve göçmenlerin büyük bir çoğunluğu da sağ görüşlü olduğundan kaynaklı bir durum olduğunu düşünüyorum(ayrıca; biraz araştırırsanız görürsünüz zaten. izmir 12 eylül darbe döneminde sağ-sol çatışmalarının en kanlı geçtiği yerlerden biri zaten. yani izmir, sanılanın aksine apolitik bir yer değil.)
  zaman geçtikçe, sağ partilerde izlenen yanlış politikaların etkisiyle; yeni nesil sol görüşe yönelmeye başladı tabii. böylece izmir zamanla bir sol parti olan chp'nin kalesi ünvanını kazanmış oldu.
 • doğru bir tespit seçilmiş tüm belediye başkanları incelenebilir.

  peki sağ bir parti olan akp ile yıldızı neden hiç barışmadı? izmir liman kenti olması ile her daim farklı din, mezhep, milliyet, kimliklere hoşgörü ile bakar ve özgürlüklere düşkün ve saygılıdır.
 • turkiye sağının bırakın yerinde saymayı, durmadan geriye gittiğinin ispatıdır. 70'ler, 80'ler, 90'lar derken 2000'lerde iyice faşizme, neolibarizme ve din tüccarlığına yaslanmış bir kakistokrasiye evrilmiştir.
 • menderes aydınlı olduğundan ege bölgesinde demokrat partinin ve onun geleneğinden gelenlerin ağırlığı vardır. ancak sonrasında merkez sağın parçalanıp yok olmasından sonra izmir'de chp öne geçmiştir. merkez sağın hepsi akp'ye geçmedi bir kısmı chp ve mhp'ye geçti. eğer güçlü bir merkez sağ parti gelirse özellikle ege ve akdeniz'de chp ve mhp'den ciddi oy alır.
 • izmir sağa-sola değil demokrasiye oy verir. dayatmaya karşı çıkar. bunun ne taraftan geldiği önemli değildir. olaya böyle bakın.

  türkiyenin kurtarılmış bölgesidir izmir
  kendimi fahri izmirli hissediyorum.
 • burada şu an neden akp yoksa soru cevabı şudur, akp klasik merkez sağ parti değildir- çekirdek ideoloji olarak radikal - marjinal sağ denebilir - ama merkez sağ öylesine buhar oldu ki bu koltuğa haksız bir şekilde akp oturdu -bu parti de buralara hitap etmez