şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmir’de yaşayan ve izmir’de yaşamayı seven bir ankaralı olarak bir şikayetimi dile getirmek istiyorum bugün, arkadaşlarımla oturup hali hazırda ülkenin içinde bulunduğu çıkmazdan ne zaman bahsetsek ortamdaki izmirlilerin ileri geri böbürlenip çok bilmiş tavırlar içerisine girmeleri beni çileden çıkarıyor, sanki ülkenin tapusu bu arkadaşların evinin çekmecesinde, ne zaman bir fikir ayrılığına düşsek hemen kendilerini üste çıkarmaya çalışmalarını hayretle izliyorum, izlerken de ibret alıyorum. aşağılık kompleksi bu insanlarda pik yapmış, her olayı evirip çevirip kendilerine yoruyor bunu yaparken de diğer insanları aşağılamaktan geri kalmıyorlar, ülkede bir karar alınacaksa en iyi izmirliler alır, en iyisini onlar düşünür ve uygularlar, geride bıraktıkları milyonları her durumda aşağılamaktan da hiç çekinmez bunu yaparken de sırtlarını kendi kimliklerine dayandırmayı borç bilirler. seküler milliyetçi bir birey olarak kimlik aidiyetinin çok güzel bir duygu olduğunu biliyorum ama siz suyunu çıkarıyorsunuz, sevgi ve saygılarımla.

  not; başlık altında gelip hırlayan çomarlar kendilerine bu durumdan bir pay çıkarmaya çalışmasın, sizin zihniyetinizin ne olduğu gün yüzü gibi ortada zaten, gidin a haber falan izleyin yok mu işiniz?
 • bok kokusunun kafa yapmasından ötürüdür.
 • iç anadolunun bilumum illerine ve doğu karadenize laf atılmış. ay gülme tuttu bir beni. bu ne özgüvendir birader. bok kokusunun bu denli kafa yaptığını bilmiyordum ben ahaha. sanırsın barcelona'da yaşıyor beynini siktiklerim. her yeri gecekondu kaynayan bok kokulu siktiriboktan bir şehri ülkenin en güzel şehri yaptılar başımıza lan ahahah. delüzyonel bozukluğun böylesi ahahah. çiğdem diye size hap mı satıyorlar amk puhahaha.
 • en son birinin çıkıp söylediği gerçek.

  şunu herkes kabullenmeli ki, herkes eşit derecede ülke üzerinde hak ve söz sahibidir. kimse kimseden az ya da fazla değil. edirne-muğla hattının ülkedeki diğer kesimleri küçük gördüğü ve bunu sadece bugün değil uzun yıllardır yaptığı bal gibi de gerçektir. coğrafi konumları ve cumhuriyetin ilk ekonomik gelişmelerinin etkisini kendilerinin diğerlerinden üstün olmasına bağlıyor olmalılar. zaten bu üstünlüğü kabul etmeyene de kızıyorlar.

  bir dönem hiç kimsenin kaynaklara erişemediği dönemlerde eriştikleri kaynaklarla öne geçip, sonradan gelen diğer kesimlerin buna erişmesinden inanılmaz bir rahatsızlık vardır. çevremdeki farklı eğitim seviyelerine sahip sayısız insanla doğruladığım bir tespittir bu. açık tenli diye kendini ari ırkından, yunanistan'ın filanca köyünden gelmiş diye kendisini avruparnın düklerinden lordlarından falan sanıyor adam. aksanı resmi türkçe'ye daha yakın diye kendini daha türk sanıyor.

  asıl sıkıntı da şu: akp kitlesiyle aralarında bir fark olmadığını bilmiyorlar. pardon düzeltiyorum, aralarında kılık kıyafet dışında bir fark olmadığını bilmiyorlar. halbuki, orta anadolulu/karadenizli/doğulu/güneydoğulu/akdenizlinin çoğunluğu gibi sen de eğitilmesi zor, ön yargılarının esiri ve nepotizm bataklığında debelenen bir kişisin. ve tıpkı onlar gibi sen de farkında değilsin. fazladan bir de konformistsin.

  ek: konuyla alakalı başka bir entrymden (#85383254) şu paragrafı da eklemek istiyorum;

  --- spoiler ---
  bugün bir savaş çıksa, x bir dusman ülkeyi istilaya kalkışsa ülkeyi ilk terk edecek olan da batı anadolu (edirne mugla hattı) ve benim de dahil olduğum büyük şehirlerdeki eğitimli, beyaz yaka ve orta sınıflar olacaktır*. hergün çomar diyip küfür ettiğiniz orta anadolulular, karadenizliler, aleviler ve tabiki hobi olsun diye savaşan kürtler kalıp savaşanlar olacaktır. atatürk başkenti orta anadolu’ya kurarken bir bildiği vardı elbetteki.
  --- spoiler ---
 • türkiye cumhuriyeti anayasasına göre, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu ülkenin sahibidir. vatandaşlık bilincine sahip olan izmirliler de, kendilerini ülkenin "sahibi sanmak" bir yana, "sahibi olduklarını" bilmektedirler.

  mesele, izmir dışındaki vatandaşların, kendilerini bu ülkenin sahibi olarak görmeyip, gelebildikleri maksimum paydaşlık seviyesinin "hemşehrilik", "dindaşlık", "partizanlık" olmasıdır.
 • ankara ve istanbulluların pek de siklemediği durumdur. bakmayın izmir'lilerin kendilerince triplere girmesine. zaten bok gibi şehir.
 • bunlar rakı masasında bir iki saatliğine öyle zannederler ama sabah uyanınca anlarlar gerçeği.
 • saçmasapan bir iddia.
  hiçbir izmirli kendini böyle görmez. bahsi geçen insanlar daha çok karadeniz insanlarıdır. her bir boka çok bilmişçe atlarlar. nedensiz bir inada girerler. doğru eleştiriyi dahi dinlemezler. izmirliler eskiden beri muhalif olarak yaşamaktadırlar. osmanlı’nın kozmopolit şehirleri istanbul, selanik ve izmir idi. bu şehirlerde yaşayanlar hayatı sorgulamada ve eleştiride daha iyidirler çünkü birçok milletten insanı tanımışlardır. izmirliler, bilinçli seçmen oldukları için övünürler. iktidar yalakası olmayı istemezler. chp’yi hem söylem olarak hem sistem olarak geçecek bir parti olduğunda ona da oy verebilirler. ancak böyle bir parti ne yazık ki bu ülkede henüz mümkün görünmemektedir. yaşama ve en önemlisi de bağımsızlığa saygı duymayan insanlar hiçbir zaman izmir’de desteklenmeyecektir. şu ile ve insanına bok atana kadar kendinizi ve çevrenizdekileri biraz yetiştirebilseniz inanın memleket çok başka bir yer olurdu.
  not: simide gevrek diyenlerden biri.
 • sorun izmirlilerin kendilerini ülkenin sahibi sanması değil, geri kalan bir çok ilin ülkeyi sahiplenememesi, araplaşmayı vatanseverlik sanmasıdır.

  not : ankaralıyım
 • çok doğru. zaten izmirliyim diyenlerin hemen düzeltmeye geçmesinden anlaşılıyor bir durum. olum biz de bu ülkenin geleceğini düşünüyoruz hem de senin görmediğinden fazlasını görerek, bir otur rahatla sakinleş ve o klavyeni yere bırak. tiksindirmeyin artık yeter!