şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir belediye neden fotokopi makinesi kiralar gerçekten anlamıyorum. eğer ihtiyaç varsa satın alınabilir. belediyenin çıkardığı maliyet 331.350 tl, ihaleye katılan firma ise 197.250 tl teklif etmiş. teklif edilen fiyat bile fazla değil mi? yoksa ben mi bir yerde hata yapıyorum. kaynak

  maksimum 1000 tl'ye fotokopi makinesi bile alsan teklife göre 197 adet yapar. açıklayabilen varsa buyursun dinleyelim.
 • profesyonel makinalar 35bin 60bin arasında değişir. kiralandığında toner ve bakım masrafları içindedir. fiyatın çok da anormal olmadığı durumdur eğer 10 tane kiralandıysa.
 • kurumsal şirketlerin olmazsa olmazı olan, sayfa başı kopya maliyeti ile fotokopi cihazı kiralamanın ne olduğunu bilmeden yaşayan kişilerin olduğunu öğrendiğimiz, izmit belediyesinin satın almak yerine, kullandığın kadar öde sistemi ile çevreye ve ekonomiye katkı sağladığı, ticari işlemdir.

  (bkz: yazık kimin çocuguysa)

  silinirse diye ekran görüntüsü
 • büyük firmalar ve bu gibi yerlerde uygulanan ve normal olan durumdur. araçlar, yazıcılar vb. ekipmanlar çoğunlukla kiralanarak bakım maliyetleri kiralanan firmalara yüklenir. bozulması yada herhangi ihtiyaçları bu firmalar tarafından karşılanır.
  (bkz: lastik değişimi)
  (bkz: toner değişimi)
  (bkz: ikame)
 • yeni kuşak fotokopi makinaları birer baskı merkezi gibi düşünülmelidir. belli bir işletme ve bakım maliyeti vardır ve kiralama durumunda sözkonusu maliyetler kiraya veren şirket üzerindedir. mülkiyeti size ait bir makina arızalandığında her şey sizin üzerinizdedir; oysa kiralanan bir makinada firma hemen çözüm için harekete geçer. çünkü o makina çalıştıkça para kazanırlar. hatta sorgusuz sualsiz makinayı da değiştirebilirler.

  özetle kamu hizmetleri verimi açısından kiralama en iyi çözümdür. eğer bir devlet dairesinde bozuk, toneri bitik fotokopi makinası yüzünden hizmetler aksıyor, sorulduğunda "servis bekliyoruz" deniyorsa orada satın alınmış bir makina vardır.
 • geriden geliyoruz hacılar. sindire sindire. zamanında xerox da bu iş modeliyle girdi. firmalara makinaları satmadı. fotokopici açtı. millet de eliyle çoğaltıcağına bunlara gitti. baktılar masraf artıyor. sonra satın aldılar makinaları. biz de 5-10 yıla satın almaya başlarız.
 • muhalif olacağım diye araştırmadan bodoslama atlamayın her habere. hakkaten boş beleş insanlarsınız! gayet normal bir durumdur.
 • 1000 liraya alacağın fotokopi makinasıyla poponu bile çekemezsin değerli kardeşim. hele hele belediyeler gibi evrak yoğunluğunun had safhada olduğu yerlerde baskı çözümleri 45-70 bin lira arasında olur, ki bence ihalede çıkılan fiyat makul.

  rezalet puanım 1/10

  izmit belediyesini yaptığı akıllı işlemden dolayı canı gönülden kutluyorum.