şükela:  tümü | bugün soru sor
  • izmit sümerbank selüloz ve kâğıt fabrikası'nın temeli 14 ağustos 1934'te başbakan ismet inönü tarafından atıldı. fabrikanın tesisi için kuruluş hazırlıkları, daha sonra fabrikanın müdürü olan mehmet ali kağıtçı tarafından yürütüldü.

    toplam değeri 30 bin 400 lira olan ve 121 bin 864 metrekare arazi üzerine kurulan izmit kâğıt fabrikası; kâğıt fabrikası ve mekanik hamur ünitesi olmak üzere iki ana birimden oluşturuldu. daha sonra ise güç santrali, hizmet binaları, kazan dairesi ve tamirhane gibi bölümler de fabrika ek binaları olarak inşa edildi.

    fabrika inşaatı, çeşitli aksilikler nedeniyle 1936 ocak ayı sonunda tamamlanabildi. deneme üretimi ise 18 nisan 1936'da yapıldı. izmit kâğıt fabrikası, dönemin iktisat bakanı celal bayar tarafından 6 kasım 1936'da, ankara ve istanbul'dan gelen “iki uzun tren dolusu” davetlinin katılımıyla törenle açıldı.

    atatürk'ün izmit kâğıt fabrikası'nda üretilen yerli kâğıtta basılan 19 mayıs 1936 tarihli ulus gazetesinin bayram ekini incelediğinde söylediği şu söz, izmit kâğıt fabrikası'nın bunca yıllık tarihinin özeti niteliğinde: “medeniyet hamuru...”