şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • (bkz: iznik gölü)
 • iö 300 yıllarında kurulan o zamanların en önemli kenti,birinci iznik konsili gibi önemli toplantılara evsahipliği etmiş, osmanlı'nın bir dönem başkenti olmuş, seramikleriyle dünyaya nam salmış şirin ilçe.iznik müzesi (nilüfer hatun imareti) ve iznik ayasofya müzesi ve çevrede yapılan kazılarda çıkarılan diğer eserlerin sergilendiği mekanlar görmeye değer.
 • bir zamanlar liman olan, bugun kasaba modunda sehir. izgara planlidir, sehri kuzey-guney*, dogu-bati* dogrultusundaki iki cadde dort parcaya ayirir. bu caddelerin surla kesistigi yerlerde sehrin dort kapisi bulunur. dolayisiyla iki caddenin kesisim noktasindan bakildiginda dort kapi da gorulebilir. iznik konsili'nin yapildigi ayasofya zaten bu kavsaktadir. dandik bir balik olmasina ragmen buradaki sudak izgara ve bugulama tadindan yenmez.
 • iznik hakkında detaylı bilgi edinmek için önerilebilecek bir site*

  http://www.iznik.gen.tr/
 • ilk osmanlı medresesinin kurulduğu yer
 • dört tarafı surlarla çevrilidir, içine girdiğinizde ana rahmine dönme isteğinizi yok eden bir güven duygusuna kapılırsınız. göl tarafındaki surların çoğu harap olmuşsa da diğer taraflardakiler iyi durumdadır. kentin hemen yanıbaşındaki abdullahvahap tepesi'ne çıktığınızda enfes bir manzarayla birlikte surları daha rahat görebilirsiniz.

  herhangi bir yeri kazdığınızda alttan eski eserlerin fışkırması sebebiyle definecilik mevhumu baş göstermiş ve iznik yedi kattır efsanesi haklılık kazanmıştır. arkeologların ve jeologların sık sık kamp kurduğu bir kenttir. duvarlarından birinde kocaman bir leylek yuvası olan ve işgüzar belediye tarafından yapılan ahşaptan kapısıyla birlikte ayasofyayı gördükten sonra göle doğru inip iznik konsili'nin toplandığı, incil'in; matta, markos, luka ve yuhanna'ya ayrıldığı yeri görebilirsiniz.

  bereketli toprakları ve bol suyuyla uluslararası fabrikaların da (bkz: cargill) dikkatini çekmiş ve göl çevresi boyunca yavaş yavaş fabrikalar kurulmaya başlamıştır. özellikle amerikan firması cargill'ın kurulum aşaması, yargı tarafından defalarca kapatılması akabinde hükümetin (akp) amerika'dan gelen (g.w.bush) isteklerle kanunları değiştirip tarım arazisi tanımlarıyla oynayarak bu fabrikanın üretim yapmasına vesile olması ibretliktir. bütün fabrikalar arıtma tesislerinin kalitesinden bahsetse de göl hızla kirlenmekte bereketli topraklar hızla verimliliğini yitirmektedir.

  ayrıca ilçede üç adet yerel gazete çıkmakta, şu sıralar ise tüm gündemi iznik gölünün kirliliği ve yok olma sorunu oluşturmaktadır. halk ise misafirperver olmakla birlikte türk halkının karakteristik özelliklerini taşıyıp duyarsız bir kimliğe bürünmüştür.

  son olarak gezilmeli ve görülmeli, göl kenarında bir çay, artı bar'da iki bira içilmeli, güneşin batışında bir sigara tüttürülmelidir. insana hayat verdiği tecrübeyle sabittir.
 • açık hava müzesi tadındaki yerleşim birimlerinden biridir iznik.. şu anki yerleşim tabakasının altında ikinci bir tabaka daha uygarlık kalıntıları olduğundan, kazma kürek vurduğunuz yerden bir eski eser çıkmaması işten bile değildir.. sokaklarında gezerken, evlerin arka bahçelerine doğru şöyle bir kafanızı uzatın neler neler göreceksiniz ki insanlar artık alışmış durumdalar arka bahçede bir sütun parçasının ağaca dayalı durmasına..
  iznik gölü de yazın iznik halkı için deniz görevi görmektedir, etrafına kamp tadında çadırlar kurulur, güzel olabilir zaman zaman.. yalnııızz gölün dibi balçıktır, ayak değdirmeden suyu tecrübe etmek lazım gelir..
 • (bkz: nicaea)
 • zeytin bahçeleri , gölü ve çinileriye ünlü bir osmanlı başketi. japonlar her yere olduğu gibi buraya da zamanında el atıp gerçek izniki meydana çıkartalım demişler ama her zamanki rivayet bizim akıllılar yanaşmamış bu tarih fışkıran şehrin ortaya çıkmasına.
 • bir cok kaynaga gore surlarla cevrili bolgenin hac seklinde kesen 4 kapısı 4 incili, 12 ara kapısı da 12 havariyi simgelemektedir.

hesabın var mı? giriş yap