şükela:  tümü | bugün
  • iznik'e bağlı elbeyli beldesinde bulunan yeraltı mezarı/hipoje. dağlık bir alanda yeşilliklerin arasında yer alıyor. arabayla giderken fark edemedim. karşımda prefabrik baraka görünümlü bir yer gördüm yaklaşınca anladım ki koruma altına almak adına (!) mezarın çevresine böyle bir şey yapılmış. gerçekten içler acısı. neyse ki mezarın giriş kısmını zincirlemişler definecilerden korumak için. bu arada barakanın kapısı kilitli değildi. içeride çöpler, alkol şişelerine eşlik eden ağır bir sidik kokusu vardı. internette restore edilip koruma altına alınacağı yazıyordu ama tam tersi çok kötü bir halde. fresk tekniğinde yapılmış bizans resim sanatının en güzel anıtsal örneklerinden biri olarak kabul edilen bu yeraltı mezarının içler acısı hali gerçekten çok sinir bozucu.

(bkz: http://projeler.bursa.bel.tr/…8/elbeyli_hipoje2.jpg)
  • az önce arkeoloji haberde okudugum rezaletin gectigi tarihi mekan.. yukarida yazdigim koruma(!) amacli yapilan sacma sapan barakamsi seyin icine defineciler girerek kapiyi kirmislar ve kiliti kirarak mezar odasinin icine girmisler. bu da yetmezmis gibi mezar odasinin icerisindeki koruma duvarini hilti ile kirmislar.. nemden dolayi o guzelim 1600 yillik freskler dokulmus..
    turistler farkina varmasaydi kim bilir daha neler olurdu. gercekten rezalet. dagin basinda issiz bir yerde var olan bu tarihi eseri, derme catma sacma sapan bir seyle sözde korumaya calisirsan sonucu bu olur. yaziklar olsun.