şükela:  tümü | bugün
 • iznik'e bağlı elbeyli beldesinde bulunan yeraltı mezarı/hipoje. dağlık bir alanda yeşilliklerin arasında yer alıyor. arabayla giderken fark edemedim. karşımda prefabrik baraka görünümlü bir yer gördüm yaklaşınca anladım ki koruma altına almak adına (!) mezarın çevresine böyle bir şey yapılmış. gerçekten içler acısı. neyse ki mezarın giriş kısmını zincirlemişler definecilerden korumak için. bu arada barakanın kapısı kilitli değildi. içeride çöpler, alkol şişelerine eşlik eden ağır bir sidik kokusu vardı. internette restore edilip koruma altına alınacağı yazıyordu ama tam tersi çok kötü bir halde. fresk tekniğinde yapılmış bizans resim sanatının en güzel anıtsal örneklerinden biri olarak kabul edilen bu yeraltı mezarının içler acısı hali gerçekten çok sinir bozucu.

  (bkz: http://projeler.bursa.bel.tr/…8/elbeyli_hipoje2.jpg)
 • az önce arkeoloji haberde okudugum rezaletin gectigi tarihi mekan.. yukarida yazdigim koruma(!) amacli yapilan sacma sapan barakamsi seyin icine defineciler girerek kapiyi kirmislar ve kiliti kirarak mezar odasinin icine girmisler. bu da yetmezmis gibi mezar odasinin icerisindeki koruma duvarini hilti ile kirmislar.. nemden dolayi o guzelim 1600 yillik freskler dokulmus..
  turistler farkina varmasaydi kim bilir daha neler olurdu. gercekten rezalet. dagin basinda issiz bir yerde var olan bu tarihi eseri, derme catma sacma sapan bir seyle sözde korumaya calisirsan sonucu bu olur. yaziklar olsun.
 • tavus kuşu'nun mitolojide diken yedikten sonra (çile-dert çekip) bunları sindirip onlardan (altındaki dersleri anlayıp gelişmek, geçmek) oluşmuş rengarenk parlak tüyleriyle tasvir ediidiği iznik'te bulunan bir hipoje. göz alıcı

  tavus kuşlarının iki tane olması evrenin enerji-varlık-elektrik yaratan pozitif dışsal (+) negatif içsel (-) kutuplarını, her insanda ikisi de var olan eril-dişil enerjileri, hem gece-hem gündüzü, hem bilinmeyen ve hem de bilineni temsil etmekte.

  iki tutamaçlı kutsal kase(vazo) ise içerik havuzu/suyu/manyetik sıvısı/kaostan şekillenip kozmosta tezahür eden, düşünceler, imgeler ve sözleri yansıtmakta.

  üç başak dalı, her an'da yenilenen bakire nefes ve onunla gelen varlık enerjisinin vücuttaki üç merkezde yani akıl-kalp ve iradedeki dağılımını, etkileşimi anlatmakta.

  ortada mavi zemindeki altı çizgi-yıldız, alın ön lobunda bulunan kalp gözünü sembolize etmekte. orada yine kanatlanmış eril-dişil ruh özleri/eşleri var. ve tam görülemese de yukarıdaki kısımda evrenin nice anlam taşıyan matematiksel simgesel geometrik şekilleri bulunmakta.

  kaynak: arkeoloji dünyası