• kürt ve laz zenginlerin huyudur bu, hangi partiye iktidar yolu görünürse postu oraya sererler.
  • facebooktan izol aşiretinden olduğunu iddia eden birisinden, arkadaşlık teklifi aldım...

teklifini reddedince tehdit etti beni... çattık ya, bela mıdır nedir... uzun süredir de, takip ediyormuş ve bir türlü

açılamıyormuş... yazdığı mesaja gelince de "ciğerden tanımak istiyorum sizi" demiş :( bu nedir yaa?

kamera şakası filan mı? o kadar kişinin arasında niye ben? bula bula beni mi buldu :(((
  • kaddafi'yi 40 yıl boyunca libya'nın en büyük 3 aşireti destekliyordu. iktidarda tutan da onlardı.
    kaddafi ortalıktan kaybolunca ellerine amerikan bayrakları alıp her delikte öldürmek için arayanlar da onlardı.
    araplarda aşiret, kabile gibi kavramlar çok normaldir de bizim topraklarımıza yakışmıyor.

"biz aşiretük lo" zihniyetinin bir başka örneği olan kabile.
  • şu aşiretler de en az tarikatlar kadar miğdemi bulandırıyor; sene 2022, 1 sene sonra cumhuriyetin 100. yılı hâlâ aşiretle, kabileyle, klanla uğraşıyoruz arkadaş.
  • 21. yüzyılda ilkel dürtülerle varlıklarını sürdürmeye devam primitif canlı komünü.
  • urfa yıllardır büyük oranda akp'ye oy atıyordu. bu değişimle akp yine birinci parti çıksa dahi chp oylarını geçmişe göre ciddi arttıracaktır.

güneydoğu bölgelerinde sevilen aşiretlerin siyasi tercihleri halk nezdinde etkisi güçlü oluyor...
  • iddialara göre bazen 3 milyon bazen 1 milyon üyesi olan bir aşirettir ancak liderleri girdikleri seçimlerde birkaç bin oy ancak alabiliyor. örneğin, ak parti’nin liste dışı bırakmasının ardından seçimlere bağımsız aday olarak giren zülfikar izol, beklentisinin çok altında oy aldı. izol aşireti liderlerinden zülfikar izol’a, sandıklardan 15 bin 865 oy çıktı. zülfikar izol’a, siverek’ten 5100 oy çıkarken, harran’dan ise sadece 30 oy çıktı. fakat sorsan yolda gördüğümüz her 27 vatandaştan biri izol üyesi.
    ayrıca millet marsta hayat arıyor, bunlar hala bizim aşiret söyle böyle tatavasi yapıyor. elon musk, bill gates aşiret üyesi mi, einstein in aşireti mi vardı. bu dünyada iz bırakan, ayakları yere sağlam basan hangi adamın bu oluşumlara aidiyeti olur bu çağda.
  • aşiret sisteminin hala yaşaması bir utanç olsa da, oy verme davranışları açısından chp adına bir kazanımdır.

normalde iktidar olmuş her partinin aşiret bağlarını çözmesi ve güneydoğu halkının birey olmasına katkı vermesi gerekir. ancak gidip üç beş ağayla oy pazarlığı yapmak her zaman işlerine geldiği için feodalite ve feodalitenin getirdiği ülkeye aidiyet bağlarının zayıflığı sorunu çözülemedi maalesef.

not izol aşireti özelinde değil genel yazdım.
  • yaklaşık 1 milyona yakın üyesi olduğu söylenen izol aşiretinin önderlerinden cengiz izol, bugün itibari ile akp'den istifa edip chp'ye katılmış.
    yalnız bu chp'ye katılan kaçıncı aşiret oldu sayamadım. hepsi de akp'den istifa edip geldi.
  • urfa'da aşiret reisi bağımsız aday olup seçilememişti siyasi gücünü buradan hesaplayın bir katkıdır ama önemsenecek bir katkı değildir.
hesabın var mı? giriş yap