şükela:  tümü | bugün
  • --- gezi yazısı mod on ---

adana diyince kebap, sıcaktan güneşe ateş eden insanlar ve dükkanlara kapıdan giren araba lastikleri geliyor insanın aklına. yıllardır adanaya gelip giderim ve ben de hep kebap yemeden olmaz modunda olurum bu ziyaretlerde. bu sebeple gözden kaçırdığım ve zamanla keşfettiğim çok lezzet var adanada.

adanada yaşayan insanlar da benim gibi adanaya birkaç günlüğüne gelmişken kebaba şalgama ciğere gömün beni diyen ziyaretçiler de çok büyük bir lezzeti es geçiyor... "börek"

izol baklava, levent börekçilik, börekçi rıza gibi yerler ise bu süper lezzeti hakkıyla sunan mekanlardan...
    bu 3 mekanda da yediğiniz her lokma börek size budur dedirtecek. ki zaten adanada lezzetli olmayan yiyecek bulmak için gerçekten uğraşmak gerek. adana şartlarında lezzet hem de yüksek bir şekilde belirli bir seviyeyi karşılıyor. ancak çıta bu yükseklikte olunca insan mükemmeliği farklı detaylarla yakalıyor. gidip böreklerini tattığım bu üç mekanda da ben mükemmelliği izol baklavada yakaladım.

evet adı baklavacı ancak dükkanın yıldızları kesinlikle börekler. iki çeşit börek yapılıyor, kaşarlı ve lor peynirli. ikisi de mükemmel. birisi uzayan peyniriyle göze çıtır hamuru ve bol tereyağıyla da damağa hitap ederken öbürü görüntüde pek bir olayı yokmuş diyip az küçümseyerek ağzınıza attığınız anda içindeki biber ve karamelize soğanla birlikte damağınıza ve beyninizin tat alma bölgesine havai fişek gösterileri sunuyor.
    izol baklava istanbul ankarayı saymazsak adana ve güneydoğu dışında türkiyenin neresinde olursa olsun şehrin en iyi tatlıcısı olabilecek tatlılar yapıyor. ancak bulunduğu şehir ve bölgede çıta dediğim gibi çok yüksek bu sebeple tatlılar adanaya göre orta düzeyde... eskişehir gibi nutellalı waffle yapan mekanın tıklım tıklım olduğu bir şehire göre baz alırsak ise tatlılar mükemmel...

tğm bunlarla birlikte işin bir de işletmecilik boyutu var ve izol baklavayı mükemmel yapan şey de burada zirve yapıyor. dükkana girdiğim ilk andan itibaren müşterisiyle ilgilenen, yaptığı işten keyif alan, işini seven çalışanlar gördüm. bahsettiğim diğer iki börekçide ise durum biraz daha olumsuzdu. tabi bu lezzetler için böyle şeylere rahatlıkla göz yumabiliyorsunuz.

ama dediğim gibi adanada her şey lezzetli ve tercihi farklı şeyler belirliyor. benim tercihimi dükkanına ilk kez gittiğim halde börek yiyince abi canın tatlı çeker diyip bana tatlı ikram eden, benim gelmemi beklerken açık bir çay isteyen eşime bakır demlikle çay getirip üstüne katmer pişiren, abi börek tatlı bir yana canın kebap şırdan şalgam ne isterse haber et ben halleder otobüse veririm sabah alırsın diyen, işinden ve tarifinde yaptığı ufacık değişikliklerden dahi bahsederken gözleri ışıldayan mehmet usta belirledi. umarım adanaya yolunuz düşer ve düştüğünde izol baklavayı es geçmezsiniz...

bu da izol baklavanın instagram profili

--- açken açmayın ---
    https://www.instagram.com/izol_baklava/
    --- açken açmayın ---

--- gezi yazısı mod off ---
  • istanbulda izol börek adı altında 2 şubesi vardır. şu meşhur böreklerinden tattım ve beğendim ama gün boyu mide yanması yaşadım. yapım aşamasında tereyağı kullandıklarını düşünmüyorum, yüksek ihtimal margarin vb. dandik yağ kullanıyorlar.

instagram adreslerini şuraya bırakayım, görüntüler epey iştah açıcı. buranın benzeri için (bkz: levent börekçilik)