şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocukluğumdan beri her yaz tatilinde birkaç günlüğüne de olsa mutlaka uğradığımız güzel yer..akşamüstü güneşin batışını seyretmenin tadına doyum olmaz.
 • denizin icinde yarim saat yurumenize ragmen hala suyun belinize kadar geldigi haftasonu silme amelenin doldugu caretta carettalariyla unlu egemizin guzide sahilimsi yeri
 • dolmu$la gelip keyif yaptiktan sonra yuruyerek bogaza ula$tiginiz takdirde dolmu$ kuponunu elinizde patlatan, yeniden tekneye para vermek zorunda birakan plaj. yakinindaki bibercik koyu oldukca me$urdur, iztuzundan yuzulerek gidilesidir.
 • (bkz: isuzu)
 • yaklaşık 5km. boyunca uzanan bir sahili vardır. denizi tamamen kumdur ve derinleşmesi 30-50 m. arası bir mesafede olur. en güzel yeri dalyan ile bağlandığı boğaz kısmı ve dağ ile birleştiği başlangıcıdır. ayrıca iç tarafında bir zamanlar bir göl vardı. kışın dalgalarla dolan bu göl yazın su yılanları için mekan olurdu. mutlaka gidilip görülmesi gerekn bir mekandır. sahilde kumların üzerinde yatarken gün batımı da izlenmelidir.
 • baktıkça, dolaştıkça insanı nasıl böyle bir güzellik olur diye düşündüren plajın fotoğraflarına aşağıda linkten ulaşabilirsiniz.

  http://www.dalyaninfo.com/frtur.htm
 • plajın dalyan ile birleştiği ve karadan gidildiğinde gökbel diye bilinen diğer ucunda kurulan küçük barakalar ve şemsiyeler ile güneşlenmeye gidenlerin gölge ihtiyacı karşılanıyor. bu şemsiyeleri gün itibari ile 7,5 milyona tutabiliyorsunuz.
  buradaki güzel bir uygulama da plajda bir ambülans, acil yardım teknesi ve sağlık ocağı binasının bulunması.
  plajın hemen arka tarafında bulunan gölün kurumaması için ufak bir kanal açılarak dalgalar ile gelen suyun buraya akması sağlanmış. 10 sene evvel bu gçle sadece kış mevsiminde ve çok fazla dalga olduğunda su girebilirdi.
  dalgaların plaja vurduğu yerde yüzlerce küçük deniz kabuğu toplamanız mümkün. bu kabuklar o kadar güzel ki bi süre sonra denizi güneşi unutup kıyıda oturmuş kendinizi kabuk toplarken bulabilirsiniz.
  plaja eğer arabanız ile gökbel üzerinden geldiyseniz plaja inen yolun hemen başında sola ayrılan şahin tepesi ayrımında 5 km ilerdeki gözleme yapan mekana gitmenizi öneririm. yol boyunca yükseklerden inanılmaz güzellikte manzaralara şahit olacaksınız.
  plajın önü açık deniz olduğu için genelde dalgalı olmaktadır. ve deniz yaklaşık 30-40 m boyunca bel hizasını geçmediğinden bu dalgalar çok güzel köpürerek kıyıya doğru gelmektedir. bu noktalarda akıntı fazla olduğundan iyi yüzme bilmiyorsanız ayaklarınızı yere sağlam basamayacağınız kadar derine gitmemeniz uygun olacaktır.
  akşam geri döndüğünüzde mayonuzun her tarafından dolmuş kumları temizlemeyi unutmayın.
 • kumsalda uyumamamiz tavsiye olunur.. zira ruzgar denizden esiyorsa eger agizdan, saclardan, kulaktan etc. kum temizlemek biraz zahmetli olacaktir..
 • dalyan'a 12 km. uzaklıkta doğal bir plaj. karadan gidilir. nehirden gidilen plaja tercih edilir. fiyatlar açısından. tavsiye de edilir.
 • muhteşem plaj. ancak mine kırıkkanat'ın üzerinde kalemini oynattıracak bir durum var ortada. sahilin şezlong kiralayıp güneşlenebilme imkanı sunan tarafı turistlere hizmet vermekte. aslında yerli müşterilere de hizmet vermekte ancak halkım şezlongları kullanmamakta. neden? çünkü plajı deniz, kum ve güneş üçlüsünden ziyade piknik alanı olarak görmekte olan yurdum insanı hemen girişteki ağaçların altını evden getirdikleri kilim ve battaniyeler ile parsellemekte. bu sayede mangalını yakmakta, etini yemekte, sonra da zıbarıp yatmakta. sonra uyanınca sıra çekirdek yemeye gelmekte. oniki, onbeş kişilik koloniler halinde gelen insanların elleri çekirdek torbasına bir dalıp bir çıkmakta.