*

şükela:  tümü | bugün
 • firat in derlemecisi ya da bestecisi olarak geciyor ayri ayri kaynaklarda ben emin olamadim, izzet agabey icun cok ust bir eser gibi geldi bana.

  izzet altinmese bu arada size selam getirmisem adli turkuyu derleyerek bir donem kervanli bir klibiyle gundemimize oturmustu.ne yapiyordu izzet agabey o klipte colde deveyle meveyle doneniyor, kervanbasi gibi tavirlara giriyordu.

  sonra yine ayni donem raj kapor un avare adli turkusunu (turku?) turkcelestirmis, "avareyim uuu ya dervis baba bizde ne bu para huuu" diye soylemisti.hatta meshur cepten saat araklama sahnesini de canlandirip, gorundugu gibi hantal biri olmadigini rolu geregi cevik birini canlandirabilecegini ispat etmisti.
  koca et beniyle, guler yuzune tezat aglak sesiyle bir sekilde sevdigim bir insan oldu.
 • sonradan da ogrendim ki kadiri tarikati gonul uyesi imis.
 • izzet altınmeşe sadece türküleriyle değil, uzaydan ayirt edilebilecek kadar buyuk* olduğuna inanılan beni ile de ilgi çeken bir sanatçıdır. diğer ilgi çekici benler için (bkz: cindy crawford beni) ve (bkz: bbg beni).
 • bir beşiktaş maçında konser verirken o sıralar tribünün gündeminde olan fairplay ödüllü dünyaca ünlü stoperimiz ve onun sarışın o zamanın gündemdeki bir mankeni arasındaki ilişki sebebiyle taraftarların ** bu mankenle bir takım münasebetlere girmesi yönündeki(*) tezahuratlarına karşılık; bu tezahuratı tam anlamayıp kendi lehine bağrıldığını zannedip tribünlere gelip teşekkür eden sanatçı ... belkide öyle bağrılması hoşuna gittiği için böyle bir davranışta bulunmuştur ... canı çekmiştir adamın ...

  (*) mesaj at detayını öğren.
 • bir bahtsız oğlu da vardır bu adamın "murat" isminde... bu fasulye sırığı formatlı uzun ince ama ilkokul yıllarında tanıdığım zamanlarda iyi kalpli (ruh) güzeli insanın kaçınılmaz yazgısıydı öğretmen tarafından özel günlerde türkü okutulmak... babası beyin cerrahı olsa ameliyat mı yaptırması gerekiyordu yani? sonuç olarak güleryüzlü bir adamdır izzet altınmeşe oğlu da çok farklı değildir... (bkz: babasının oğlu)
 • yatırdım yatırdım çam dibine
  yatırdım yatırdım çam dibine
  muahh muahh can hatice
  gözleri ceylan hatice
  mennn sana gurban hatice

  türküsü ile özdeşleşmiş, hafızalara kazınmıştır.
 • kuaförmüş zamanında.
 • (bkz: hele yar)
 • 1945 yılında diyarbakır’ın çüngüş ilçesi arpadere köyünde dünyaya geldi. ailesi, kendisi 5 aylık iken ekonomik nedenlerden ötürü adana’ya göç etti. 6 kardeşten 3.cüsü olan izzet altınmeşe ilkokul mezunudur. bir süre baba mesleği olan erkek kuaförlüğü yapmıştır. ancak; sanatçılık yönü ağır basınca kuaförlüğü bırakmıştır. 1963 yılında adana halk eğitim merkezinde t.h.m. nota ve şan dersleri almaya ve amatörce sahne çalışmaları yapmaya başladı. 1965 yılında ilk plak çalışmasını müzik severlerin beğenisine sundu.

  1966-1968 yılları arasında vatani görevini yerine getirdi. askerlik dönüşü adana’da 2 yıl çalışmalarını sürdürdü. 1970 yılında ankara’ya yerleşti.1971 yılında eşi müzeyyen hanımla evlendi. 1972’de ilk çocuğu fatoş isimli kızı dünyaya geldi. 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan “biraz da bana gül kader” isimli bestesiyle türkiye genelinde ismini duyurdu. 1976 yılında ankara radyosu sanatçılık sınavını kazandı. bu dönemde nida tüfekçi, coşkun güla, ihsan öztürk ve musa eroğlu gibi türk halk müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdürdü. 1977’de kendi derlediği “maden dağı” adlı türküyle bugünkü şöhretinin temelini atmış oldu. 1978 yılında “esmerim” türküsü yılın hit parçası oldu. izzet altınmeşe’nin hit olan parçalarından bazıları şunlardır; nazey,de get bayburt, kınayı getir aney, saza niye gelmedin, sevdiğime pişman ettin, fırat… altınmeşe’nin 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçalar mevcuttur. izzet altınmeşe’nin 7 tane filmi vardır.

  kaynak: http://www.biyografi.net/
 • dunyada yuzunde en baba et benine sahip sarkici olarak bilinen izzet bey'in avrupa'daki takipcisi ise enrique iglesias'tir.