şükela:  tümü | bugün
  • hukuk işleri genel müdürlüğü, bilirkişilik daire başkanlığı'nda görevli daire başkanıdır, son dönemde ülkemizde tartışma konusu olan liyakat mevhumu üzerinde ayrıca durmak gerekiyor ama kendisinin bu konuda cevap verme imkanı bulunmadığı için bu konuyu es geçiyorum.

değinmek istediğim konu ülkemizde bilirkişiliğin bir kanun çatısı altında yeniden düzenlenmesi ve bu durumun yarattığı olumsuzluklardır. 2018 yılı bilirkişilik seçimlerinde, tüm şartları taşımasına rağmen uzun yıllar boyunca hizmet etmiş bazı bilirkişiler liste dışında kalmıştır. onlarca yıl bu alanda hizmet etmiş, binlerce dosyanın altında imzası bulunan bir bilirkişiye, aradan geçen onca zamandan sonra "sen bilirkişi olamazsın demek" bunca yıl o bilirkişiye dosya vermiş savcılık ve hakimliklerin hatta ve hatta bu değerlendirme üzerine bilirkişi raporu üzerinden verilen tüm kararların hiçe sayılması anlamına gelecektir. 1982 doğumlu bu zat ve komisyonda bulunan hızlı yükselmiş diğer üyeler, ne hikmetse kendilerinin doğum tarihinden dahi önce bu hizmeti veren insanların yetkilerini elinden almış, bunu da televizyon kanallarında gururla anlatmıştır.

sayın izzet başara, sadece kendi alanımda atandığım ceza davalarında müvekkilimin ceza yemesi gerektiğini adım gibi bilmeme rağmen, mahkemenin sorunlu bilirkişi raporu ile beraat kararı vermesi, üstüne de yargılama giderlerinin kamu üzerine kalması ağırıma gidiyor.

sadece 3 ayda ve sadece benim alanımda kamunun uğradığı zarar 420.000 türk lirasıdır, kendi kendimizi şikayet edecek halimiz yok ancak içimiz rahat uyuyamıyoruz. umarım siz uyuyabiliyorsunuzdur.