şükela:  tümü | bugün
  • klasik mızraplı tanbur'un klasik tavır, teknik, ve üslubunun son temsilcisi olan tanburî. istanbul teknik üniversitesi türk musikisi devlet konservatuarı çalgı eğitim bölümünde klasik mızraplı tanbur öğretim görevlisi tanburî sadun aksüt'ün klasik mızraplı tanbur hocasıdır. kardeşi burhaneddin ökte de tanınmış bir neyzendir.

bir taksimi eşliğinde kısa hayat hikayesi:
    http://www.youtube.com/watch?v=bd1mmofkya0
  • tambur çalmayi kendi kendire ögrenen tamburi.
  • tanburunun ismi ayı ahmet imiş.
  • merhumun her icrası kendi hikayesini yaratıyor. inanılmaz bir akıcılıkla anlattığı bu hikayeleri dinlerken kafanızda bir alem yaratmıyorsunuz. o alem zaten varolmuş bir halde geliyor kulağınıza.

murat bardakçı anlattı: ercümend batanay, bir gün, sanıyorum münir nureddin'i, evine davet ediyor. her zamanki gibi muhabbet, meşk derken, tanbur icrasına başlıyor. münir nureddin de bir tanburîdir. ercümend batanay, taksimini bitirdikten sonra, "nasıldı?" diye soruyor münir nureddin'e. "üstad, her zamanki gibi harikaydın..." cevabını alınca, "peki bir de şunu dinle!" deyip izzeddin ökte'nin kayıtlarından birini açıyor:"peki bu nasıl?". münir nureddin'den ses yok... ercümend batanay sinirleniyor, bu sessizlik çok şey ifade ediyor belli ki. "ben neden bu tavrı yakalayamıyorum! neden bu üslubu bulamıyorum!" diyerekten coşuyor. böyle bir üstadmış merhum...

ayrıca:

(bkz: izzeddin ökte)
  • "... emin ongan hocadan meşke başladım, o da beni izzettin ökte’ye gönderdi. izzeddin ökte’de tanburu aşka çevirdik. çünkü onun çalışına mahvoldum. böyle bir şey olmaz. böyle bir tanbur çalınamaz. o kadar kubbe gibi ses çıkacak, o kadar güzel çalınacak, o kadar müzikal ses çıkacak, o kadar üsluplu çalınacak, insanın ciğerine işleyecek... tanbur artık benim en büyük aşkım oldu. izzeddin hocamı, yattığı yer nur olsun, ölümüne kadar da bırakmadım."

(bkz: sadun aksüt)
  • bak, saat 04:30. dünyanın en zamansız acısı pişmanlık geldi çattı. içimi sıkıyor. pencereyi açtım. yetti mi? hayır... izzettin ökte ve tanburu misafirim. hiç gitmesinler istiyorum. bu imkânsız biliyorum ama en azından ben uyuyana dek...

bu adam ruha deva, nur içinde uyusun. cennette kendisini görmeye geleceğim. üzerimde çok emeği var...
  • "bu yaşıma kadar tanıdığım en yakışıklı erkekti izzettin ökte. zamânın güzel hanımefendilerinin ankara'dan ve izmir'den uçakla insan güzeli izzettin ökte'yi dinlemek ve görmek için geldiklerini, ön sıralardan yer ayırtabilmek için türlü zahmetlere katlandıklarını çok iyi hatırlıyorum. sözlerimde en ufak bir mübalağa yoktur.

şimdiye kadar icrâsı bilinen tanbûrîler arasında tartışmasız ilk sıradadır."

nevzad atlığ
  • tavrı, cemil bey ekolünün gölgesinde kalmış bir üstâd-ı âzâm.

1989 tarihli trt yapımı belgesel ve yağmur tunalı'nın kendisi ile gerçekleştirdiği mülakat
  • buselik taksimi ile hissiyat sahibi her canlının içinde mevsimleri değiştiren büyük üstad.

https://www.youtube.com/watch?v=z3psw8mxek0

merhumu tanımıyoruz. fakat sanatını, icrasını dinledikçe, ne kadar muazzam bir sanatkar olduğunu görüyoruz.

allah mekânını cennet etsin, orda dinleriz o muazzam icralarını...