*

şükela:  tümü | bugün
  • bugünün bilgi işlem alt yapısını öngörmüş, ve ilk temellerini, atmış mütavaziliği, kibarlığıyla gönüllerde taht kurmuş bir teknoloji gurusudur.internet, pc, ve her türlü işletim sisteminin temellerini atmış arpa nın şekillenmesinde 1.adam olmuş, ve bugün bilgisayar dünyasını yönetenlerin kahramanı olmayı başarmıştır.
    mit çıkışlıdır, 3 major yapmış(matematik, fizik, ve psikoloji) ve bunları birbirine harmanlayarak, insan-bilgisayar ortak çalışması prensibini oluşturmuştur.
    hayali insanın düşünmesi zul olan, hamallık olan işlemleri bilgisayarın aradan çıkarması, insanın hayal gücünün optiumumda kullanılmasıdır.
  • gerçekleşmeyi bekleyen hayallerinden biri ise, yapacağı işin basamaklarla belirlenip yönetilen bilgisayarlar yerine, belirlenen hedef için en uygun metodolojiyi oluşturan bilgisayarlardır.
  • kendisi asla, medyanın ilgi duyabileceği bir holding patronu, yöneticisi olamamıştır, bu yüzden bill gateslerden çok öte işler yapmış olmasına rağmen tanınmaz.her türlü bürokratik ve rutin işlerde çuvallamış, projeleri konusunda bonkörce paylaşımcı olmış, dostluğun enayisi olmayı hayat düsturu olarak kabullenmiş, 1990 da 80 lerinde ölürken bile mit'de bir köşeye çekilip kod yazmaktan başka bir uğraşı olmamıştır.
  • abd'nin sscb'ye karşı yaşadığı sputnik hezimetinden sonra kurduğu arpa'nın (arpa ve darpa isimleri arasında kırk kere gidip gelinmiş olan kurumun o zamanki adı) information processing technology office'inin başına geçerek internetworked dünyaya kollarını açan insan. işe aldığı lawrence roberts'ı, paul baran'ın teorisinin hayat bulacağı (bkz: packet switching) arpanet projesinin başına getirir. ve olaylar gelişir...