şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yamuluyorsam düzeltin ama konjonktürde ajda bayrağı kadar mühim bir çay bardağı ölçeği ve sehpalarda kalan olimpik izleri. böyle içiçe geçmiş içinden çıkılmayan dertler zincirine j eğrisi deniyor.
 • sıfırlardan başlayıp x ekseni enince yükselen ve sonra duraksama kısmında (türev=0) aniden sıfıra geri düşen eğrinin adıdır ben de yamulmuyorsam. nüfus oranlarının hepsinin böyle bir tarihsel eğriye sahip olduğunun öngörüldüğü kuramlar vardır. örneğin dinozorların nüfus oranları böyle bir eğri göstermiştir! (ya aramaya inanıp baktım ama hakkaten yazılmamış sanki)

  ayrıca böyle topuklu ayakkabıya benzer, parmak uçlarından başlarsın önsevişmeye, topuğuna gelince seks biter, türün tükenir.. diye de ezberlenebilecek bir nanedir.
 • ben yamulmuyorum, ** ekonomide de vardir bu zimbirtidan.

  eger sabit kur veya yari dalgali kur*** sisteminde isek bu olayla bir devaluasyon (yani paranin degerinin dusmesi **) sonrasi;

  yok eger dalgali kur sisteminde isek depreciation** sonrasi karsilasiriz. yani en azindan kitaplarda boyle yazar*, yarin oburgun karsilasmazsaniz ben sorumluluk almam, bunu da bilesiniz.

  ozeti sudur aga:

  benim devletimin* parasi, diger paralar* karsiliginda degerini kaybettigi zaman** ithalatimizin* degeri artar, ve ihracatimizin** degeri duser...**

  iste o zaman* ilk basta, ithalat ve ihracat urunlerinin fiyatlari kisa vadede elastik olmadigindan dolayi, cari islemler hesabi* (kabaca ihracat eksi ithalat) negatif cikar. yani ithalatin degeri ihracattinkinden cok olur.**

  sonrasinda,* tuketiciler, fiyat degisikleri karsisinda bir tepki verecek zamani bulduklarinda, ihracatin degeri artar ve ithalatin degeri azalir. cari acik kapanir, ve cari islemler hesabi baslangictaki noktaya doner.

  yani uzun vadede bi sikime yaramaz, oyle kisa vadede gelip geçen yaz aski gibi bisidir...*

  simdi bunu bu kadar anlattin 100 u aldin, ama profesorun karisinda* kizinda** gozun vardir, veya ne bilim asistani olmak istersin, ya da sadece manyaksindir falan, iyice anlamak istersin konuyu, o zaman dinle:

  bak simdi aga, mal ayni mal tamam?

  cari hesabimiz da 100 ihracat - 100 ithalat = 0 olsun mu?

  bizim paranin degeri dusuyo... o zaman ne oluyo? dunyanin parasini oduyoruz gavura 3 tane cikita muz 2 tane adidas ayakkabi alalim diye... bizim aldigimizin sayisi artmiyor, ancak hayvan gibi para odemeye basliyoruz...onceden de aldigimiz 3 muz 2 ayakkabi, simdi de... ama fiyatlar, bizim -paramizin cinsinde- artti... yani onceden 3 muz 2 ayakkabi = 10 avro = 20 ytl simdi ise 40 ytl oldu... ee nooldu o zaman? tabii dengeler bozuldu... ithalatimizin degeri artti...cari acik olustu..."fiyat etkisi miktar etkisinden yuksek"

  20 x (3+2) = 100
  40 x (3+2) = 200

  ama sonra..haaa..simdi bak..bura muhim..bak dinle bak.. bizim paranin degeri dusunce, mallarimizin cekiciligi artti.. sikim salak bursa kumaslarina elin gavuru talep gostermeye basladi...neden? cunku paramiz pul oldu be askim.. onceden satiyoduk kumasin metresini 100 ytl = 50 avro ya, simdi ise oldu sana 100 ytl = 25 avro... eee? daha niye ab gidip elin sidikli çinlisinin kahrini ceksin?* geliyo bizden aliyo butun kumasini... amaaa..

  onceden veriyodu 50 avro, aliyodu 1 metre kumas. simdi veriyo yine 50 avro, aliyo 2 metre kumas...(yani yok abi ben 1 metreye raziyim demiyor, hazir fiyatlar ucuzlamisken iyice emiyo iligimizi kemigimi...)

  yani,

  1 x 100 = 100
  2 x 100 = 200 ama bak dikkat et, biz 200 aliyoruz, ama gavur yine ayni parayi veriyo (50 avro), ona her yol paris...bizim para pul oldu nasıl olsa..

  ilk basta 100 - 100 = 0
  simdi 200 - 200 = 0

  "miktar etkisi, fiyat etkisinden buyuk".

  ultima ratio
  canlarim, son olarak, bu zimbirtinin neye benzedigini de almanlar cizmis, onlar cizdi diye biz de cizmis sayilabiliriz:

  http://upload.wikimedia.org/…ia/de/0/06/j-kurve.png
 • dış ticaret dengesinin sağlanması veya benzeri bir amaçla ihracatı arttırabilmek için ulusal paranın değerinin düşürülmesi (bkz: develüasyon), böylece ucuzlayan ulusal mallara ilişkin dış talebin (bkz: ihracat) artması belli bir zaman alacağından, develüasyon ile net ihracat arasındaki ilişkiyi zaman boyutu itibariyle gösteren eğrinin önce azalan sonra artan bir şekil arz etmesi -j harfine benzemesi- nedeniyle, bu ilişkiyi gösteren eğriye verilen addır.
 • devülasyon sonrası kısa dönem esnekliklerin düşük olmasına bağlı olaydır. nedenleri ise;

  • mevcut sözleşmeler nedeniyle ithalat hemen kesilmez ve ihracat hemen artmaz.
  • tüketicilerin yeni fiyatlara uyum sağlaması zaman alır.
  dolayısıyla ihracat ve ithalat devülasyona rağmen eski düzeyinde bir süre daha devam eder. ihracattan elde ettiğimiz toplam değer düşerken ithalatın toplam değeri artar. dış ticaret bilançosu önce kötüleşir sonra ise düzelme başlar, bu da j şeklinde bir eğriye karşılık gelir.
 • siyaset sosyoloğu james davies'in önermesidir.
  buna göre büyük hızla süren iktisadi büyüme dönemlerinin arkasından iktisadi büyümede rastlanan ani ve hızlı duraklama, halk ayaklanmalarına kadar giden bir toplumsal psikolojik etken doğurur.
  buraya abd, fransa, rusya ve iran devrimlerinin koşullarını araştırarak varmıştır.
 • dolar bu kadar artarken nasıl olur da bu başlığa gelip bir kişi dahi analiz kasmaz? doların yükselmesinin cari açığa etkisini anlatacak başka bir başlık da bulamadım. basit bir mantığı var. dolar artarsa ithal etmek masraflı olur ithalat azalır. görece yerli üretim ucuzladığı için ihracat artar. bunu bile isteye denediğimiz zamanlar da olmadı değil. zaten seçim zamanı tansu çiller'i meydanlarda görünce kıllanmamız lazımdı ama geç kaldık.