şükela:  tümü | bugün
 • “ ıt isn’t hate to speak the truth.” demiş zaten...
 • biyoloji bilseler yazdıklarının saçma olduğunu bilecek tipler bu saçma kadının trabsfobik fikrini biyoloji ile savunuyor. olm siz trans ile travesti arasında ki farkı bilmiyorsunuz. bilseniz biyoloji yazmazsınız. trans bireylerin sorunlarından biri zaten hormonaldir. trans ruh ve bedenin uyuşamamasıdır. modern tıp bu uyuşmayı sağlar. yıllarca ama yıllarca süren psikiatrist görüşmeleri ve hormon dengeleyici ilaçlar sonrasında.
  toplumsal roller konusunda muhatabınız travestilerdir. bir trans birey operasyon sonrasında hem biyolojik olarak hem kanuni olarak cinsel kimliğini almıştır zaten. şimdi iyice cahillik yapıp bana doğum üreme demeyin çünkü doğuştan kadın / erkek olanlarında çoğu üreyemiyor.
 • politik pusulanın sol alt köşesi olan libertarian left kitle büyük kanserdir. bu aynı zaman social justice warrior olarak anılan politically correct kitleden bahsediyorum. çok ingilizce terim kullandım ama merak edenin bunları aratıp bulması daha kolay. özgürlükçü olduklarını, birey haklarına ve ifade özgürlüğüne saygı duyduklarını öne sürerler ama kendileriyle noktası virgülüne kadar aynı düşünceye sahip değilseniz en büyük düşmanları olursunuz.

  jk rowling trans hakları konusunda sizin yanınızdayım, translara karşı yapılacak zorbalığa sizinle beraber direnirim ama cinsiyet tanımı konusunda sizden farklı düşünüyorum diyor. bu bile kadını bahsettiğim kanser kitle karşısında "trump'tan farksız" yapmaya yetiyor.

  rowling'i yedirmeyiz diyeceğim de anlamsız olur biraz, zaten yiyemezler böyle tırı vırı şeylerle.
 • hp zamanında güzeldi izledik ara sıra döner yine izleriz ama bu kadın sürekli linç yenilce bi tweetle karşıma çıkıyo
 • her şeyden önce yazdığı ve tartışmanın fitilini ateşleyen şu tweet'i okuyalım:

  "‘people who menstruate.’ i’m sure there used to be a word for those people. someone help me out. wumben? wimpund? woomud? "

  "adet gören kişiler. eskiden bu insanları tanımlamak için bir kelimenin var olduğundan eminim. biri bana yardım etsin. kağdın. kadin. kedın?"

  (çevirideki anlamı verebilmek için son 3 kelimedeki kadın kelime oyunlarını yapmak zorunda kaldım.)

  j. k. rowling'in tweet'inde bahsettiği yazıya tıklıyoruz:

  yazıda geçen tanımlama şu: "an estimated 1.8 billion girls, women, and gender non-binary persons menstruate, and this has not stopped because of the pandemic."
  "yaklaşık olarak 1,8 milyar kız çocuğu, kadın ve ikili cinsiyet sisteminin dışındaki kişiler adet görüyor, ve bu da pandemi sürecinde durmadı."

  eğer j. k. rowling başlığın yanı sıra yazıyı da okumaya tenezzül etseydi, başlığın şu yukarıda bahsettiğimiz tüm grubu tanımlamak için atıldığını görebilirdi.
  ancak o sadece başlığı okuyup "adet gören kişiler" tanımlamasına takılmış.

  evet, adet görmek çok uzun yıllardır kadınlıkla ilişkilendiriliyor, ancak cinsiyet geçiş sürecinde olanlar, tam geçiş ameliyatını olmayanlar, cinsiyet geçişi yapmayıp kendilerini non-binary tanımlayan pek çok kişi var. ve bunlar da adet görüyorlar.

  sıkıntı şurada: j. k. rowling, adet görmeyi kadınlıkla özdeşleştiriyor olabilir, adet görmeyen kişileri kadın olarak tanımlamıyor olabilir, bu kısım hakkında yorum yapmak istemiyorum.

  ancak adet gören diğer kişileri dışlamayan bir yazı başlığına bu denli öfkeleniyorsa bence ortada ciddi bir sorun vardır.

  çünkü cinsiyet konusu adet görmeye indirgenemeyecek kadar geniş bir alan ve meseleyi salt biyolojik açıdan ele almak sizi haklı yapmaya yetmiyor. çünkü bunun psikososyokültürel ayağı da var.
  kaldı ki meseleyi de bu denli dar bir alana hapsedince tartışmak da mümkün olmuyor.
  zira birileri "rowling doğru söylüyor," diyor, diğerleri ona terf diyor.
  çünkü bir tarafın cinsiyet araştırmaları* konusunda bilgisi var, j. k. rowling ise varmış gibi yapıp kaçak oynuyor.
 • bu kadın hiç 2007 yılında harry potter ve ölüm yadigârları kitabı yayınlandıktan sonra albus dumbledore'un aslında eşcinsel bir karakter olduğunu, söz konusu kitaptaki gellert grindelwald'a aşık olduğunu falan açıklamayacaktı.

  o gün bugündür heteroseksüel bir insan olarak dünya üzerindeki en büyük ve en doğrucu lgbti savunucusu falan olması bekleniyor. istenildiği gibi bir destekçi olmayabileceği anlaşıldıkça da ; "çocukluğumuzu öldürdün, sana olan saygımızı bitirdin, yazdığın kitapları, yarattığın dünyayı bok ettin, kendini rezil ettin, sus artık, yeter" diye linç yiyor. kadın ; "ok, ben lgbt mensubu insanları sonuna kadar destekliyorum ama bireysel olarak cinsiyet denen kavramın da reddedilemeyecek bir gerçeklik olduğunu düşünüyorum" diyemiyor. lgbti hareketi içinde kendince doğru olmadığını düşündüğü bir takım söylemlerle ilgili en ufak bir fikir bile belirtemeyecek bir noktaya itiliyor. mutlaka ve mutlaka, kayıtsız şartsız lgbti savunucusu olması isteniyor. donald trump hakkında demediğini bırakmazken en süper ve aydın yazar oluyor, "erkeklik/kadınlık gibi kavramlar yoktur, hepsi öğretilmiş şeylerdir, artık olması gereken cinsiyetsiz bir dünyadır" gibi söylemlere "ben öyle düşünmüyorum, erkek ve kadın denen cinsiyetler vardır, bunu söylemek nefret yaymak değildir" deyince en büyük yobaz, faşist, terf ve çocukluk hayallerinin katili oluyor.

  peki dünden beri kendisini linç manyağı yapan yüz binlerce insanın kaçı kendi hayatlarında gerçekten samimi ve %100 doğru? kaç tanesi gündelik hayatlarında transseksüel insanlarla gerçekten 'muhatap olmak' ya da birliktelik yaşamak istiyor? kaç tanesi hayatlarını transseksüel insanlarla birleştiriyor? kaç tanesinin sosyal çevrelerinde bir transseksüel tanıdıkları var? kaç tanesi sosyal hayatlarında yanlarında bir transseksüel arkadaşla gezip tozuyor? transseksüel olmayı geçtim, kaç tane feminen gay erkek en başta kendi mahallesinin mensupları tarafından dışlanıp, ayrımcılığa maruz kalıyor? lgbt mensubu erkeklerin kaç tanesi "feminen arkadaşlara saygım var ama ilgim yok" diyerek "kadın gibi" gördükleri erkeklerden uzak durup "erkek gibi" olanlarıyla cinsel ve duygusal bir birliktelik yaşamak istediklerini özellikle belirtiyor? ("karı gibi (!)" erkekle takılacaklarsa neden erkeklerden hoşlanıyorlar zira, değil mi? madem erkeklerden hoşlanıyorlar, o zaman mantık olarak "erkek gibi" erkeklerle birliktelik yaşamak isteyecekler. kadınsı erkeklerle takılanlar gizli gaydir, gay değil g.tçüdür, kadın bulamayınca kadınsı erkeklerle takılan, böylece akıllarınca heteroseksüel kalmaya devam eden korkak eziklerdir vs vs).

  başta lgbt topluluğu "cinsiyet" kavramını bu kadar keskin hatlarla ayırıp ait oldukları cinsiyetin, hatları çok keskin bir şekilde çizilmiş belirli mensuplarıyla birlikte olmak isterken başkalarını günah keçisi ilan etmek niye? sjw'lık yaparak rowling gibi tek sözü bütün dünya üzerinde etkiye sahip nüfuzlu insanları linç etmek, onların söylemleri üstünden kendi potansiyel eksiklerimizi aklamak ve kendimizi en doğrucu olarak lanse etmek en kolay iş. sabahtan akşama kadar sosyal medya üzerinden slogan atmak çok güzel ama bu tür konularda bence herkesin öncelikle kendi samimiyetini sorgulaması gerek.
 • cinsiyet konusunda diğer cinsiyet kimlikleri dışlamamak için translarla, non-binary'lerle birlikte olma gibi bir zorunluluk yok.

  meseleye daha bu açıdan yaklaşırsanız siyahi mücadeleyi destekleyen her insanın siyahi biriyle birlikte olması gerektiğini düşünebilirsiniz.
  ki mesela, pek sevgili* ece temelkuran da doğulu çocuklarla batılı kızları bir araya getirmekten bahsediyordu.

  birinin cinsiyet kimliğine saygı duymak bu denli zor olmamalı. kafanızda yarattığınız "samimiyet" imgesi illa bu şekilde %100'e ulaşacaksa bir düşünün, derim. çünkü söyleminizin ucu çok yanlış bir yere çıkıyor.

  trans ve diğer cinsiyet kimliklerinin haklarını savunmak için panseksüel olmaya gerek yok. ya da örneğin selin ciğerci'nin yaptığı gibi toplumun tüm ahlaki normlarına uymak için üstün bir çaba sergilemeye de gerek yok.

  dünyaca ünlü bir yazarın da çıkıp "adet gören kişi diye bir tanımlama olmaz, ona kadın deniyor" demesindeki yanlışlığı ve trans ve non-binary'leri dışlayan bu söylemi tartışmak gerekiyor.
  çünkü sorun tam olarak da bu.

  bunları heteroseksüel bir kadın olarak yazdığımı belirteyim ve evet heteroseksüel erkeklerle birlikte olmayı seviyorum.
 • harry poter ı göya otobüs durağında otobüs beklerken gide gele yazmış bizde yedik zaten .
  bu tarz ütopik şeyler yazıpda hayal gücünden o tarz şeyler uyduran insanların bunu normal kafayla yaptığına kesinlikle inanmıyorum ve büyük ihtimal uyarıcı bir maddenin etkisi altındayken yazıyorlar bunları
 • tahminimce yakın zamanda erkek arkadaşından ayrılmış ve ayrılık acısı henüz dinmemiş yazar.
 • (#108490269) bu kadın lgbt community e yaranmak için karakterinin gay olduğunu açıkladı hemde bir pride ayında.
  bu kadın obama popülerken tutup ben hiç harmoni beyaz denedim ki dedi. kimse bu kadından lgbt savunucusu olmasını beklemiyor, saçma saçma konuşmasın yeter. o an hangi akım gündemdeyse ona atlıyor. 7 kitaplık seride bir tane siyahi yokken ortaya sıçması gibi.
  bu kadının en büyük sorunu elon musk ile aynı ; saçmalayacak kadar çok parası var.
  ayrıca söze "lgbt mensubu" diye giren savunucuları da tam kendisinin yansıması.

hesabın var mı? giriş yap