şükela:  tümü | bugün
  • j.k. rowling retracts tweet praising stephen king after he supported transgender women.

usatoday

j.k. rowling deletes tweet praising stephen king amid trans rights controversy

nytimes

jk rowling deletes tweet praising stephen king after he supports trans women

independent

daily mail
    sky news
    rolling stone

pek eğlence arayan basın değiller. bu kıvamda 30 a yakın medya organında haber var yarısında blokladığı yazıyor, medyaya eğlence lazımsa neden king üzerinden eğlenmiyor da rowling üzerinden eğleniyor. çünkü trump gibi rowling de bu malzemeyi veriyor. stephen king öven rt yi geri çekmek nedir kocaman kadınsın selena gomez ile justin bieber ayrılınca tweet silen beliber ler gibi davranıyorsun. twitter kullanmıyorum.
    ben 2 defa harry potter turu için ingiltereye gitmiş serinin birden fazla basımını almış evi harry potter ürünleri dolu biri olarak evet twitter i keşfettiğinden beri rowling i sevmiyorum. magic beyond words: the jk rowling story filmini 90 defa izledim, geçtim harry potter i.
  • internetteki en büyük harry potter sitelerinden olan mugglenet ve leaky cauldron perşembe günü trans bireyleri destekleyen ve j.k. rowling tarafından yapılan güya transfobik yorumları reddettiğini bildiren ortak bir açıklama yaptı: “çalışmalarına bu kadar uzun süredir hayran olduğumuz birine karşı konuşmak zor olsa da, neden olduğu zarara karşı koymak için platformlarımızı kullanmamak yanlış olur” diyen sivri zekalılar “duruşumuz net: transseksüel kadınlar kadındır. trans erkekler erkektir. non-binary insanlar non-binary'dir. interseks insanlar var ve ikili cinsiyet bağlamında yaşamak zorunda kalmamalılar. bu toplulukların yanında harry potter hayranları ile birlikte duruyoruz ve jkr'nin transseksüel insanlar hakkındaki görüşlerini açıkladığı için uğradığı kötü muameleyi desteklemiyor olsak da inançlarını reddetmek zorundayız. ”

bundan sonra varlığını ona borçlu olan bu rezil ve nankör sitelerden rowling’in “harry potter” dışındaki eserleri satın alınamayacak, rowling’in web sitesine bağlantı verilmeyecek, rowling’in resimleri yayınlanmayacak veya rowling’in kişisel yaşamından bahsedilmeyecek.

ayrıca, artık rowling'den #jkr olarak bahsedecekler ve böylece isteyen ilgili yayınların sosyal medyalarında görünmesini önlemek için hashtag'i kapatabilecek.

olayın iyice suyu çıktı artık, kadıncağız ben transfobik değilim diye bağırıyor ama sesi duyulmuyor. bu gidişle buluttan nem kapan bu güruh yüzünden ben transfobik ya da terf olacağım.
  • sjw örgüt içi hesaplaşmada infaz edilen yazar.
  • sadece soruyorum, bu kişinin zamanda yolculuk yapıp başkasının yazmış olduğu harry potter serisinin fanı olduğu için geçmişe gidip gerçek yazarın yayınlamasını engelleyip kendi yayınlamış olma olasılığı nedir?
  • kavga kızışıyor... yukarıda bir yazar "örgüt içi hesaplaşmada infaz edilen yazar" ifadesini kullanmış, iş aynen o noktaya doğru gidiyor. ama bu sefer hamle beklenmedik yerden geldi.

önceki gün mugglenet ve the leaky cauldron gibi iki en büyük harry potter fan sitesinin ortak bir bildiriyle (ve glaad isimli lgbt kuruluşunun da yardımıyla) j. k. rowling'in üstünü çizdikleri ve harry potter haberleri haricinde kadına, kadının potter dışı diğer kitaplarına, özel hayatıyla ilgili gelişmelere yer vermeyeceklerine ve şahsi web sitesi ile kitaplarının satıldığı sitelere de artık link vermeyeceklerine, hatta bu sitelerde kendisinden artık adıyla bahsetmeyeceklerine ve sadece #jkr olarak geçireceklerine dair haberleri ve bildirilerini okumuştuk.

dün ise mugglenet sitesinin kurucusu ve sahibi emerson spartz bir tweet atarak ; "saatlerce süren mide çalkalanması ve çılgınca bir tempodan sonra bir şey söylemek zorundayım. bunu söylemek zorunda kaldığıma inanamıyorum ama j. k. rowling transfobik değildir" diye açıklama yaparak, sitesinde çalışan ve diğer siteyle o ortak bildiriyi hazırlayan, çoğunluğu kadınlardan oluşan ekiple aynı noktada olmadığını belirtti :
    https://twitter.com/…rtz/status/1279157610919481344

bunun üstüne ilk gelişmelere sessiz kalan rowling ; "her zaman olduğunu düşündüğüm kişi olduğun için teşekkür ederim emerson" diyerek sitenin sahibine bir teşekkür tweeti attı :
    https://twitter.com/…ing/status/1279350373413801984

tabii bunun üstüne karşı cephe boş durur mu, elemana etmedikleri küfür ve hakaret kalmadı. özel hayatıyla ilgili bayağı bir bel altı vurdular. bu nedenle adam zehir zemberek ikinci bir tweet atmak zorunda kaldı :

"işte karın bu yüzden seni terketti"

dün gece, dünün saldırılarını tekrar oynatarak, tamamen uyanık bir şekilde yatağıma uzandım. bugün ise bu son diyorum.

tweetleri korku içinde silmeye son.
    otosansür uygulamaya son.
    iptal etme kültürüne (cancel culture) son.

içindeki gryffindor ile bana ilham verdiğin için teşekkür ederim j. k. rowling"
    https://twitter.com/…rtz/status/1279515577795489793

olayın geldiği noktaya bakın. hem sözde kadının adına varana kadar bütün varlığını silecek, sitelerinde yer bile vermeyecekler, sonra bir de utanıp sıkılmadan hâlâ o sitelerde harry potter üstünden para kazanmaya devam edecek, adına da "feminist dayanışması" diyerek ticari sahtekarlıklarını "özgürlük ve eşitlik" hareketi olarak lanse edecekler. hem trans ve terf lobisiyle papaz olmayalım, hem de harry potter'ın getireceği paracıkları da elden kaçırmayalım. oh ne âlâ dünya valla. j. k. rowling'i siliyorsan, siteni de kapatır gidersin. kadın sayesinde 21 senedir yedi sülalenizi doyuracak kadar zengin oldunuz zaten. yıl olmuş 2020, yazarın da kitaplarının da filmlerinin de twitter hesapları var zaten. kimin mugglenet'e, the leaky cauldron'a ihtiyacı kaldı ki artık? rowling'in üstünü çizseler ne çizmeseler ne?

en sonunda sitelerden birinin kurucusu araya girip bu çarpık duruma karşı tavır koydu. en azından kendisini hem kadının üstünü çizen, hem de onun yarattığı dünyadan aynen para kazanmaya devam eden bir sahtekar konumuna düşürmemiş oldu. durum ilk gününden beri "senin düşüncelerin öyle, bizim düşüncelerimiz böyle. herkesin farklı fikirleri olabilir" olmadı zaten. bir tarafın diğer tarafa boyun eğdirmeye çalışması, kendi hükümranlığını ilân etmeye çalışması olayıydı. "bizden değilsen seni 72 millete rezil ederiz" olayıydı. yıllarca bayıla bayıla, altında hiçbir art niyet aramadan okuduğumuz kitaplarına her türlü iftirayı ve boku atarız, seni de, kariyerini de gözünün yaşına bakmadan bir dakikada harcarız, aklını başına topla olayıydı. haklı olduğumuza inandığımız bir konuda hak aramanın yolu toplu olarak linç etmekten, tehdit etmekten, şantajdan, aşağılamadan, dalga geçmekden, iptal etmekten geçiyor herhalde artık.

hem rowling'in "bu harekete boyun eğmem" diyerek çok yukarıda tuttuğu gardını biraz düşürmesi (gerçi şu tavırları gördükçe kadın da kendince haklı diyor insan), hem de diğer cenahın tabir-i caizse iyice şirretliğe varan bu tavrını bir kenara bırakması lazım. sakinleşirlerse bir araya gelip dertlerini daha mantıklı bir şekilde tartışabilirler bence. iki tarafın da argümanlarında haklı olduğu noktalar var şüphesiz. öyle "ben %100 haklıyım, hayır asıl ben %100 haklıyım" diye restleşip durmanın alemi yok. bir orta yol bulunacaktır elbet. bakalım emerson spartz fikrini değiştirip attığı destek tweetlerini silecek mi? bakalım j. k. rowling, stephen king'le yaşadığına benzer ikinci bir "teşekkürünü geri alma" konumuna düşecek mi? bakalım diğer siteler ve filmlerin oyuncuları neler yapacaklar? takipteyiz.
  • örgüt içi hesaplaşmada infaz edilmedi.kendi kendini yok ediyor.
  • serinin fanları tarafından adı anılmaması gereken kişi olmuştur
  • hala "kadın kendi saçmalamalarının kurbanı oldu" demek yerine "sjw lere kurban gitti" diyen tiplerin savunduğu yazar.
    tekrar yazıyorum ; hadi tüm tepki gösterenler sjw ye yaranmak istiyor.. daniel radcliffe ? adamın sosyal ağ hesabı bile yok. kimseye yaranmak zorunda da değil.
  • bu arada olayların arka planını ve şimdisini anlatabilmek için uzun uzun yazmak zorunda kalınca "adam da on sayfa yazı yazmış, bu ne işsizlik" şeklinde küçümseyen mesajlar yazılıyor, o yüzden entryleri görece kısa tutup ikinci bir entry yazarak yukarıdaki entrymle ilgili bir konuya açıklık getirmek istedim. isteyenler okusun, öğrensin.

mugglenet ve the leaky cauldron sitelerinin ortak bildirisinde yardım aldıkları glaad isimli lgbt kuruluşundan bahsetmiştim. kuruluşun adının açılımı "gay & lesbian alliance against defamation" yani "hakarete karşı gay ve lezbiyen birliği"... bu kuruluş lgbt çalışmaları ve aktivizmi konusunda bayağı önde gelen bir kuruluş ve lgbt yararına çalışan/konuşan ünlü isimlere ödüller falan da veriyorlar.

rowling'in ilk tweetlerinden sonra çok sinirlendiler tabii. öyle böyle değil, bayağı sinirlendiler. rowling'le çalışan bütün yayınevlerinin, film şirketlerinin vs. rowling'e karşı kendilerine mesafe koyması, açıklamalar yapması, bu açıklamalarından dolayı kadını kınaması vs. şeklinde taleplerde bulundular. ancak bugüne kadar ne kadının kitaplarının en büyük iki yayınevi bloomsbury ve scholastic, ne filmlerin yapım şirketi warner bros., ne hali hazırdaki yönetmen david yates ve yapımcı david heyman, ne de harry potter filmlerinin yedisinde tek başına senaristlik yapmış olan, fantastik canavarlar'ın da önümüzdeki filmlerinde rowling'le ortak senaristlik yapacak olan steve kloves bu taleplere karşılık vermediler, konuşmadılar. eddie redmayne haricinde fantastik canavarlar serisinde rol alan hiçbir oyuncu da lehte ya da aleyhte bir fikir belirtmedi.

glaad'in çağrısına uyan bir taraf olmadı yani henüz. onlar da anlaşılan baktılar ki kimseden bir hareket yok, iki en büyük harry potter fan sitesiyle birlik olarak, sitelerde yazılan o ortak bildiri metnine katkı sağlamış ve destek vermişler. the leaky cauldron ekibi açıkladı bunu. herhalde en azından en büyük iki fan sitesi yazarlarına sırt döndüler şeklinde bir yaptırım olsa bile değerlidir diye düşündüler. bu sitelerde rowling'e karşı alınacak tavır ve getirilecek yasaklamalarla ilgili glaad'in yönlendirmesi olmuş olması yüksek ihtimal. ancak bu noktada da mugglenet'in kurucusu ve sahibi o bildiriyi desteklemediğini, tam tersine rowling'in tarafında olduğunu açıklayarak tekere çomak sokmuş oldu. o iki sitede yayınlanan ortak bildirinin olayı bu yani. tabii daha bir şeyin bittiği yok. şimdiye kadar sesini çıkarmayan yayınevleri, film şirketi ve diğer isimler hâlâ lehte veya aleyhte konuşabilir. bu iki sitenin yaptığına benzer şeyleri görmeyi bekleyebiliriz ilerleyen günlerde.
  • şimdi öncelikle, zamanında şurada: harry potter/@aernath yazdıklarımdan da görebileceğiniz gibi, gerek benim, gerek kardeşimin ve hatta alternatif kültür çevremizin neredeyse tamamında sevilen ve geyiği dönecek bir konseptin yaratıcısıdır. bu yüzden, en azından o konuda saygım sonsuz.

amma ve lakin...

en baştan beri kendisi ve yazarlığı ile ilgili düşüncem şu:
    ilk kitap hariç harry potter kitapları kesinlikle aynı tarz ve dilde değil, bunu özellikle orijinal ingilizce okuyunca görebiliyorsunuz. ilk kitapta ciddi bir amatör hava var ve bu öyle sadece "ilk kitap" olması ile açıklanabilecek bir durum değil. açıkça yazar olmayan bir yazarın elinden çıktığından o kitap o kadar başarılı.

devam kitaplarında ise gerek dil, gerek kurgu inanılmaz bir level atlıyor, gayet akıcı, okunur, ama yer yer komplike cümleler, normalde kullanmadığı alengirli kelimeler ve fantastik isimlendirmeler türüyor, bunlar öyle 1-2 kitap yazma ile aşılabilecek bir seviye değil.

bu ve benzeri sebeplerden dolayı ilk kitaptan sonra (belki onun edit aşamasında bile) kendisinin ciddi bir yazım ve prodüksyon ekibinin kanatları altına girdiği hissi uyandırıyor.

aynı bazı pop müzik starlarında olduğu gibi, bomba bir hit şarkı ve konsept tasarlanmış ve bunun etinden sütünden faydalanmak için proje haline dönüştürülmüş... gibi gözüküyor (ki bunun başka bir sürü örnekleri mevcut.)

komplo teorisini burada bırakırsam da bir yazar olarak kullandığı ve çoğunlukla "çaktığı" fantastik öğelerdeki cehaleti ve cehalet olmasa bile orijinale saygısız modifyeleri ile beni çok irrite etmişti.

mesela benim için en gıcık olduğum detay olarak bunların başında basilisk gelir, normalde özellikle mitolojik "sürüngen kral" bir yaratık iken dungeons & dragons sayesinde 6 bacaklı hali popüler hale gelmiştir, ama rowling abla "küçük kral" anlamına gelen bu kelimeyi dev bir yılan olarak resmetmiştir, sanki başka isim bulamazmış gibi de gidip aynı ismi kullanmıştır, çünkü nedir? bu artık yerleşik bir fantastik öğedir ve bu çağrışımın üzerine gidilmiştir.

tabii başka detaylar da var, onlara giremeyeyim, ama bu çizgide işte bir sürü detayı zaten eskiden başka fantastik şeyleri de okuyanlar bolca farketmiştir.

bu dediğim tabi yanlış anlaşılmasın, sonuçta world of warcraft'ta da tolkien'in yarattığı orc'lar ve elf'ler var, ama bire bir aynı değil. rowling de benzer bir mantıkta olayı ele alabilir ve bunda hiç problem yok, ama ne yazık ki olay farklı işliyor.

neyse, uzatmayalım. zaten bu intiba ve şüphe bulutu içerisindeki bu ablamız, en azından bize bu eğlenceli konuşma konusunu kattığı için saygımızı kazanmış iken sonra ne yaptı?

kendi yazarlığını ispatlamak adına farklı isimde, güya anonim ve erkek ismi bir maslah kullanarak bir kitap yazdı... ve bu tutmadı, tutmayınca da bunun aslında kendisi olduğunu açıkladı, kitap ondan sonra birazcık satmaya başladı. şaşırdınız mı? ben şaşırmadım. çünkü bu, ablamızın aslında kötü bir yazar olduğunu ve kendini aşamasa bile en azından tekrar bile ettiremeyeceğini de ispatlamış oldu.

peki, üstüne de ne yaptı?

twitter'a girdi.

ve ondan sonra da tutarsız saçmalamaya başladı. yani senin bir pr'cın da mı yok? hadi kasten sırf sansasyon olsun, "reklamın iyisi kötüsü olmaz" amacıyla bile desek yine de yapılmayacak hataları üst üste yaptı.

önce sjw'lerden tarafmışcasına hermione karakterini tiyatro uyarlamasında orijinal anlattığı karakterden bambaşka özellikte bir oyuncuya cast ettirdi, ya da sadece reklam ve yine sansasyon amacı ile edilmesine göz yumdu.

sonra da bu yakın zamanda saçma sapan ve alakasız bir cinsiyet polemiğine girdi. hem de bu ilk yaptıkları ile çelişecek şekilde.

yani, bu da yazarlığı dışında insan olarak da çok da derin (ve en önemlisi o yazım birikimine sahip) bir insan olmadığını ispatlamış oldu.

şimdi, böyle birinin ürünü olduğuna inandığımız harry potter konseptinin üzerinden para kazanan türlü yancı da buna tepki yapıyormuş. o da ayrı bir komedi ve ironi.

sonuç olarak, bu ablamız gerçekten aşırı tutarsız ve dengesiz bir konumda ortada kaldı. zaten devamını getiremediğinden yıkılan yazar saygınlığını bir de bu tip olaylarla iyice yerle bir etti.

bundan sonra ne olur bilemiyorum, ama ilk dediğim komplo teorisi tutar ise, yakın zamanda ilk harry potter kitaplarını yayınlayan firma da (galiba bloomsbury) çıkıp "kitapları rowling yazmadı, biz onu vitrin olarak öne attık" derse, hatta isim haklarını elinden alırsa falan zerre şaşırmam.