şükela:  tümü | bugün
 • yazdığı kitaptaki tüm erkeklerin başına sardırdığı bir yüzük belası ile alttan alta;

  -- evlenmeyin olm. yüzük bu başa bela. kaç erkek telef oldu.

  mesajı vermektedir.

  mutsuz bir evliliği olabilir.
 • şimdi burada hakkında sikik sikik atılıp tutuluyor, iki kelam etmek isterim o sebeple.

  bak güzel kardeşim, bak cahil arkadaşım, tolkien'ın bu kitapları yazma sebebi, sana mükemmel bi' heyecan yaşatmak değildir. 1951 yılında yayınevinin editörü milton waldman'a yazdığı mektupta, tüm bu kurguları yaratma sebebini açık açık anlatır; diğer halkların mitolojik öykülerini, özellikle de kuzey avrupa'nın mitolojik öykülerini çok kıskandığını, kendi ülkesinin böyle bi' mitolojisi olmaması sebebiyle hep üzüntü duyduğunu, bu yüzden ortaya mitolojik bi' kurgu, devasa bi' tarih çıkartmak istediğini yazar.

  o yüzden bu adam birileriyle kıyaslanacaksa, bu g.r.r. martin değil, mitolojileri yaratan kadim halklar olmalıdır. eserleri "buz ve ateşin şarkısı" gibi serilerle değil, mitolojik öykülerle kıyaslanmalıdır. bu basit gerçeği bilmeden ortaya atacağınız her çamur, onun eserlerinin değerini düşürmek yerine, bize "ağzı olan konuşuyor" deme fırsatı yaratacaktır.

  elma ile araba tekerleğini kıyaslayıp da buram buram cehalet kokan saçma yorumlarınızla adamı ayar etmeyin bi' zahmet.
 • bugün doğum günüdür. doğalı tam 119 yıl olmuştur. dile kolay 119 yıl...

  119 yıl önce doğan bu şahıs şöyle bir cümle kurmuştu:

  "topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı"

  ve bu cümle dünyanın seyrini değiştirecekti.

  artık tarih, yeni bir fenomeni kollarına almaya hazırdı. sebebi ise, 119 yıl önce doğmuş olan bu adamdı.

  kutlu olsun.
 • george r. r. martin hakkında yapılan "tolkien onun sol taşağı olamaz" yorumunu görse (ve bir şekilde anlasa) "arap sen içme bokunu çıkarıyorsun"'dan farklı bir tepki vermez.

  alık suser: george r. r. martin fantastik edebiyatın peygamberidir.
  george r. r. martin: tolkien'in benim gibi bir peygamber gönderdiğini hatırlamıyorum.

  utanma da kalmamış amk insanlarda.
 • üç beş yıl önce rowling'le karşılaştırılıyordu. bugün george martin ile karşılaştırılıyor. yarın da denklemin sağ tarafına başkası gelir, ama sol tarafta yine tolkien kalır. şüphesiz ki bunda düşünenler için nice ibretler vardır.
 • okullarda ders olarak okutulması gereken bir eser/dünya yaratmış olan insanüstü kişi. öyle ki yeni bir dil, yeni bir harita, yeni ırklar, yeni şehirler kasabalar mekanlar, kıyafetler ve kişilikler yaratmıştır ve bunlar arasındaki ilişkiyi epik bir şekilde kurup muhteşem bir kurguyla birbirine bağlamıştır. bazı zamanlar empati yapıp da acaba yaşarken bu kitabı yazdığı esnada zihninde canlandırdığı dünya nasıldı? diye düşünsem dahi kitlenip kalıyorum. sonuç olarak benim için albert einstein bilimde neyse, j. r. r. tolkien de edebiyatta odur.
 • yazılı eserleriyle dünya çapında pek çok kişiyi etkileyen edebi dehanın, küçük bir çocukken çizmeye başladığı illüstrasyonlar, belki de kitaplarından daha az bilinmektedir. bu çizimlerin yanı sıra sulu boya ve hat sanatında da kabiliyetli olan yazarın, yine kendi sanatsal yeteneklerinden ilham alarak yarattığı kitapları, bizlere büyülü bir fantastik dünyanın kapılarını açıyor.
  conversation with smaug
  the hill: hobbiton-across-the water
  a shop on the edge of the hills of fairy land

  sadece bir yazar değil, aynı zamanda bir ressam ve hattat olan tolkien'in diğer çizimlerini de görmek isteyenler için,
  the morgan library & museum
  tolkien gateway
 • son zamanlarda kitaplarına elif şafak romanı muamelesi çekilmeye başlanmış olan fantastik edebiyat yazarı.
  "şuna benziyor.", "bu andırıyor." falan diye zorlamayın çeperinizi. türkiye'de böyle adamlar exist etmiyor.
 • bu adam, oxford'da edebiyat profesörü ünvanını almış ve akademisyenlik yapmıştır. tekniği o kadar zayıftır ki, yazdığı kitaplar tüm zamanların en çok satan ikinci* ve dördüncü* romanları olmuştur. kendisinden önce masal olarak görülerek küçümsenen ve dalga geçilen fantastik edebiyat tüm dünyanın peşinden koştuğu bir tür haline gelmiş ve george r.r. martin gibiler de onun açtığı yol sayesinde ortaya çıkabilmiştir.

  r.r. martin ve diğerleri tolkien'ın yarattıklarının üzerine koyarak ilerlemiştir. hikayelerinin daha dallı-budaklı olmasının nedeni budur. diğer her şey gibi, edebiyat da zaman içinde gelişir.
 • bir dilbilimci olarak "mevcut diller yeterince incelenmis, yapılmışı tekrar etmenin kime ne faydası var" düşüncesiyle olmayan bir dil yaratmış, sonra da "insanları toplum yapan ortak dilleridir" mantığından yola çıkarak "bu dili konuşan bir grup insan da lazım" deyip elfleri yaratmış, "eh ortada bir halk varsa bunun bir de tarihi, coğrafyası, destanları filan olur" demiş, onu da yapmış, "dünyada bir sürü değişik ırk var, orta dünyada da olmalı" deyip başka ırklar oluşturup sonra onlara da tarih coğrafya oluşturma çabasına girmiş, kendisine şarlatan diyenlere gülüp geçmiş, şimdi "yaptığı" dil üniversitelerde kürsü açılmasına, dünyanin dört bir yerinde incelemeler yapılması için projeler oluşturulmasına yol açmış inanilmaz beyin sahibi, eli öpülecek insan. şarlatan diyenlerin çocukları şimdi elfçenin bir dil olduğunu kabul ediyorlar, hiç bir yerde konuşuluyor olmadığı halde. hikayenin kurgusu, mantığı, karakterler filan zaten takdire şayan ama en büyüleyici olanı o yazdığı dilin bir de tarihi olması, zaman içinde değişimlere uğramışlığı, tengwar alfabesiyle yazılışı, üstelik bu alfabenin de bir sürü varyasyonu olması.
hesabın var mı? giriş yap