şükela:  tümü | bugün
  • jabra'nın ekim ayında çıkaracağı yeni gerçek kablosuz* kulaklığı. bir önceki serisi 65t'ye göre gözüme çarpan farklılıklar:

-2 kat fazla batarya ömrü
    -daha küçük tasarım
    -manyetik kapaklı şarj kutusu (sonunda)
    -usb tip-c bağlantı (hele şükür)
    -bluetooth 5.0

ürün 200 dolardan satışa sunulacak. tanıtım sayfası ve verge videosu için bu bağlantıları kullanabilirsiniz.
  • (bkz: jabra elite 65t) 'nin görünen eksiklerinin giderildiği çok şık bir kulaklık olmuş. jabra çağrı kalitesi konusunda aşmış bir marka olarak müzik kalitesinde de bekleneni fazlasıyla veriyor. gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.
  • jabra elite 65t modelinin güncellenmiş versiyonu diyebiliriz.

+ müzik kalitesi gerçekten fark edilir derecede artmış. güçlü baslar öne çıkıyor. bu boyutlarda bir kulaklık için şaşırtıcı diyebilirim.
    + telefon görüşmeleri konusunda oldukça iyi. herhang bir şekilde sorun yaşamadım.
    + şarj kapasitesi 7.5/28 saat olarak çok iyi bir seviyeye çıkarılmış. (kişisel deneyimimle örtüşüyor.) usb-c girişi getirilmiş.
    + kutu kapağı mıknatıslı olduğu için 65t'ye göre çok daha kolay açılıyor ve kapanıyor. (65t'de bu çok eleştirilen ve şikayet edilen bir konuydu.)
    + kulaklıklar da mıknatıslı hale gelmiş ve kutudan düşme ihtimalleri ortadan kalkmış.
    + kulaklık boyutları küçülmüş ve hafiflemiş. kulakta çok daha iyi duruyor.

- aktif gürültü engelleyici bulunmuyor. gürültüyü pasif olarak engelleyebiliyor ve bu konuda başarılı olduğunu söyleyebilirim.
    - kablosuz şarj şimdilik yok. jabra yakın bir zamanda kablosuz şarj geleceğini söylüyor ama bu yeni bir donanımla mı sunulacak yoksa yazılımla mı henüz belli değil.

yaklaşık 1.150 tl (179 euro) ödeyerek aldım. apple, sony, bang & olufsen, sennheiser gibi markaların benzer modellerini de kullandım. f/p olarak jabra iyi konumlanmış diyebilirim. parasının karşılığını fazlasıyla veriyor.
  • üstte yazılanlara birebir katıldığım, jabra’nın kullanıcı şikayetlerini dikkate alarak eksiklerini giderdiği yeni modeli.

ces 2020’de jabra elite active 75t duyuruldu,
    199 dolardan şubat ayı içerisinde piyasaya çıkacakmış,
    normal 75t (1.050tl) gibi duyurulduktan kısa süre sonra ve fiyatı şişirilmeden türkiye’ye gelmesini umuyorum.
  • 180 euroya almanyadan aldım geçen hafta ama amazon.com.tr de satışı başlamış hemen hemen aynı fiyata. ben 1500'e gelir diye bekliyordum da kazıklamayan satıcılara alışık değiliz tabi.

kulaklık çok güzel hafif, bassları çok kuvvetli, kutusu kullanışlı, ses kalitesi tatmin edici. gürültülü ortamda telefon konuşması yapabiliyorsunuz karşı taraf aşırı net duyamasa da. spor yaparken kullanabilirsiniz, kulaktan asla düşmüyor ve rahat. görünüşü de bence aşırı yakışıklı, apple earpods pro'ya 100 euro daha fazla verip düdük gibi görünmeyin.
  • artık kendimi spor veya noise cancelling kulaklıklar hakkında bi bok bilir sınıfa koyabiliyorum. senelerdir kullanmadığım tarz şey kalmadı. bose, pioneer, sennhesier, sony, shure, plantronics, bang/olufsen zart zurt. ev kulaklık çöplüğü. audiophile falanda değilim... bass head adamım ben. müzik zevkim rezalet. ritmi güzel olan herşeyi dinleyen bi modelim.

en son takıma katılan arkadaş bu. tamamen spor ve seyahatte kullanmalık birşey arıyordum. apple kulaklıklar niyeyse kulaktan sümük akıyor gibi geliyor gözüme sevemedim. bugün ilk testini yaptım.

şekil olarak elime aldım taktım, dedim sıçtık kesin düşecek, kulak içi kulaklık iadesi yok. şaşırtıcı şekilde hareket etmedi 40dk koşu üstüne yerde yuvarlanmalı abs saçma sapan pozisyonlarda çalışırken. saçmaladım hatta bazı bazı düşecekmi diye, düşmedi. başarılı.

65t modeli aktif bunda pasif ses önleme var. aktifin kralını kullandım (wh1000xm3) bu kulaklıklar müzik çalan salonlarda bir skime yaramaz. düzenli ses olması lazımki nc işe yarasın (uçak, otomobil, tren, boğuk kalabalık gürültüsü vs) o yüzden gym için pasif önleme daha etkili. yine başarılı. salona girip çıkana kadar bir anons dışında hiçbir skim duyamadım. ne koşu bandında adımlarımı, ne çalan müziği, ne milletin konuşmasını. fazlasıyla güzel izolasyon veriyor.

ağır değil kesinlikel. rahatsız edici bir durum yok.

görüntü daha önce böyle bir kulaklık kullanmadıysanız garip gelebilir gözünüze ama maksat ses almak görüntüyü sikeyim kafası biriyseniz hiç sorununuz yok.

terden etkilenme süresini görücez.

hz aralığını falan siktirediyorum, bu detay için almadım aleti ama şunu söyleyebilirim pioneer se-cx serisi bas odalı kulaklıklara benziyor dizayn zaten. (bu serinin verdiği bası aldığım bi kulaklık henüz kullanamadım...) güzel bass bekliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. en büyük kulak içi aparatını takınca beyin akıyor, bass iyice beyne direkt akıyor. orta seviye daha mantıklı ileri dönemlerde işitme kaybını azaltmak için.

fiyatı hoş değil... ama harcama sıralamasını neye göre yaptığınıza göre değişen bir olay. arkama bakmıyorum bu alışverişlerde, genelde de her kuruşu hakeden ürünler alıyorum. bu da onlardan biri olacak çok belli. kişiye göre değişir konu.

hele buna uygun bir comply foam bulabilirsem tadından yenmeyecek kulaklık olmuş.

düşünüyorsanız düşünmeyin, ateşleyin.
    baya başarılı nevale.

edit: bir iki kulaklığın foam tipleri denesim shure se215 inki cuk oturdu... ama o zamanda şarj aletine sığmıyor amk. öecbur uygun olandan bulcaz.

edit2: en çok mesaj aldığım çakma ürün incelemem bu oldu sanırım. aldığımdan beri son performansı yazayım...
    abiler kulaklık iyi. leş gibi onlarca idman yaptım heryerim, kulağımın içine kadar ter akana kadar. bana mısın demiyor taş. ses hala iyi.
    kapağı açıp kulağa taktığınız anda “comnected” sesi anında geliyor. hiçbi bokla uğraşmıyosunuz, bi kere bile sorun yaşamadım bağlantıda.
    tek sorun var, sorun değil bence. sol kulaklık 1-2 saat dinlemede bir kere bi saniyelik gidip geliyor hemen. skimde değil, can sıkıcı değil. yada yoğun elektronik dalga olan yerden geçerken ikisi de kesiliyor. ki fizik bu amk, yapmayanı yok zaten.
    telefon performansı da iyi sanırım. karşı taraftan bi kere bile “sesin uzaktan geliyo” falan duymadım.
    alın aldırın.
    öperim.
  • an itibariyle titanyum gri renkli olanına sahip olduğum bluetooth kulaklık.

bu konuda kendimi artık uzman hissettiğim için sanırım piyasadaki en iyi bluetooth kulaklık diyebilirim. sennheiser true diyenler olabilir ama yine de en iyisi bu. airpods'a falan hiç girmeyin kulağımdan çıkan beyaz sik görüntüsüne para mara vermem.

bu entry sebepleri ile yenilecek.
  • öncelikle bugüne kadar uzun süre kullandığım kulaklıkların incelemelerini aşağıya bırakayım.

sennheiser ie 80
    sony mdr-xb90ex
    akg q460
    akg k375
    ostry kc06a

tüm incelemelerden görüleceği üzere, kulaklık seçimimde en önemli kriterler yüksek ses ve güçlü bas. tws kulaklıkların teknolojileri gereği, beklediğim ses seviyesi ve bası veremeyeceğini düşünürdüm ancak 75t modeli bu düşüncemi yok etti. aslında kullandığım ilk kablosuz kulaklık değil. sony mdr-xb650bt'ye de sahibim ama kulak üstü olduğu için onu ayırıyorum. 75t'ye gelirsek;

• son ses seviyesi inanılmaz yüksek. kulaklığı almadan önce hemen hemen tüm yurtdışı incelemelerini okumuştum ve birçoğunda yüksek sesinden bahsedip bunu negatif bir yön olarak belirtmişlerdi. ben sanmıştım ki son seste distortion olduğu için negatif olarak değerlendiriyorlar. meğer işitme kaybı olmaması içinmiş. haksız da sayılmazlar. dünya sağlık örgütü'nün yerinde olsam, insanların işitme sağlığını tehdit ettiği için jabra'ya dava açarım*. gerçekten inanılmaz bir yüksek sese sahip. 3-5 şarkı dinledikten sonra kulaklarım baya çınlıyor mesela. benim gibi yüksek ses manyakları için olağanüstü bir deneyim tabi.

• baslarına gelirsek 6 mm'lik sürücülerden o baslar nasıl çıkıyor anlamış değilim. gerçi ie 80 ile, sürücü boyutunun basa olan etkisinin pek de olmadığını fark etmiştim. nitekim 8 mm'lik sürücüleriyle, 16 mm sürücülü xb90ex'in baslarını aratmıyorlardı. 75t'ye gelirsek hiç abartmıyorum sennheiser'den de, sony'den de daha güçlü baslara sahip. akg'ler ve ostry ile karşılaştırmıyorum bile. hiç abartmıyorum kulağınızın içinde subwoofer varmış gibi hissediyorsunuz. özellikle aşağıdaki parçalarla test ettim ve gözlerimi kapadığımda sanki bir club ya da diskoda gibiydim.

aaliyah - try again
    barcode brothers - live 2 love
    barcode brothers - need you
    carpenter brut - turbo killer
    eiffel 65 - dub in life
    faithless - salva mea
    ice mc - think about the way
    ladytron - runaway
    morphadron - r u ready
    morphadron - the moebius
    mauro picotto - back to cali
    sash - stay
    sash - mysterious times
    the ting tings - hands

davulları hissetmek için test ettiğim parçalarda ise sanki en önden konser izliyor gibiydim.

all that remains - this calling
    angel dust - bleed
    at the gates - blinded by fear
    blind guardian - guardian of the blind
    death - scavenger of human sorrow
    death - to forgive is to suffer
    dimmu borgir - spellbound
    hammerfall - secrets
    judas priest - painkiller
    kreator - under a total blackened sky
    kreator - the ancient plague
    metallica - halo on fire
    w.a.s.p. - wild child

son olarak bas gitar orgazmı yaşadığım parçaları bırakıyorum. kulaklık, alt tonları o kadar başarılı veriyor ki lars puştu yüzünden bas gitarları kısılan ...and justice for all'un baslarını bile duyabilirsiniz*.

black sabbath - n.i.b.
    death - spirit crusher
    death - flesh and the power it holds
    iron maiden - the trooper
    kreator - crisis of disorder
    kreator - servant in heaven king in hell
    megadeth - peace sells
    ozzy osbourne - waiting for darkness
    red hot chili peppers - otherside
    the cure - burn

tüm bu parçaları 75t ile dinlediğinizde daha önce hiç duymadığınız enstrümanları duyacağınıza kalıbımı basarım! üstüne jabra'nın uygulaması üzerinden eq ayarlarına girip basları arttırınca titreşimleri beyninizde hissediyorsunuz. basshead olmama rağmen o kadarı beni bile rahatsız etti.

aptx ve ldac desteği olmayan tws bir kulaklığın, üst düzey kablolu kulaklıklarla yarışacak düzeyde ses kalitesine sahip olması gerçekten inanılmaz. kendisinden daha pahalı ve üstün bir model olan ie 80'i kenara attım diyebilirim. ve bu kulaklığı 1000 tl gibi komik bir rakama satın alabiliyorsunuz. hiç abartmıyorum, şu kulaklığın değeri en az 1500-2000 tl civarında olmalı. yurtdışında 200 dolardan satışa çıktı ve dolar kurunun geldiği noktayı düşünürsek 1000 tl gerçekten güzel fiyat. bulursanız kaçırmayın derim. rakipleri sennheiser momentum true wireless ve sony wf-1000xm3'e boşuna para bayılmayın. kulağınızda sigara izmariti taşıyor izlenimi veren apple airpods'la karşılaştırmıyorum bile.

bu arada tüm kıyaslamaları müzik dinleme üzerine yapıyorum. kulaklıkla telefon görüşmesi yapmadım ve yapmayacağım*. bu anlamda rakiplerinden altta kalıyor olabilir. nitekim active noise control özelliği yok. umurumda da değil.

• batarya süresi konusunda piyasadaki en iyi tws'lerden biri. o kadar küçük olmalarına rağmen 7 saatlik batarya süresine sahipler. taşıma kutusu da 20 saatlik bir batarya süresine sahip ve o kadar küçük ki çakmak cebinize bile giriyor. kulaklıkları taktığınızda çıkıntı gibi durmuyorlar bu arada. hem ergonomisi hem de boyutları itibariyle kulağınızın bir parçası haline geliyorlar.

• sound+ adındaki uygulaması çok başarılı. istediğiniz gibi eq ayarı yapabiliyorsunuz, kulaklıklar hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz ve kütüphanesinde çok güzel sesler var. mesela starbucks'ta otururken kuş cıvıltısı sesleriyle ortamdan izole olabiliyorsunuz. arayüzü türkçe üstelik.

• toza ve suya dayanıklılığı, bluetooth 5 ile gelmesi, hear through özelliğine sahip olması, fiziksel ve basımı kolay tuşları, mıknatıslı taşıma kutusu, usb-c girişi, hızlı şarj fonksiyonu, aynı anda iki cihaza bağlanabilmesi gibi detaylara girmiyorum bile.

• toparlamak gerekirse 1000 tl'ye bundan daha iyisi yok! şu üçünün altına imzamı atıyorum.
  • jabra çok üst düzey mühendislik örneği sergilemiş.

fikrimce olumlu tarafları:

ses kalitesi en iyi tws’lerle mukayese edilir düzeyde. hatta bu konuda sadece sennheiser momentum tws, b&o e8’le mukayese edilebilir.

çok küçük ve hafif oluşu.

şarj kutusu küçücük, bu boyutlarla 28 saat pil ömrü benzersiz
    olağan üstü batarya performansı.

üzerindeki minik fiziksel düğmeleri kullanmak çok kolay, daha evvel kullandığım dokunmatik yüzeyli tws’leri kullanmak hep zordu.

kulaktan taşmıyor, kulak arkası sigara gibi komik durmuyor.

pasif gürültü engelleme tecrübe ettiğim aktif gürültü engellemelerden daha başarılı bence.

aynı anda çok sayıda cihazla eşleşme harika.
    hele ki aynı anda iki telefonla eşleşen tws ilk defa gördüm. (bunu bizzat yapmadım ama cihazı kullanan çoğu youtuber buna değiniyor.

jabra sound + app çok güzel çalışıyor.

hear through (transparency mode) mükemmel çalışıyor. hatta uygulama ayarlarından seviyeyi sona getirince kulaklıksız duyduğumdan daha detaylı duyuyorum çevremi.

acc codec desteği apple kullanıcıları için kullanışlı olmuş.

fikrimce olumsuz tarafları:

aptx codec desteği sunmuyor. bu androidcilerin pek hoşuna gitmeyebilir..

edit: şarj oyun oynarken ve tv seyrederken aralıksız normal kullanımda 7,5 saatten de daha uzun dayandı, ancak hear through açıkken bu süre 7,5 saatten biraz daha az olabiliyor.
  • yaklaşık 1 aydır çok memnun şekilde kullandığım true wireless kulaklık.

2 gün önce gelen son güncelleme ile:
    - kulaklık üzerindeki tuşların fonksiyonu artık kişiselleştirilebiliyor.
    - yeni eklenen mysound özelliği ile sessiz bir ortamda kulağınıza bir işitme testi yapıp, tamamen duyma kapasitenize özgü olarak kulaklık frekansları otomatik şekilde kişiselleştirilebiliyor. anladığım kadarıyla bu özellik eq ayarından tamamen bağımsız.