şükela:  tümü | bugün
  • yarın elime geçecek olan, jabra’nın elite seviyedeki kulaklığıdır.

onlarca review okudum, sony wh10003, sennheiser pxc550, qc25 ve qc35 kıyasladığımda en alınabilir olanın bu olduğuna kanaat getirdim.

3000 tlye kadar gözden çıkarmıştım, yani gerçekten alınabilir, fiyatının hakkını veren bir ürün olsaydı alırdım. en ucuz alternatife gitme sebebim de diğer ürünlere kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda yorumlayarak yönelmeme kararı aldım.

jabra elite 85h 1900 tl, sennheiser pxc 550 2099, sony 2300, bose qc 35 ise 3000 tlydi.

sony her sitede bu versus’un favorisi olarak gösteriliyor, sözlükte de çokça beğenilmiş. futuristik bir kullanımı var, airpod gibi, dokunmatik yüzey, çift dokununca müzik değişmesi gibi. ayrıca jabraya kıyasla daha iyi noise cancelling (anc) mevcut. fakat ben kaliteli bir bas-tiz deneyimine erişmek istedim, anc çok önemli değil benim için.

sony m3’ün jabra’dan daha kötü bir bassı olduğunu okudum (bkz: rtings.com) da. rtings.com en iyi review sitesi emin değilim ancak en detaylı review yapılan yer olduğuna eminim. her detayı, ince ince grafiklerle önünüze sunuyor. sony bass’ta en uygun tabir ile sıçmış. rtigns.com böyle diyor. ancak youtube reviewları hep pohpohluyor bu sony’yi. bazı videolarda hatta sony vs jabra yapılmış, ses kalitesinde sony’nin önde olduğunu düşünmeyen yok neredeyse. ancak grafik de ortada. rtings.com’a güvenerek alışveriş yaptım.

pxc550 ile kıyasladım ardından, yine bir sürü bir şey okudum taradım. bu kulaklığa yönelmeme sebebim pxc550’nin hedef kitlesi içinde olmamam. öncelikle bu kulaklık tam bir seyahat kulaklığı. ses kalitesi çok iyi ancak edm, hiphop için uygun olmayan, daha chill bir bass var. yani kötü bir bass değil, ancak bir tık daha arka planda tutulan bir bass tercihi var. ikinci sebebim ise pxc550’nin anc’si piyasanın en iyisi olması. bu arada unutmadan diyim, jabra bu 4lüde en kötü ancye sahip. vasat üstü gibi. pxc550 ise neredeyse uzay sessizliği :) ben böyle bir özelliğe ihtyaç
    duymuyorum, ancak high end kulaklıklara yavaştan yanlıyorsanız anc desteği geliyor. yani bir sebep değil belki ama anc aramıyorsam neden 200 tl daha vereyim dedim. bundan ibaret.

bose’a gelince. okuduğum tek şey high endlerin beatsi olma yolunda gitmeleri. yani 3000 tl veriyorsunuz, 4 kulaklıktan alınan ses kadar kaliteli ses, ancak sony ne veriyorsa bu kulaklık da onu veriyor. yani gereksiz pahalı.

en önemli kısım sesti benim için. yok connectivity, yok pil ömrü. yani 20 saat de olsa, 36 saat de olsa önemsiz, gidiyor yani. (bu arada en uzun pil ömrü jabrada,36 saat.)

özet;

sony, jabra, senn, bose arasından sanırım jabra çıkıyor.

ses kalites olarak en temizinin jabra olduğunu çıkardım ben, tamamen rtings odaklı bir yorum. kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını çok merak ediyorum.

peşinen edit: fanboyluk falan yapmıyorum. okuduklarıma ve eyyorlamama göre en iyisi jabra çıktı. herkes sony’nin konforundan bahsediyor, kesinlikle çok güzel gözüküyor ancak herkes aynı zamanda bassın çok ön planda olduğunu söylemiş. yani denge yok. yoksa direk düşünmeden sony alırdım, beni rtingsdeki yorum etkiledi ve jabra aldım.
  • şu an amazon'da 1250tl fiyat biçilen kulaklık, piyasaya göre minimum 100 liralık bir indirim söz konusu.
  • sanırım alalı 5 ay oluyor. hiç bir sıkıntısı yok. kulaklık kısmını kapatlayınca kapat/aç özelliği biraz uyuz ediyor.

noice cancelling ile ilgili bir şey demek gerekirse, mükemmel. hiç bir sesi içeri almıyor. metrobüs, uçak, karayolu gibi sesleri duymuyorsunuz. bu konuda gerçekten çok iyi.

aynı anda 2 aleti bağlayabiliyorsunuz. macbook ve telefonu bağlıyorum ben. telefondan arama geldiğinde otomatik olarak kullaklık sync oluyor ve kulaklık ile telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz.

siri özelliği olması güzel. yolda yürürken 'call my wife/mom' dediğim vakit aramayı başlatıyor.

tek bir kusur sayacaksam, kumaş olması olabilir. bu aslında baya iyi bir görüntü veriyor ama toz toplayabiliyor ki beni çok rahatsız etmiyor. bir bant ile üzerindeki tozları saniyede alıyorsunuz. şu ana kadar 1-2 kere yapmışımdır. çok rahatsız etmiyor.

kulaklığın iç kısmını katlayarak on/off yapabiliyorsunuz. aksi halde kapanmıyor. bazen bunu unutup masaya bıraktığım oluyor. koca gece kulaklık açık olmuş oluyor. haliyle şarj yiyor. buna dikkat etmek gerekiyor.

dm'den gelen düzeltme:
    "kitapcikta yazana gore 1 saat sonra uyku moduna geciyor. 24 saat sonra komple kapatiyor. mus."
  • kullanmaya başladığımdan beri müzik dinlemek büyük bir zevk haline geldi. yanlış anlaşılma olmasın. müzik dinlemeyi hep çok sevdim. bu kulaklıkla bambaşka bir deneyime dönüştü.

mobil uygulaması oldukça başarılı. diğer kulaklıklarda pek yok sanırım.

anc orta düzey. açıkçası bana yetiyor.

hard case yanında gelmişti bu da artı. sennheiser'den vazgeçmeme sebep olmuştu bu eksiklik.

telefonla konuşma kalitesi çok iyi. oldukça fazla kullandığım bir özellik oldu. dışarıda denemediğimi ekleyeyim. #evdekal sırasında teams, skype ve zoom gibi bilimum online toplantılarında kullandım. mikrofon performansı güzel.

sound through özelliğini de sevdim aslında. yakınında biri seslenirse veya duyabiliyorsun.

jabra çok bilinen bir marka değil. işim gereği operasyonel kullanımlarını daha önceden bildiğim için bende soru işareti yaratmamıştı. iskandinavya'dan çıkarak global hale gelen herhangi bir marka çok tırt olmuyor zaten.

high end olduğu için f/p diye nitelendirilemez belki ama muadilleri içinde fiyatı daha uygun olması da bir avantaj.

elektronik cihazlarına düşkün biri olarak jabra lite 85h şu anda gözbebeğim sayılır.