şükela:  tümü | bugün
 • dün bir şekilde beni bulmuş bir müzik projesi. nerden çıktı karşıma, bilmiyorum. hiç araştırmadım. niyetim de yok. türünü de yazmıyacağım buraya.

  sadece mest oluyorum.

  bilin istedim.
 • kieslowski filmleriyle aynı etkiyi bırakan müzikleri yapan adam, tam adı michal jacaszek. ilk dinlediğimde ne adını, ne nereli olduğunu biliyordum ama yarattığı hissiyat aynı kieslowski filmleri gibiydi. ikisinin de polonyalı olmasının bir etkisi vardır sanırım bunda. hakkında daha fazla bilgiye kendi sitesinden ulaşılabilir.

  http://www.jacaszek.com/
 • preisner müziklerini yer yer andırıyor ama daha çok max richter'ın daha soğuk, durgun ve melankolik bir hali gibi geldi bana. yer yer deneysel sıçrayışlar da var gibi. soğuk bir günde sokaktaki tek-başınalık hissi. sitesinde girildiğinde kulağını ve gözlerini kapatmış bir adam -kendisi- vardır, müziğinin başka bir açıklaması da bu görüntü olabilir.
 • müziğe, waldemar slefarski şiirlerini trip hop tarzında besteleyerek başlamıştır.sonrasında projelerine elektronik müziği ve geleneksel polonya akustik müziğini birleştirerek devam eden michal jacaszek'in benim için en önemli parçası da şu olmuştur, ki günlerce odadan yükselen bir ses hâline gelir bir süre sonra. sevdiğinherkesöldübirteksenkaldın'ın sesi:

  http://www.youtube.com/watch?v=ijqoyqkftpg
 • dünyanın en kötü kaydı da olsa gece gece, gündüz gündüz her saniye, ne zaman dinlense akıl yitirmeye sebep olan parçanın sahibi:

  http://vimeo.com/9402190
 • jacaszek'in zbigniew preisner tarzında olduğu daha önceleri belirtilmiş ancak bence şöyle farklı bir durum var; jacaszek aslında preisner'ın öteki kimliği olan (dekalog ve üç renk üçlemesindeki) vanden budenmayer tarzına daha yakın.
  bilindiği üzere kieslowski filmlerinde vanden budenmayer adında hayali bir besteci sık sık anılır. işte bu hayali bestecinin kimliğine büründüğünde preisner, albümlerine oranla daha dokunaklı besteler üretiyor. belki de bunun sebebi, dokunaklı bestelerin kieslowski filmlerinin ruhuna daha uygun düştüğü içindir.

  ancak bence, jacaszek'in vanden budenmayer'den ayrılan yanı klasik müzikten ziyade ambient ve hatta kısmen new age tarzına daha yakın olmasındandır. buna rağmen ortaya öyle bir müzik çıkıyor ki tam olarak adını koymak mümkün değil; belki isim değil ama çeşitli sıfatları (olağanüstü, müthiş gibi) fazlasıyla hakettiği kesin.
 • yalnız değilseniz dinlenemeyecek müziği icat eden şahıs.

  dünyamız dönerken bir fon müziği olsa, bu müziği o yapardı denilebilecek kişi.

  ismail türüt'le pink floyd arasındaki farkı, kendisiyle pink floyd arasında oluşturmuş adam.

  glimmer ve treny albümlerinin sahibi, polonya diyarlarından yüce bir insan.
 • müziği kullanarak parçası olduğumuz evrenin savrulup parçalanmış anılarını hissettiren, elf olması kuvvetle muhtemel varlık.
 • karanlık sularda https://youtu.be/epwhtfoxyo0