şükela:  tümü | bugün
 • "ben düşünmekten yoruldum, benim yerime de düşünür müsün? benim yerime ilgilenir misin insanlarla, yalanla, ihanetle, yalnızlıkla? geceleri birdenbire bastıran sağanak yağışlı korkuları alır mısın yamacımdan? gündüz gözüyle sevemiyorum kimseyi. yüreğimdeki bu düğümü çözebilir misin? "
 • "benim hatam, benim başarısızlığım sahip olduğum tutkularım da değil, onları kontrol etme eksikliğimdedir."

  - jack kerouac -
 • "kimseye kendi kafa karışıklığımdan başka vaat edebileceğim bir şeyim yoktu."
 • yolların adamı, gezgin, beat olmasının yanı sıra değiştirme gücüne de sahip bir yazardır kerouac... hem de çabalamadan değiştirir, sadece yaşayarak ve yazarak... onun yaşadığını ve yazdığını okuyanlar, onun macerasını yaşamak isterler, yollarda bir beat olmak isterler... otostopla ülkeyi baştan başa geçmek, parasız kalmak, dağlara çadır kurmak isterler... küçük, sevimli ve rahat evlerini, güvenli yaşamlarını terk edip gitmek isterler... işte kerouac ın gücü budur... doğallığı, kendiliği, sessiz ve kırılgan ruhu... bazen o olmak, bazen onunla olmak ister insan, oturup iki çift laf etsek, sonra dışarı çıkıp iki bira içsek der... insana uzun zamandır görmediği sevdiği bir dostu, bu süre içinde başından geçen maceraları anlatıyormuş gibi gelir bazen, özlemişsinizdir onu ve özleyeceksinizdir de yeniden, çünkü gitmektedir yine, bir yerlerde yeniden buluşacağınızı bilerek.... adını duyunca bir yerlere gidesim gelir hep, meditasyon yapasım gelir, caz dinleyesim gelir, yazı yazasım gelir, çadır kurasım gelir, içki içesim gelir... nerelerdesin be jack diyesim gelir onu karşıdan gelirken görmeyi bekleyerek... biri ne zaman jack kerouac dese "hep yolda kal" diyesim gelir...
 • "benim ilgimi çeken insanlar deli olanlardır,yaşamak için deli olan, konuşmak için deli olan, herşeye aynı anda ihtiras duyan,hiç bir zaman esnemeyen ya da sıradan bir şey söylemeyen." demiştir.
  (bkz: zen kaçıkları)
 • "i had nothing to offer anybody except my own confusion"

  (hiç kimseye kendi kafa karışıklığım dışında sunacak bir şeyim yoktu.)

  jack kerouac
 • mapushanede hükümlüler avluda volta atarlar ya sıkıntıdan, vakit geçsin diye. aslında yapılan şey, bilinç dışı, bedeni hareketli kılarak hipnotik bir durum yaratmaktır. hüznü, acıyı, sıkıntıyı, öfkeyi nötralize eder azıcık...kerouac ında avlusu amerika dır...
 • "ben hayatım boyunca pranga mahkumiyetinden kaçan köksüz bir ağaç oldum.
  ne durmayı ne de aynı yolu geri kat etmeyi severim.
  bana sorarsanız gerçek yaşam hiç durmadan dosdoğru denize doğru gitmektir" diyen gezginyazar .
 • onu tanimlayan sifatlarin arasinda "katolik" bulunmasi sanirim onu mezarinda bi kac tur dondururdu eger 30 yıl once olmus olmasaydi.. ama 47 yasinda annesinin yaninda yasarken, alkolden olmesi bile onun yeteneklerini golgeleyemiyor... mektup seklinde yazim tarzini neal cassady'den esinlenmistir ama ne yazik ki neal ondan daha yetenekli olmasina ragmen ruhu jack'ten kuvvetli diildi(r).. maalesef..
 • tom waits'in alter egosu.