1. "the appartement"'ta olağanüstü performansı ile yakışıklı olmanın önemini temkinleştiren başrolde oynayan aktör.
  2. the apartment i izledikten sonra jim carrey nin kesinlikle en cok etkilendigi aktor olduguna kanaat getirdigim oyuncu. duygularini mimikleri ile anlatmakta kusursuz bir sanatci.
  3. walter matthau ile yan yana geldiklerinde müthiş komiktirler tabii ama jack lemmon, şehirli, 9-5 çalışan beyaz erkeklerin kaygılı iç dünyasını ilk defa yansıtan karakter oyuncusudur diyebiliriz. the apartment, days of wine and roses'daki performansları zaten bunun örneği gibidir. the odd couple'da bile en komik sahnede onun zayıf, kararsız, saplantılı ruh halinden izler vardır. kariyerinin son döneminde ise grumpy old men gibi denemeler dışında pek komik yoktur ortada. sadece jim carrey'nin değil wood allen gibi pek çok nevrotiğin de mood babası o'dur sanki.
  4. the front page filmiyle bir gazetecinin hayatını ve meslekten bir türlü ayrılamamayışını ve komik olaylar dizisini anlattığı,
    my fellow americans filmiyle iki eski amerika başkanının yeniden seçilmek için girdiği mücadele sonucu ikisinin de başarısız olması ve yeni seçilen başkan tarafından öldürülmeye çalışılan iki zıt karakterli insanın hem birbirlerinden nefret ederek hem de birbirlerine destek olarak yaşadıkları maceraları anlattığı,
    kusursuz oyunculuğuyla dikkat çeken ve hafızalardan silinmeyen büyük aktör
  5. sinema hayatı boyunca yedi kez en iyi erkek oyuncu oscar'ına aday gösterilen aktör. asıl adı john uhler lemmon'dır. walter matthau ile beraber oynadığı komedi filmleri ile büyük beğeni kazanmış, haziran 2001'de aramızdan ayrılmıştır.