şükela:  tümü | bugün
 • bir amerikan film aktörü. redkit örümcek ayak bölümünde karikatürize edilmişti
 • 2. dünya savaşındaki bir bombalama nedeniyle yüzünde kalan yanık izi, en önemli özelliği olan sert ifadesine sebeptir.

  western tarihinin en mükemmel kötü adam tiplemesi sayılan, shane'deki jack wilson rolüyle, ve yine aynı döneme aid sudden fear filminde canlandırdığı tiple oscar'a aday olmuş, yıllar sonra city slickers'la oscar'a nail olabilmiştir. bir dolu ikinci sınıf filmdeki "kötü adam" tiplemeleriyle, batman, tango and cash gibi filmlerle, che filmindeki fidel castro rolüyle, kanalları gezerken habire rastladığımız emektar bir amcamızdır.

  bu amcanın kaderi de, bizim hayati hamzaoğlu'nunkinden farklı değildir aslında. kötü adamdır, kafası basmaz, olayları çeşitli açılardan değerlendirmiyordur, keyfinin derdindedir, öleceğini, cezasını ödeyeceğini asla anlamaz sanki. oscar'da konuşma yapacak olsa, "ulan ikinci sınıf aktördür, biraz gerizekâlıdır kesin, hem de çirkin, ne söyler ki altı üstü" diye düşünerek geçiştirir, sıradaki "artis"leri bekleriz.
 • bu adam, kenan pars ve galatasaray'in bi donem antrenörlüğünü yapmiş olan jupp derwall dünyada her insan 3 tane yaratilmistir teoremine direkman kanit olustururlar.
 • western türünün cult kötü adamlarındandır pişmiş kelle gibi sırıtır god s gun adlı filmde lee van cleef in karşısına geçmiş ve western tarihinde görülmemiş umarsız geyik bir karakter çıkarmıştır bunda filmin spagetti western olmasınında etkisi büyüktür. shane filmi ve filmde yer alan hesaplaşma sekansı ile türün gerilimi olabilmiş ender bir aktördür alaycı ve hoppa yaklaşımına rağmen pek bir nüktedandır kadr-i kıymeti kadirşinaslara saklıdır
 • jean luc godard'in efsane filmi le mepris'indeki amerikali produktor "jeremy prokosh" rolu ile efsanedir. ayrica pek eskiden believe it or not diye bir televizyon programi sunardi.
 • az önce cnbce'deki big knife filminde gördüğümüz üzere, içinde yaşadığınız kültürle bağlantılı olarak kapıcı kılıklı yahut dünyanın en yakışıklı adamlarından biri olarak görebileceğiniz adam. ben ortada kaldım, zira diplomat çocuğuyum. harika adamlar da gördüm, ekmek ve gaste getiren cinsten kapıcım da var. david copperfield hakkındaki görüşlerim de böyledir.
 • hakkin rahmetine kavusmustur bugun.
 • msn'de resminin yanındaki "oscar-winning, tough guy actor dead at 87." yazısı ile bu yağmurlu ve soğuk istanbul gecesinde içimi üşüten aktör.
 • 1919 yilinin ocak ayinda dogmus, ismi pek bilinmese bile en azindan resmini gorenlerin "-aaaaa bu adam miydi o..!? diyecekleri rahmetli aktor..
 • batman'da joker'in patronunu, city slickers'ta da yaşlı kovboyu canlandıran amcaydı. bu zamana kadar öldü biliyordum, hayatı sorgulamama yol açtı kendisi şu an. toprağı bol olsun.

  --- spoiler ---
  edit: izlediğim iki filmde de ölüyordu kendisi, ordan bir şeyler kalmış galiba aklımda.
  --- spoiler ---