şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilginctir zat-i muhteremleri hakkindaki detaylar:

  - tam adi "john patrick ryan", ama 3 ya$indan beri kendisine "jack" deniyor.
  - babasi irlanda asilli bir polis dedektifi, ayni zamanda bir 2. dunya sava$i gazisi, 101nci hava indirme'den bir para$utcu. annesi bir hem$ire (saglik sektorundeki kadinlara ilgisi buradan geliyor)
  - koyu bir katolik olmasa da, katolik inanclarina oldukca bagli, boston college ve georgetown ile cizvit egitiminden gecmi$ olmasi bunu guclendiriyor.
  - kisa bir sure deniz piyadesi subayi olarak donanma'da gorev yapiyor, uss guam'da gorevli bir tegmen iken girit aciklarinda ch-46 helikopteri ile suya cakiliyor, sirtindan agir hasar aliyor, uzun suren bir tedavi surecinde iyile$iyor (neredeyse yurumeyi yeniden ogreniyor), bu sirada donanma'dan ayriliyor.
  - donanma'dan ayrildiktan sonra merrill lynch'de cali$maya ba$liyor, burada 6 milyon usd kazaniyor, daha da onemlisi, yonetici joe muller'in kizi goz cerrahi caroline muller'i tavliyor. yengemiz cathy ryan, daha sonra johns hopkins'de goz cerrahi oluyor.
  - ml'deki kariyerinden memnun kalmayan ryan, i$inden ayrilip georgetown'da tarih egitimi goruyor ve kisa bir sure de olsa birle$ik devletler donanma akademisi, annapolis'de tarih ogretmenligi yapiyor.
  - annapolis'de cali$irken cia'in dikkatini ogretmeni olan bir papaz tarafindan verilen referans ile ceken ryan, di$aridan da olsa cia icin cali$maya ba$liyor. $irket icin cali$irken bilgi sizintilarini yakalamak icin olu$turdugu "kanarya tuzagi" sistemi, istihbarat birimi ba$kani koramiral james greer'in dikkatini cekiyor - bu da uzun surecek bir dostlugun temelini atiyor. greer ryan'a $irket'de bir pozisyon teklif etse de ryan kabul etmiyor.
  - ingiltere'de kraliyet donanma akademisi'nde verdigi bir seminerin ciki$inda prens charles ve lady diana'ya duzenlenen bir suikasti onluyor ve bu sirada yaralaniyor. bu sirada 3 teroristten ikisini oldurup birini yakalayan ryan'a "knight commander of the victorian (order) cross" (en ust mertebe olan grand cross'un bir alti) ni$ani ile $ovalyelik ve "sir" unvani veriliyor. bu $ekilde ryan'in tam adi "sir dr. john patrick ryan, kcvo" olurken, yengemizin tam adi "lady dr. caroline ryan" oluyor.
  - yakalanan terorist sean miller ryan'dan intikam alabilmek icin hapisaneye giderken kaciriliyor, bu sirada ailesi icin endi$e eden ryan, jim greer'in teklifini kabul ederek cia'ye giriyor. amerika'da virginia'daki evlerine sean miller'in saldirdigi gece ryan miller'i ikinci defa yakaliyor ve kizi sally'den sonra ikinci cocugu olan john ryan (ya da sevdigi isimle jack jr.) dunyaya geliyor.
  - jack ryan, kizil ekim denizaltisi ve ust duzey bir rus casusu olan kardinal'i sovyetler'in elinden almayi ba$aran operasyonlarda aktif gorev aliyor. her ikisinde de ona uss dallas ve kaptani bart mancuso (sonradan pasifik donanma komutani) yardim ediyor.
  - ryan iki tane nukleer krizi onledikten sonra, cia'deki gorevinden (merkezi haber alma ba$kan yardimciligi) ba$kan'la denver nukleer krizi sirasinda kapi$masi yuzunden istifa ediyor, ba$kan da gorevinden ayrilmak zorunda kaliyor.
  - kisa suren 2. pasifik sava$i esnasinda ulusal guvenlik dani$mani gorevinde iken ba$kan yardimcisi'nin uckuruna hakim olamamasi sebebiyle istifasini takiben, ba$kan ryan'a ba$kan yardimciligi pozisyonunu oneriyor. kabul eden ryan daha "ne oluyor" diyemeden, kokteyle bir japon yolcu ucagi gomulmesi sonucu ba$kan olunce, ryan amerikan ba$kani oluyor.
 • karakterlerin eylemlerinin sebeplerini sağlam temmellere oturtmuş güzel bir senaryo var karşımızda. daha ilk bölümden bunu izleyiciye çok güzel aktarıyor, ayrıca hikaye ve oyunculuklardaki yerelleştirmeler aynı tip konuyu ele alan çoğu batı kaynaklı dizi ve filme göre oldukça ince çalışılmış ve tutarlı.

  --- spoiler ---

  türkiye'de geçen sahnelirinde çekirgeyi salıverdim eşliğinde araç yolculuğu sekansı seyrettikten bir süre sonra relaks amına koyayım diyen birini duymak eğlenceliydi.

  --- spoiler ---
 • sinemada en başarılı olarak the hunt for red october filminde hayat bulmuştur.
 • "relax, relax" diye sakinlik telkin ederken türkçenin bu tür terimlere ne kadar derinlik katabileceğine şahit olduğumuz dizidir.. 1. sezon, 6. bölüm dakika 44.
 • --- spoiler ---

  soundtrack inde hoplayıver çekirge çalan dizi...
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  toni karakteri cok hosuma gitti. pezevenk mezevenk ama parasini kurusu kurusuna haketti bence.delikanli bir arkadas. jack ibineside raconu hic bilmiyormus gibi bi triplerde
  --- spoiler ---
 • kendine baglayip hizlica izlettiren amazon dizisi. oyuncular olsun, senaryo ve cekim olsun hepsi basarili. ayrica dizi altinci bolumunde kaan urgancioglu surpriziyle gulumsetmistir.
 • bir bölümünde hoplayıver çekirge şarkısını duydugumuz dizi: https://onedio.com/…muzik-hoplayiver-cekirge-840379

  edit: link
 • kurgu çok başarılı. jack ve cathy ikilisinin yanakları da kurgu kadar dolu dolu maşallah.

  --- d.c. spoilerton ---

  birçok başarılı alt metin de işlenmiş diziye: fransız toplumundaki ayrımcılık, abd'de afrika kökenli müslüman bürokrat olmak ve drone pilotun git gel ruh hali vs.

  son bölümlerden birinde fransız hatun polis jack'e ''devletin bu kadar kötü şey yaparken nasıl oluyor da çalışabiliyorsun'' diye soruyordu. propaganda da olsa jack'in cevabı güzeldi: ''içinde olup en azından bir değişiklik yaratmak daha iyi''

  kurgulanma şeklini absürd bulduğum tek şey adana'daki genelev oldu. içi doldurulmuş yabani domuz kafası ve karşı duvardaki süleymaniye camii birbirini takip eden iki sahnede görülüyor. absürd demiş miydim?

  yine bu bölümde greer'in jack'e öğrettiği tüm sahneler ise başarılı olmuş.

  --- d.c. spoilerton ---
 • ilk bölümün izledim, acayip sürükleyici. bildiğin sinema filmi tadında bir dizi yapmışlar. amerikan yapımcılarının ortadoğudaki ramboculuk kurgularından ve sentetik hikayelerinden bir hayli farklı. hani hiç sorgulamadım. sadece izledim ve keyif aldım. bu bile bence dizinin izlenilebilirliğinin kanıtlarından biri. şayet bu bir film olsaydı aynısını zaten defalarca izledim deyip açıp izlemezdim büyük ihtimalle. dizi olunca biraz işler değişiyor galiba. ha bir de şunu söyleyim, sanki bana biraz superman protipinde bir karakter gibi geldi cia analisti. ortadoğudaki para trafiği ya da swiftlerdeki parametreleri izleyerek bazı isimlere ya da 11 eylül faillerine dair bilgilere banka kanalıyla ulaşmaya çalışması ve bu verileri askeri istihbarat birimleriyle paylaşması bana diğerlerinden daha ilgi çekici bir atraksiyon göründü ki gerçekten öyle. genelde bu tarz yapımları sevmem ve izlemem ama bu gerçekten hoşuma gitti. izleyin işte, ağzınızı buralarda ayırıp durmayın.