şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 mart 1943 - 3 mart 1999 tarihleri arasinda yasamis olan amerikali sarkici. cogu kez sarkilari coverlanmistir. vincent gallo'nun the brown bunny filminin soundtrackleri arasinda yer alan milk and honey sarkisinin sahibidir.
 • psikolojik bozuklukları olan bir insanmış. ancak nick drake'in camusal problemleri aksine, çocukken yediği bir vurgun var. gene, nick drake gibi insanlar ona bakarken şarkı söyleyemeyen, hak ettiği ünü yakalayamamış bir insan.
 • "to sing is a state of mind" insani.
 • electroma'nın son sahnesindeki dokunaklı parçayı söyleyen şarkıcı.

  i want to be alone
 • işin en acı yanı aklıma yıllar sonra geldiğinde kimbie'yi bile kendisinden değil de aynı kaderi paylaşan nick drake'den dinliyor oluşum. kendisi hakkında tutunamayanlar 2 yazilsa ardından yola çıkacak olan turgut ozben'i nick drake'dir öyle düşünün artık ne kadar mazlum olduğunu.
 • henüz 9 yaşındayken 1954 yılında okulundaki korkunç bi yangın 15 arkadaşını almış, frank'in üzerinde hem ruhsal hem fiziksel ağır yaralar bırakmış. ölene kadar yakasını bırakmamış o gün yaşadığı korku. daft punk'ın electroma'sında söylediği parça, bütün bunlar aklınızdayken sizi de alev alev yakar. o filmi, o parçayı, o korkuyu hayatım boyunca unutamayacağım.
 • keşke cennet var olsaymış insanlarından.
 • "my name is carnival" adlı inanılmaz şarkıyı da içinde barındıran, jackson c. frank'in ilk ve tek albümü.

  şöyle iyi böyle iyi demek pek fayda sağlamaz. zira bunun gibi albümleri anlatmak için doğru bir yaklaşım değil bence. klişe tanımlar yerine, dilbilgisini adeta katlederek, hakkında başka bir cümle kurmak istiyorum,

  "hep gizemli, hep yeni; hem durgun, hem de vurucu."

  ---

  albüme şu seçkimde de yer verdim,
  http://ofmistandmelting.wordpress.com/…013/12/29/1/

  şurada hayatı ve tek albümü hakkında bir makale de var,
  http://www.theguardian.com/…le-forgotten-60s-legend

  "there are hard luck stories, and then there's jackson c frank."
 • kurtulduğu korkunç patlama sonrası hastanedeyken kendisine verilen gitarın bize harika bir albüm bıraktığı müzisyen. hayatı sıkıntılarla dolu olsa da sigortadan aldığı 110.000$ civarındaki para, yolunun john renbourn ve paul simon ile keşismesini sağlamış, bert janch ve nick drakegibi isimler şarkılarını seslendirmişlerdir.

  bugün rahat erişebileceğimiz tek albüm kaydı 2003 yılında piyasaya çıkan derleme blues run the game, jackson c. frank albümünü tamamen içerdiği gibi çok düşük kalitelerde de olsa october, goodbye to my loving you gibi eşsiz ev kayıtları içermesi bakımından edinilesidir.