şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adı birleşik krallıkta muhafazakar parti liderliği için anılan isim. theresa may'in 2017 seçimlerinde yaşattığı felaket sonrasında parti içinde liderlik değişimi konuşulmaya başlanmıştı. daha muhafazakar olanların sevdiği isimlerden jacob rees-mogg son zamanlarda öne çıkan isim oldu. klasik bir ingiliz zengini tipi var. zaten eton ve oxford mezunu olmasıda bunun örneği. eton-oxford kombinasyonunun önemi ise daha önce 13 başbakanın bu 2 okulda da okumuş olması. sırf oxford ve etonda okuyanlar ile sayı 20yi geçecektir. ileride adını daha çok duyacağımız ve bir ihtimal birleşik krallığın bundan sonraki başbakanı olacak.
 • muhafazakarlığı dibine kadar yaşayan ingiliz asilzadesi.
  sanki tarih filmlerinden fırlamışcasına giydiği ceket-gömlek kombinasyonundan tutun da kürtaj karşıtı olduğu için yedi çocuk sahibi olmasına kadar...

  harika bir aksanı bulunması nedeniyle kendisini saatlerce dinleyebilirsiniz.
 • muhafazakar parti içerisinde hard brexit taraftarlarının son dönemde destek verdikleri 1969 doğumlu aristokrat milletvekili.

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/jacob_rees-mogg
 • eton ve oxford mezunu asilzade bir ingilizdir. katoliktir, kurtaj karsitidir, lgbt haklarini desteklemez. alti cocugu vardir, bunlara "theodore alphege" gibi, "alfred wulfric leyson pius" gibi, "sixtus dominic boniface" gibi heripotirdan firlamis aristokratik yarak kurek isimler vermistir.

  tory partide european research group grubunun baskanidir. bu cisimsiz kurumda 35 civari sert brexitci milletvekilinin liderligini yapmakta, sert brexit bayragini bizatihi mecliste ve yazilariyla daily telegraph sayfalarinda dalgalandirmakta, arkasina aldigi 35 oyla basbakan theresa may'e brexit anlasmasi dikte ettirmektedir. yazilari ahmet hakan, double breasted suitleri yoldas korbinin sapkalari kadar ilgi cekmektedir. moggcast isimli podcasti uzerinden genc secmenlere hitap edisi adina acilan fan clublarla tabanda karsiligini bulmaktadir. genc kizlarin ilgisini bos zamanlarinda draco malfoy'la golf oynuyormis gibi bi tipi olmasina borclu oldugu iddia edilebilir. ozel hayatinda, kurdugu hedge fund uzerinden kankasi asilzadelerin paralarini yonetmekte poundlari milyor milyor goturmektedir.

  isin esasi kendisi gerekli gereksiz latince kullanan, karikatur kilikli sevimsiz dalyaragin tekidir. normal sartlar altinda bundan dizi karakteri disinda bisey cikmamasi gerekir. 'oralarda gozum yok' aciklamalarina ragmen kazara basbakan olmasi mumkun ve zamanin ruhuna uygundur. ya bu olacak, ya boris johnson ya oteki sunepe gove. yani sampiyon ulkenin anasi ancak bu kadar sikilebilirdi. inanilmaz gercekten.
 • ab ile anlaşma olmadan gerçekleşecek brexit'in birleşik krallık ekonomisini orta vadede (15 yıl) geliştireceğini iddia eden aristokrat ingiliz bakan. hiç sanmıyorum ama belki de haklıdır; ancak siyasette zaten kısa vade, orta ve uzun vadeden daha önemlidir.

  https://www.telegraph.co.uk/…k-economy-11-trillion/
 • babası kaos zamanında para nasıl kazanılır uzmanı.

  brexit kaosunu açıklar.
 • bana "tipinden dallama olduğu belli olan birini göster" deseniz aha bunu gösteririm.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…fs7d8px6rd4kmdz

  tipini sikeyim dedirten tarihsel kişilikler arasına bence şimdiden katıldı bu faşist, yobaz yavşak.
 • 15 ocak 2019 ingiliz parlamentosu brexit oylamasından (aslında hezimetinden) sonra theresa may’in tory liderliğindeki ömrünün çok uzun olmayacağı belli oldu.

  bu durumda trump vs. gibi şovenist liderlerin yerden bittiği bu dönemde, kendisinin önce tory’lerin, ardından birleşik krallık’ın başına geçmesi genel akıma çok uyumlu olur sanıyorum ki.

  dünyanın iyice karışması için tek gereken isim rees-mogg denen soytarı. ardından le-pen’ler falan da başlar avrupanın boku çıkabilir.

  elbette önce brexit’in ertelenmemesi veya reddedilmemesi, hard olarak da olsa gerçekleşmesi gerek. yoksa ab ve “remainers” lehine her sonuç jeremy corbyn’i öne çıkarır gibime geliyor.

  ben artık dünyanın herhangi bir yerinde siyasetten umudumu kestim. uruguay’a gidip fanusta yaşayacak halimiz yok. biraz daha heyecan istiyorum agdjfhfhfh

  bari iyice dibe vuralım da yeni devrimler, yeni isimler gelsin ve gelecek nesiller gün yüzü görsün. bu dibe vuruş için rees-mogg ve le pen tabloya tam oturacaktır.

  bekliyoruz.

  not: bizim safımız belli, rocket man adamım. (bkz: #70873611)